Bolest zad – diagnostika, léčba a uvolňovací cviky

11. 4. 2024 · 7 minut čtení

Bolesti zad patří mezi nejběžnější zdravotní problémy současné doby a souvisí se změnami životního stylu v posledních desetiletích. Sedavý způsob zaměstnání a nedostatek pohybu vedou k oslabování určitých svalových skupin nebo naopak k jejich přetěžování. Jaké jsou nejčastější druhy bolesti zad a jak se s nimi vypořádat? Podrobnosti najdete v našem článku.

PharmDr. Radka Procházková
PharmDr. Radka Procházková
Bolest zad – diagnostika, léčba a uvolňovací cviky

Související kategorie produktů:

Co je bolest zad?

Bolest zad patří k jednomu z nejčastějších druhů bolestivých obtíží a během života postihne zhruba 80 % lidí. Může se objevit v každém věku, ale zpravidla přichází v dospělosti již mezi 30. až 40. rokem života. Je nejčastější příčinou pracovní neschopnosti.

Co způsobuje bolesti zad?

Bolestí zad trpí hlavně obyvatelé vyspělých zemí. Mezi nejčastější příčiny patří nedostatek fyzické aktivity, sedavý způsob života, nesprávné držení těla, prochladnutí, příliš namáhavá aktivita, nadváha a obezita, úraz, nadměrný stres, ploché nohy či jiná onemocnění. Mezi jiná onemocnění řadíme osteoartrózu, vředy, infarkt myokardu, nádor, výhřez meziobratlové ploténky, akutní blokádu krční nebo bederní páteře, žlučníkové nebo ledvinové kameny, Bechtěrevovu chorobu a Scheuermannovu nemoc

Bolest zad a další možné příčiny
Bolest zad může souviset se svalovými křečemi, s natažením svalů a vazů či prudkým ohýbáním. Ženy občas trápí bolest zad v oblasti ledvin během menstruace.

Druhy bolesti zad

Bolesti zad lze rozdělit na akutní a chronické.

Akutní bolest
Chronická bolest

Dalšími druhy bolestí zad jsou bolesti prosté, které mají mechanický původ (časté přetěžování, špatné držení těla…), kdy dochází k natažení nebo natržení svalových vláken a vazivových úponů. Neuropatické bolesti zad jsou vyvolané poškozením nervových kořenů. Podle místa dráhy nervu se bolest dělí na periferní nebo centrální. Bolest pacienti popisují jako pálení nebo píchání špendlíky. Příčinou jsou kraniální neuralgie (zánět trojklaného nervu), výhřez meziobratlové ploténky, postoperační neuropatické bolesti, úžinové syndromy (zánět karpálního tunelu), diabetická neuropatie, postherpetická neurologie (pásový opar) atd. Dále existují bolesti zad způsobené poraněním a bolesti zad vyvolané závažným onemocněním páteře (zánět, infekce, nádor).

Co je to přenesená bolest zad?
Přenesenou bolest zad pociťují pacienti v jiném místě než tam, kde opravdu vzniká. Bolest se šíří do různých oblastí těla a je obvykle ostrá a dlouhotrvající. Z oblasti páteře je typická projekce bolesti do kyčlí, dolních končetin, hráze, břicha i hrudníku. Naopak bolesti z oblasti pánve a břicha se mohou promítat do oblasti spodních zad (viscerální přenesená bolest).
Rentgen páteře je dnes možný i na počkání.
Odhalit příčinu způsobující bolesti zad často pomůže rentgen páteře či magnetická rezonance.

Mapa bolesti zad

Mapa bolesti slouží k diagnostice, díky níž mohou zdravotníci identifikovat a sledovat bolest. Mapa bolesti zad se zaměřuje na oblast zad, zádových svalů a páteře. Zahrnuje několik bodů jako lokalizaci bolestivého místa, druh bolesti (akutní vs. chronická, ostrá vs. tupá bolest), intenzitu bolesti (stupňování bolesti, změna v průběhu času), doba trvání (kdy se objevuje a jak dlouho trvá), spouštěcí faktory bolesti (stres, fyzická aktivita…).

