Co pomáhá na bolest zad

11. 3. 2021 · 7 minut čtení
 • Bolest zad
S bolestmi zad se za život setká téměř každý a jsou také jednou z nejčastějších příčin návštěv lékaře a pracovní neschopnosti. Akutní bolest zad, ať je příčinou strnulé sezení u počítače, prochladnutí nebo nešikovný pohyb při sportu či práci na zahradě, je možné řešit pomocí celé řady volně prodejných přípravků z lékárny. Dopřejte svým zádům tu nejlepší péči.

Bolest zad v kříži nebo zatuhlý krk – typické příklady obtíží moderního člověka.

Podle typu lze bolesti zad rozdělit na tři hlavní typy: prosté bolesti, kořenové bolesti a bolesti vyvolané závažným onemocněním či poškozením páteře. Běžné (prosté) bolesti zad mají muskoskeletální původ, vznikají po náhlém prudkém nekontrolovaném pohybu, po přetížení, při dlouhodobém nuceném držení, po prochladnutí nebo při nevhodné poloze ve spánku. Výsledkem jsou pak bolestivé a pohyb omezující blokády, které mohou postihnout kterýkoliv segment páteře (krční, hrudní i bederní páteř). Blokády se nejčastěji vyskytují v oblasti bederní páteře, která je z celých zad obecně nejzatěžovanější. Odborně se bolestem v této oblasti říká lumbago, lidově je to známá „bolest zad v kříži“.

Bolest zas

Dojde-li při nekontrolovaném pohybu k vyhřeznutí meziobratlové ploténky a následnému útlaku či dráždění nervů, hovoříme o kořenových bolestech. Jsou horší než prosté bolesti, jedná se o ostrou pálivou, vystřelující bolest. Typický je přenos bolesti do dolních končetin, mohou se objevit poruchy citlivosti nohou a obtíže s chůzí či vyměšováním. Třetím a nejzávažnějším typem bolestí jsou ty, které souvisí s některým závažným onemocněním páteře (osteoartróza, revmatická onemocnění, Bechtěrevova nemoc apod.) či úrazem. Podle délky trvání lze bolesti zad rozdělit na akutní a chronické. Pokud bolesti zad trvají déle než 6 měsíců, pak hovoříme o bolestech chronických. Kořenové bolesti  a bolesti zad související se specifickými onemocněním patří do kompetence lékaře, při prostých bolestech je možná i samoléčba pomocí volně prodejných léků a další podpůrných přípravků a opatření.

Volně prodejné léky při bolesti páteře

K potlačení mírné až středně těžké bolesti zad máme k dispozici celou řadu volně prodejných léčiv. Léky k léčbě bolesti označujeme jako analgetika. Volně prodejná analgetika mají kromě účinků proti bolesti také účinky antipyretické, to znamená, že snižují horečku. Lékem první volby u prostých bolestí zad je paracetamol. Výhodou paracetamolu je, že je velmi šetrný k žaludku. Při terapii bolesti dbejte na dostatečné dávkování. Paracetamol se v některých přípravcích kombinuje s dalšími látkami (kofein, propyfenazon) pro posílení analgetického účinku. Další látkou, která se objevuje ve vícesložkových léčivech s paracetamolem, je guaifenesin. Má myorelaxačními účinky – to znamená, že uvolňuje svalové křeče zádových svalů.

Další aktivní léčivou látkou užívanou v terapii bolestí zad je ibuprofen. Ten má kromě analgetických a antipyretických vlastností také protizánětlivé účinky. Skupinu léčiv, do níž řadíme ibuprofen, označujeme jako NSA, tedy nesteroidní antiflogistika. Do této skupiny patří mnoho dalších látek, např. kyselina acetylsalicylová, diklofenak, naproxen, dexketoprofen a další. Kromě tabletové formy jsou analgetika dostupná i v přípravcích k zevnímu užití.Gely, masti nebonáplasti proti bolestiúčinkují rychle přímo v místě bolesti, a podporují tak účinek léků na bolest k ústnímu podání. Místa ošetřená gelem či mastí proti bolesti byste neměli vystavovat slunci, mohlo by dojít k podráždění pokožky.

Další opatření při bolestech zad

Při akutní bolesti zad kromě podávání volně prodejných léků proti bolesti pomáhá krátkodobý klid na lůžku, maximálně však 2 - 4 dny. Dlouhodobě není klid na lůžku doporučován, protože pak velmi rychle dochází k oslabování zádových svalů, což může vést k opakování obtíží či jejich zhoršování. Kromě léků pomáhá na akutní bolest zad suché teplo – můžete použít například gelové polštářky nebo hřejivé náplasti. Při bolestech krční páteře lze krátkodobě nosit krční límec.

Z dalších opatření při bolesti zad je důležitá úprava pracovního místa, zajištění správné polohy těla během spánku (kvalitní lůžko, matrace, anatomický polštář), vypozorování a vynechání aktivit, které bolesti vyvolávají či zhoršují, a úprava tělesné hmotnosti. Důležité je také cvičení pod vedením zkušeného terapeuta, díky němuž zádové svalstvo zpevníte, a volba sportovních aktiv, které vám pomohou udržet záda zdravá a silná.

Zdroje:

https://www.solen.cz/pdfs/int/2009/07/09.pdf

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/back-pain/diagnosis-treatment/drc-20369911

https://www.solen.cz/pdfs/med/2008/05/08.pdf

https://www.bolest-zad.cz/

 

Články k tématu Co pomáhá na bolest zad

 • Zdraví nohou ovlivní celé tělo

  Zdraví nohou ovlivní celé tělo

  · 3 minuty čtení
  Nohy jsou nejvíce namáhanými končetinami lidského těla. Tvoří člověku oporu po celý den a jsou pro nás základním dopravním prostředkem. Jakmile s nimi není něco v pořádku, dávají to najevo nejen pořádnou bolestí, ale problémy se dál promítají do celého těla.
 • Opotřebení kloubů a vznik artrózy

  Opotřebení kloubů a vznik artrózy

  · 10 minut čtení
  • Bolest kloubů
  • Klouby

  K opotřebení kloubů dochází při jejich nadměrném přetěžování a přirozeně také v důsledku stárnutí. Kloubní chrupavka s věkem ztrácí pevnost i pružnost, ztenčuje se a objevuje se poškození a bolest kloubů, artróza. Nejvíce takto trpí velké klouby – kolena, kyčle a ramena.

 • Křeče a bolesti svalů

  Křeče a bolesti svalů

  · 4 minuty čtení
  • Bolest svalů
  • Vitamíny a minerály
  • Magnesium

  Křeče a bolesti svalů vznikají nejčastěji v důsledku jejich přetížení při náročné práci a sportovní aktivitě či vlivem nedostatku minerálů. Minerály, především hořčík, sodík a draslík, mohou v těle chybět při jejich nedostatečném příjmu stravou, či díky jejich zvýšenému vylučování při pocení, průjmu, horečce a při užívání některých léků.