Angína – příznaky a léčba

28. 1. 2021 · 5 minut čtení
 • Bolest v krku

Angína je akutní zánět krčních mandlí. Častěji se vyskytuje u dětí, běžně ale postihuje i dospělé. Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění, které se přenáší přímým kontaktem a nemocným či předměty a kapénkovou infekcí.  

Angína

Většina angín je vyvolána bakteriemi, proto je obvykle nasazení antibiotik nezbytné. Od běžné, viry způsobené bolesti v krku, se liší intenzitou příznaků. Bolest v krku se přichází náhle, je velmi silná, krk je zduřelý a nemocný obtížně mluví i polyká. Silná bolest může vystřelovat i do ucha. Patrové mandle jsou zarudlé, často s povlaky, někdy i s hnisavými čepy (hnisavá angína) a na krku bývají zvětšené uzliny. K tomu se přidávají celkové příznaky, jako je horečka, zimnice, únava a celková slabost.  

 

Léčba angíny 

Základem léčby angíny jsou antibiotika předepsaná lékařem. Nezbytná je domácí léčba, hodně tekutin a odpočinku. Silnou bolest v krku zmírní přípravky ve formě pastilek, sprejů či kloktadel. Volte přípravky s desinfekčním (antiseptickým) účinkem, které současně uleví od bolesti. Při obtížném polykání sáhněte po přípravku s protizánětlivým účinkem, který pomůže zmírnit i otok v krku. Léčbu vhodně doplní i bylinné pastilky s šalvějí či islandským lišejníkem, které zklidní a zvlhčí bolavý krk. 

Zmírnit silnou bolest a zvýšenou teplotu pomohou přípravky s obsahem ibuprofenu či paracetamolu. Nezapomeňte také na dostatek tekutin, které by měly být nejlépe vlažné. Ideální variantou jsou bylinné čaje ze šalvěje, řepíku, heřmánku nebo bylinné směsi přispívající ke správnému fungování dýchacích cest. 

Režimová a preventivní opatření 

Šetřete vaše hlasivky, zbytečně je nenamáhejte a nekuřte. V případě, že se Vám obtížně polyká, volte potraviny kašovité konzistence (kaše, jogurty, smoothie). Dalším, co pomáhá na bolest v krku je i tzv. Priessnitzův zábal, který pomůže zmírnit bolest a otok v krku. Postup je jednoduchý, okolo krku se umístí studený obklad, překryje se igelitem (izolující vrstvou) a nahoru se dá suchá tkanina (plena, ručník). 

Jelikož se jedná o vysoce nakažlivé onemocnění, dbejte také na zvýšenou hygienu, používejte desinfekční gel na ruce a spolehlivou ochranou před šířením kapénkové infekce je také rouška z nanovlákna. Předepsaná antibiotika užívejte dle doporučení Vašeho lékaře, léčba obvykle trvá 7-10 dní. Ještě nejméně týden po léčbě dodržujte klidový režim a také podpořte Vaši obranyschopnost – vybírejte pestrou stravu bohatou na vitaminy a minerály, dostatečně odpočívejte a vyvarujte se prochladnutí.

Články k tématu Angína – příznaky a léčba

 • Alergická rýma: Příznaky a léčba

  Alergická rýma: Příznaky a léčba

  · 4 minuty čtení
  • Rýma
  • Alergie

  Alergická rýma je zánětlivé onemocnění nosní sliznice. Poprvé se může objevit v  kterémkoliv věku. Jejím nejčastějším spouštěčem jsou alergeny obsažené ve vzduchu, jako jsou různé pyly, zvířecí alergeny, roztoči či plísně.

 • Zápal plic (lat. pneumonie) je celosvětově čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí a u dětí do 5 let dokonce smutnému žebříčku dominuje. V současné době se zápal plic dostal do popředí zájmu zejména v souvislosti s koronavirem – je jeho častou komplikací.

 • CHOPN: Chronická obstrukční plicní nemoc

  CHOPN: Chronická obstrukční plicní nemoc

  · 2 minuty čtení
  • Kašel

  Jde o závažné chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest. V důsledku zánětu se zužují průdušky, tvoří se více hlenu, a nemocnému se tak obtížně dýchá.