Salmonelóza – projevy, příznaky a léčba
Salmonelóza je průjmové onemocnění vyvolané bakteriemi z rodu Salmonella. Jde vlastně o otravu jídlem, k nákaze dochází ve většině případů při konzumaci kontaminovaných potravin, nejčastěji masa nebo vajec. Závažnost onemocnění se liší případ od případu, u malých dětí nebo oslabených jedinců se může jednat o život ohrožující onemocnění. Koho salmonelóza nejvíce ohrožuje, jak dlouho trvá a jak se léčí, vám prozradíme v našem článku.
Obsah článku
Co je to salmonelóza
Salmonelóza patří mezi infekční onemocnění trávicího traktu, které se projevuje především silnými průjmy. Původcem infekce jsou bakterie z rodu Salmonella, které žijí v trávicím traktu savců, ptáků, plazů i lidí. Salmonely jsou vylučovány stolicí a kontaminují životní prostředí a potraviny. Zprostředkovatelem přenosu salmonel bývá téměř vždy potravina – salmonelóza tedy patří mezi onemocnění, která označujeme jako „otravy z jídla“. Maximum všech hlášených onemocnění v České republice je způsobeno salmonelou ze skupiny Salmonella enteritidis.
Kdo je salmonelózou nejvíce ohrožen?
Dávka bakterií, která vyvolá infekci, je relativně vysoká, zdraví a silní jedinci si zpravidla se salmonelami poradí, aniž by u nich propukly příznaky. Naopak u dětí, seniorů nebo lidí s oslabenou imunitou může infekce překonat střevní bariéru, proniknout do krevního oběhu a vyvolat závažné obtíže vyžadující hospitalizaci a intenzivní léčbu.
Salmonelóza – příznaky
Jak už bylo zmíněno, salmonelóza je způsobena konzumací kontaminovaných potravin. Onemocnění se projevuje především průjmem, může ale začít i zvracením. I když označení není odborně přesné, příznaky salmonelózy odpovídají tomu, čemu běžně říkáme „střevní chřipka“. Jedná se tyto projevy:
- Průjem – četné vodnatá stolice, zpravidla bez příměsi krve, postupně může nabývat zelené barvy
- Nevolnost
- Zvracení
- Bolesti a křeče v břiše
- Nadýmání a plynatost
- Horečka,
- Zimnice,
- Bolest hlavy
Salmonelóza inkubační doba a nakažlivost
Inkubační doba salmonelózy je od 8 hodin do 5 dnů, nejčastěji se příznaky projeví za 24 - 48 hodin. Přestože se salmonelóza často projevuje ve skupinách lidí (např. dětské tábory, ubytovací zařízení, strávníci jedné restaurace apod.), přenos z člověka na člověka není běžný. Salmonelóza sice patří mezi fekálně-orální infekce, k přenosu tedy může dojít také při nedostatečné hygieně, tento způsob nákazy je však vzácný a k infekci dochází téměř výhradně konzumací kontaminovaných potravin. Potraviny jsou salmonelami kontaminovány při zpravování, kdy se bakterie ze střev zvířat dostávají do kontaktu s masem nebo vejci. Pokud není maso náležitě tepelně upraveno, po konzumaci může dojít k rozvoji infekce. Kromě toho salmonely velmi dobře ulpívají na površích, vytvářejí biofilmy, v nichž se dobře množí, a to usnadňuje kontaminaci dalších potravin.
Riziko nákazy salmonelózou sníží dostatečná tepelná úprava potravin – salmonely nepřežívají teploty nad 60 °C. Nejvíce se jim daří při teplotách kolem 37 °C. Proto je riziko nákazy mnohem výraznější v letních měsících. Naopak při teplotě 5 °C se salmonely přestávají množit.
Jak dlouho je člověk po salmonelóze infekční? Salmonely mohou být přítomny ve stolici nemocného i několik měsíců po odeznění příznaků. Izolace ani další léčba nejsou nutné, neboť riziko přenosu touto cestou jen malé. Problém je třeba řešit pouze v případě, že dotyčný pracuje v potravinářství.
Jaké potraviny jsou hlediska salmonelózy rizikové?
Přestože státní veterinární zpráva provádí pravidelné kontroly provozů zpracovávajících maso* a vejce, může se stát, že ke kontaminaci potravin dojde. Z rizikových potravin je třeba dát si pozor na:
- vejce (větší riziko je u domácích chovů)
- drůbeží maso, zejména kuřecí a krůtí
- vepřové nebo jiné maso
- lahůdkářské výrobky
- grilovaná masa
- zmrzlina
- domácí majonéza
- nepasterované mléko
- cukrářské výrobky (žloutkové krémy, sníh z bílků apod.)