Diagnostika bolesti zad

Lékař v první řadě získá od pacienta informace o charakteristice přítomných bolestí. Zásadní je anamnéza traumatu, délka trvání bolestí, lokalizace či končetinové iritace. Následuje klinické vyšetření, kdy se hodnotí samostatnost pacienta v pohybu a chůzi, dále vyšetření palpací a poklepem, kde se hodnotí lokální bolestivost, proteplení, stabilita nebo svalové spasmy. Součástí klinického vyšetření je i základní neurologické vyšetření. V praxi se využívá několika testů jako Thomayerův test, Lasègueův test, Mennellův test, Spurlingův test…

U stavů, kdy je podezření na zánětlivé postižení páteře, se provádějí komplexní laboratorní testy. Nezbytnou součástí diagnostiky jsou zobrazovací metody. Jedná se o rentgen (RTG), výpočetní tomografii (CT), magnetickou rezonanci (MRI), v indikovaných případech i např. pozitronovou emisní tomografii / jednofotonovou emisní výpočetní tomografii (PET/SPECT).

Bolest zad a léčba

Akutní bolesti vzniklé v důsledku náhlého přetížení (zvedání břemene, rychlé otočení, prochladnutí…) se léčí pouhou aplikací analgetik, ideálně intramuskulárně nebo intravenózně, klidovým režimem, aplikací suchého tepla, případně lékař napíše analgetika/spasmolytika na domácí užití. Terapie akutních bolestí při svalových spasmech spočívá v nasazení myorelaxancií. Lze využít i lokální formy léčby, jako jsou masti, gely či spreje na bolest s obsahem přírodních či syntetických účinných látek. Dále lze použít náplasti na bolest zad, které prohřívají a tlumí bolest, či různé obstřiky v okolí postižených míst.

Pacienti s chronickými bolestmi zad začínají léčbu malými dávkami slabších analgetik. U pokročilých degenerativních změn lze nasadit sady analgetických infuzí. Jestliže je ale příčinou bolestí zad jiné onemocnění, léčba se zaměřuje právě na tuto nemoc.

Velmi důležitou součástí komplexní léčby bolestí zad je rehabilitace, která se stává jedním ze základních pilířů terapie, hlavně v rámci chronických bolestí. Poslední možností je operační řešení, a to hlavně v případech, kdy předchozí konzervativní metody neměly požadovaný účinek.

Nejčastější bolesti zad

Bolest zad dole nad hýžděmi
Bolest zad v kříži
Bolest zad mezi lopatkami
Bolest zad v oblasti ledvin
Bolest krční páteře
Kdy k lékaři?
Bolest v zádech, která neustupuje po základních režimových opatřeních a běžné analgetické léčbě, je vždy nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem. Situaci není dobré podceňovat, zvláště pokud existuje souvislost mezi bolestí zad a dalšími orgány nebo pokud jsou přítomny jiné závažné příznaky.

Co dělat, aby záda nebolela?

Hlavním úkolem je nepřetěžovat opěrný systém a pravidelně cvičit. Nedílnou součástí je správné držení těla, pravidelný pohyb, zdravý jídelníček (nadváha a obezita přispívá k bolestem zad), nestresovat se (stres způsobuje zvýšené svalové napětí a poruchy spánku), pohodlná obuv, upřednostnit batoh před kabelkou (záda jsou tak zatěžována rovnoměrně) a spánek na kvalitní matraci.

Cviky při bolesti zad

Cviky na bolest zad

Existuje několik cviků a rozdělit je lze podle toho, čeho chce člověk cvičením dosáhnout. Vhodné je cvičit každý den, stačí si najít pár minut. Se správným provedením cviků vás seznámí fyzioterapeut.

Protahovací cviky
Posilovací cviky


Články k tématu Bolest zad – diagnostika, léčba a uvolňovací cviky

O autorovi
PharmDr. Radka Procházková
PharmDr. Radka Procházková
V praxi se pohybuji od roku 2015, kdy jsem zakončila studium na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy. Během práce jsem absolvovala garantovaný kurz České lékárnické komory „Odvykání kouření v lékárnách“. Konzultacím v oblasti odvykání kouření se aktivně věnuji na své kmenové lékárně, kam za mnou pacienti dochází. Od roku 2018 jsem rozšířila svoji činnost o poradenství v on-line poradně Dr. Max. Zde se věnuji jak tématice odvykání kouření, tak všeobecnému poradenství. Nedílnou součástí mých zájmů jsou také dětská témata a veterinární farmacie. Jsem též zdravotníkem zotavovacích akcí RESYS. V roce 2020 jsem úspěšně složila atestační zkoušku z veřejného lékárenství. Jelikož mým životem není jen práce, hlavu si provětrávám na své motorce Kawasaki Ninja ZX-6R, relaxuji u pečení dortů a při procházkách do přírody.
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Radka Procházková
PharmDr. Radka Procházková
V praxi se pohybuji od roku 2015, kdy jsem zakončila studium na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy. Během práce jsem absolvovala garantovaný kurz České lékárnické komory „Odvykání kouření v lékárnách“. Konzultacím...
Číst více od autora