Angína – příznaky a léčba

28. 1. 2021 · Mgr. Radka Grec · 3 minuty čtení

Angína je akutní zánět krčních mandlí. Častěji se vyskytuje u dětí, běžně ale postihuje i dospělé. Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění, které se přenáší přímým kontaktem a nemocným či předměty a kapénkovou infekcí.  

Angína

Příznaky angíny

Většina angín je vyvolána bakteriemi, proto je obvykle nasazení antibiotik nezbytné. Od běžné, viry způsobené bolesti v krku, se liší intenzitou příznaků. Bolest v krku se přichází náhle, je velmi silná, krk je zduřelý a nemocný obtížně mluví i polyká. Silná bolest může vystřelovat i do ucha. Patrové mandle jsou zarudlé, často s povlaky, někdy i s hnisavými čepy (hnisavá angína) a na krku bývají zvětšené uzliny. K tomu se přidávají celkové příznaky, jako je horečka, zimnice, únava a celková slabost.  

 

Léčba angíny 

Základem léčby angíny jsou antibiotika předepsaná lékařem. Nezbytná je domácí léčba, hodně tekutin a odpočinku. Silnou bolest v krku zmírní přípravky ve formě pastilek, sprejů či kloktadel. Volte přípravky s desinfekčním (antiseptickým) účinkem, které současně uleví od bolesti. Při obtížném polykání sáhněte po přípravku sprotizánětlivým účinkem, který pomůže zmírnit i otok vkrku. Léčbu vhodně doplní i bylinné pastilky se šalvějí či islandským lišejníkem, které zklidní a zvlhčí bolavý krk. 

Zmírnit silnou bolest a zvýšenou teplotu pomohou přípravky sobsahem ibuprofenu či paracetamolu. Nezapomeňte také na dostatek tekutin, které by měly být nejlépe vlažné. Ideální variantou jsou bylinné čaje ze šalvěje, řepíku, heřmánku nebo bylinné směsi přispívající ke správnému fungování dýchacích cest. 

Režimová a preventivní opatření 

Šetřete vaše hlasivky, zbytečně je nenamáhejte a nekuřte. V případě, že se Vám obtížně polyká, volte potraviny kašovité konzistence (kaše, jogurty, smoothie). Dalším, co pomáhá na bolest v krku je i tzv. Priessnitzův zábal, který pomůže zmírnit bolest a otok vkrku. Postup je jednoduchý, okolo krku se umístí studený obklad, překryje se igelitem (izolující vrstvou) a nahoru se dá suchá tkanina (plena, ručník). 

Jelikož se jedná o vysoce nakažlivé onemocnění, dbejte také na zvýšenou hygienu, používejte desinfekční gel na ruce a spolehlivou ochranou před šířením kapénkové infekce je také rouška znanovlákna. Předepsaná antibiotika užívejte dle doporučení Vašeho lékaře, léčba obvykle trvá 7-10 dní. Ještě nejméně týden po léčbě dodržujte klidový režim a také podpořte Vaši obranyschopnost vybírejte pestrou stravu bohatou na vitaminy a minerály, dostatečně odpočívejte a vyvarujte se prochladnutí.

Související kategorie produktů:Články k tématu Angína – příznaky a léčba

  • Bolest v krku - příčina a léčba

    Bolest v krku - příčina a léčba

    · 5 minut čtení
    Bolest v krku není samostatnou nemocí, ale pouze příznakem doprovázejícím infekce horních cest dýchacích. Nejčastěji se jedná o zánět hltanu a patrových mandlí virového nebo bakteriálního původu. Méně často se tak projevuje alergie, následek poranění, poleptání, uvíznutí cizího tělesa v dýchacích cestách a jiné onemocnění v oblasti krku. Bolestí v krku se projevuje i zánět hrtanové záklopky...
  • Mononukleóza postihuje zejména dospívající a mladé dospělé. Přenáší se především slinami, a proto se jí také říká „nemoc z líbání“ nebo „studentská nemoc.“ Jedná se o onemocnění nepříjemné a zdlouhavé, ve většině případů však samo postupně odeznívá bez jakýchkoliv následků. Přečtěte si, čím se infekční mononukleóza liší od běžné angíny nebo virózy, jaké jsou aktuální trendy v léčbě a co můžete udělat...
  • Bolest v krku dokáže pořádně potrápit dospělé, natož pak děti. Projevuje škrábáním a pálením, ztíženým polykáním a někdy i chrapotem. Velmi často je projevem virového zánětu horních dýchacích cest. Co při takové variantě onemocnění dělat a která opatření mohou vašemu dítěti ulevit, poradíme v našem článku.
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou ráda pracovala, jsem věděla již na základní škole a nikdy jsem této volby nelitovala. Jasně, že to není vždy snadné, některé dny jsou opravdu náročné. Přesto vidím v práci v lékárně smysl, my lékárníci jsme takoví snadno dostupní zdravotní rádci. A protože ne vždy můžete mít nějakého lékárníka po ruce, jsem moc ráda, že můžu tvořit texty do naší on-line poradny. Jsem maminkou dvou malých sportovců, a i já ve svém volném čase ráda sportuji. Proto jsou mi nejbližší témata dětských nemocí, úrazů, pohybové medicíny a jako ženě i péče o pleť a dermokosmetika.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou...
Číst více od autora