Angína – druhy a léčba

27. 9. 2023 · 5 minut čtení

Silná bolest v krku, obtížné polykání, horečka a schvácenost – to jsou typické příznaky angíny, tedy akutního zánětu krčních mandlí. Jedná se o onemocnění, které se vyskytuje spíše v dětském věku, onemocnět mohou ale i dospělí. Co angínu způsobuje, jak se léčí a proč je důležité pečlivě dodržovat léčebný režim, se dozvíte v následujícím článku.

Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Angína – druhy a léčba

Co je to angína?

Angína je zánět krčních mandlí, odborně se nazývá tonzilitida (tonzila = madle). Akutní angína se častěji vyskytuje u dětí, postihnout může ale i dospělé. Jedná se o infekční onemocnění vyvolané bakteriemi či viry. Přenáší se buď kapénkovou infekcí, přímým kontaktem s nemocným či kontaminovanými předměty. Streptokok, který je běžným původcem angíny, bývá mnohdy součástí běžné slizniční mikrobioty, a k rozvoji onemocnění tak může dojít např. při poklesu imunity nebo v důsledku významného stresu. Inkubační doba angíny je obvykle několik dní, uvádí se 2 až 4.

Související kategorie produktů:

Jak poznat angínu?

Jak vypadá angína v krku? Od běžné, viry způsobené bolesti v krku, se liší intenzitou příznaků. Bolest v krku přichází náhle, je velmi silná, krk je zduřelý a nemocný obtížně mluví i polyká. Silná bolest může vystřelovat i do ucha. Patrové mandle jsou výrazně zvětšené, zarudlé, často se žlutobílými povlaky, někdy i s hnisavými čepy (hnisavá angína). Na krku bývají zvětšené uzliny. Při bakteriální angíně jsou příznaky lokalizovány pouze na mandle, při virové angíně bývá postižená oblast v krku rozsáhlejší. K bolesti v krku se přidávají celkové příznaky, jako je horečka, zimnice, únava a celková slabost.

Angína – pohled na zdravé mandle a mandle zasažené angínou

Druhy angíny

Hovoříme-li o angíně, většinou máme na mysli hnisavý zánět mandlí vyvolaný bakteriemi. Bakteriální angína je z 90 % způsobena patogenem Streptococcus pyogenes (β-hemolytický streptokok). Angína může být i virová (chřipkové viry, herpes) nebo vzácněji též mykotického původu, a to zejména při poruchách imunity. Podlé délky trvání lze angínu rozdělit na akutní – ta je typická zejména u dětí a mladých dospělých, a chronickou. Přechozená angína či nedostatečně léčená může přejít do chronického stádia. Chronické angíny jsou častější u dospělých. Pokud se angína vrací několikrát do roka, jedná se o rekurentní angínu.

Léčba angíny

Základem léčby bakteriální angíny jsou antibiotika předepsaná lékařem. Zmírnit silnou bolest a zvýšenou teplotu pomohou přípravky s obsahem ibuprofenu či paracetamolu.

Bolest v krku pomohou zmírnit lokální přípravky ve formě pastilek, sprejů či kloktadel. Volte přípravky s desinfekčním (antiseptickým) účinkem, které současně uleví od bolesti. Při obtížném polykání sáhněte po přípravku s protizánětlivým účinkem, který pomůže zmírnit i otok v krku. Léčbu vhodně doplní i bylinné pastilky se šalvějí či islandským lišejníkem, které zklidní a zvlhčí bolavý krk.

Nezapomeňte také na dostatek tekutin, které by měly být nejlépe vlažné. Ideální variantou jsou bylinné čaje ze šalvěje, řepíku, heřmánku nebo bylinné směsi přispívající ke správnému fungování dýchacích cest.

Při potížích s polykáním volíme spíše tekutou stravu, dobrým tipem je nutričně kompletní tekutá výživa z lékárny.

Tonzilektomie – odstranění krčních mandlí

V případě, že u recidivujících či chronických angín není účinná konzervativní terapie (ATB), může lékař doporučit chirurgické odstranění mandlí, tzv. tonzilektomii.

Jak dlouho se léčí angína?
Antibiotická léčba (penicilin) zpravidla trvá 7–10 dní. Ještě nejméně týden po ukončení ATB léčby ale dodržujte klidový režim a také podpořte rekonvalescenci pestrou stravou bohatou na vitaminy a minerály. Celkově tedy při angíně počítejte se 2–3 týdny k úplnému uzdravení.