- mořské plody
- exotické ovoce
*Výsledky šetření Státní veterinární správy z roku 2020 uvádějí nejvyšší přítomnost Salmonelly u kuřecího masa, téměř 16 x častěji než u masa skotu.
Salmonelóza – léčba
Při léčbě salmonelózy je třeba především dbát na příjem dostatečného množství tekutin, které organismus při průjmech a zvracení velmi rychle ztrácí. Dále jsou k dispozici přípravky určené ke snížení počtu stolic a úpravu jejich konzistence. Třetím prvkem při léčbě akutního průjmového onemocnění je tzv. realimentace, tzn. volba vhodných potravin, které nemocnému dodají v průběhu onemocnění a po něm živiny a energii potřebnou pro uzdravení.
Dieta při salmonelóze
Co jíst při salmonelóze a jaká jídla ze stravy naopak vyloučit? Strava při průjmu nesmí být tučná a příliš sladká. Doporučit lze následující osvědčené potraviny: rýže, mrkev, brambory, libové kuřecí či telecí maso (vývary, polévky, kaše), banány, strouhaná jablka, suchary, starší bílé pečivo. Mléčné výrobky zavádíme až po zmírnění příznaků a nejprve v malém množství. Po skončení průjmu lze přidat navíc jednu porci jídla denně. Po nemoci nepodáváme smažené pokrmy, uzeniny, kořeněná jídla, luštěniny, živočišné tuky, majonézu, zelí, kapustu, kedlubny, květák, čokoládu, kynuté výrobky.
Léčba salmonelózy u dětí
Základem léčby průjmu u dětí je prevence dehydratace. Obecně platí, že čím mladší dítě, tím rychleji je dehydratací ohroženo. Nejnebezpečnější je tedy pro kojence a batolata. Při dehydrataci dítě málo močí, má oschlé oči, při pláči neslzí, pláč je chraptivý, sliznice v ústech lepkavé. Kožní řasa na podbřišku se po stisknutí mezi prsty jen pomalu vrací do původního stavu, je patrný úbytek hmotnosti (9% úbytek hmotnosti je již život ohrožující!). U dětí s průjmem je tedy vždy zásadní použití rehydratačního roztoku.
Kojení při průjmu nepřerušujte, nabízejte miminku prs častěji, navíc přidejte rehydratační roztok v množství 10 ml roztoku na 1 kg váhy dítěte po každé vodnaté stolici.
Vhodným volně prodejným přípravkem pro děti od 2 let s akutním průjmem je Diosmektit, který zkracuje dobu trvání průjmu a zlepšuje konzistenci stolic, dále jsou to probiotické přípravky Hylak Forte nebo Enterol – u kojenců vysypat obsah tobolky do kojenecké lahve, suspenze v prášku je s příchutí.
Prevence – tipy proti salmonelóze
Pro prevenci salmonelózy a otrav z jídla obecně dodržujte základní hygienická pravidla. Obezřetnosti je třeba zejména v letních měsících, kdy teploty vzduchu přispívají k rychlému množení salmonel. Zde jsou některé z tipů, která vám pomohou riziko salmonelózy snížit:
- Maso a vejce dostatečně tepelně upravujte.
- V kuchyni dbejte na dostatečnou hygienu – prkénka a nože, s nimiž krájíte syrové maso, nepoužívejte na nic jiného.
- Pracovní plochy v kuchyni pravidelně čistěte přípravkem, který ničí bakterie.
- Pokud umýváte syrové maso pod vodou, dřez pak důkladně umyjte.
- Rozmražené potraviny již znovu nezamrazujte.
- Dbejte na hygienu rukou – po manipulaci se syrovým masem si ruce vždy umyjte mýdlem, ideálně antibakteriálním, použijte desinfekci na ruce.
- Zeleninu a ovoce vždy před konzumací důkladně omyjte.
- Pokrmy konzumujte bezprostředně po uvaření, nenechávejte je odpočívat na sporáku.
- Potraviny skladujte při teplotách do 5 °C. Při převozech potravin, např. z nákupu nebo zásob na víkend, používejte přenosnou chladničku nebo alespoň termotašku.
- Jestliže se staráte o miminko s infekčním průjmem, při manipulaci s plenkami používejte rukavice.
- Hygienická pravidla dodržujte při čištění obydlí domácích mazlíčků, zejména pokud chováte ptáky nebo plazy. Vhodné je použití gumových rukavic.
- Stravujte se v důvěryhodných stravovacích zařízeních.