Angína u dětí

Angína je typickým onemocněním dětského věku. Nejčastěji se vyskytuje mezi 5. až 15. rokem věku. Mandle jsou totiž první obrannou linií imunitního systému proti bakteriím a virům, které se do organismu dostávají ústy, a proto jsou silně náchylné k infekci. Po skončení puberty imunitní funkce mandlí výrazně klesá, proto je u dospělých výskyt angín nižší. Dalším faktorem je samozřejmě to, že v  kolektivu jsou děti více vystaveny kontaktu s viry a bakteriemi vyvolávajícími angínu.

Kromě typických příznaků v krku se začínající angína u dětí může projevit i bolestmi břicha, nevolností a zvracením. U malých dětí, které ještě neumějí popsat příznaky, na angínu upozorní např. nadměrné slinění, odmítání jídla, neklid a podrážděnost.

Angína v těhotenství

Angínou mohou bohužel onemocnět i nastávající maminky. V případě podezření na angínu je třeba se poradit s lékařem, který zvolí léčbu tak, aby se minimalizovalo riziko jak pro matku, tak pro plod. Je důležité zjistit, zda se jedná o bakteriální nebo virovou angínu (CRP, Strep Test, krevní obraz, výtěr z krku). Bakteriální angína, způsobená streptokoky skupiny A, obvykle vyžaduje antibiotickou léčbu. Peniciliny jsou obecně považovány za bezpečnou volbu i v těhotenství.

Režimová a preventivní opatření při angíně

Při angíně šetřete hlasivky a nekuřte. V případě, že se vám obtížně polyká, volte potraviny kašovité konzistence (kaše, jogurty, smoothie). Dalším, co pomáhá na bolest v krku, je i tzv. Priessnitzův zábal, který pomůže zmírnit bolest a otok v krku. Postup je jednoduchý, okolo krku se umístí studený obklad, překryje se igelitem (izolující vrstvou) a převáže se suchým šátkem.

Jelikož se jedná o nakažlivé onemocnění, dbejte také na zvýšenou hygienu, používejte desinfekční gel na ruce. Spolehlivou ochranou před šířením kapénkové infekce je také rouška z nanovlákna.

Pozor na komplikace

Některé bakteriální infekce včetně streptokokové angíny mohou vést k závažným komplikacím, jako je revmatická horečka nebo postižení ledvin. Proto je při angíně důležité řádně dodržovat léčebný režim a sledovat, zda se příznaky nezhoršují.

 


Články k tématu Angína – druhy a léčba

  • Zánět hrtanu neboli laryngitida bývá u dětí častou komplikací virových infekcí horních cest dýchacích, zejména v jarním a podzimním období. U kojenců a batolat může být tento stav vážnější a vyžaduje včasnou lékařskou pomoc.
  • Bolest v krku - příčina a léčba

    Bolest v krku - příčina a léčba

    · 5 minut čtení
    Bolest v krku není samostatnou nemocí, ale pouze příznakem doprovázejícím infekce horních cest dýchacích. Nejčastěji se jedná o zánět hltanu a patrových mandlí virového nebo bakteriálního původu. Méně často se tak projevuje alergie, následek poranění, poleptání, uvíznutí cizího tělesa v dýchacích cestách a jiné onemocnění v oblasti krku. Bolestí v krku se projevuje i zánět hrtanové záklopky...
  • Mononukleóza postihuje zejména dospívající a mladé dospělé. Přenáší se především slinami, a proto se jí také říká „nemoc z líbání“ nebo „studentská nemoc.“ Jedná se o onemocnění nepříjemné a zdlouhavé, ve většině případů však samo postupně odeznívá bez jakýchkoliv následků. Přečtěte si, čím se infekční mononukleóza liší od běžné angíny nebo virózy, jaké jsou aktuální trendy v léčbě a co můžete udělat...
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou ráda pracovala, jsem věděla již na základní škole a nikdy jsem této volby nelitovala. Jasně, že to není vždy snadné, některé dny jsou opravdu náročné. Přesto vidím v práci v lékárně smysl, my lékárníci jsme takoví snadno dostupní zdravotní rádci. A protože ne vždy můžete mít nějakého lékárníka po ruce, jsem moc ráda, že můžu tvořit texty do naší on-line poradny. Jsem maminkou dvou malých sportovců, a i já ve svém volném čase ráda sportuji. Proto jsou mi nejbližší témata dětských nemocí, úrazů, pohybové medicíny a jako ženě i péče o pleť a dermokosmetika.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou...
Číst více od autora