Salmonelóza: projevy, příznaky a léčba

2. 2. 2021 · PharmDr. Lucie Drábková · 12 minut čtení

Salmonelóza je průjmové onemocnění vyvolané bakteriemi z rodu Salmonella.  Jedná se o druhou nejčastější příčinu otravy jídlem v Evropě, v České republice je ročně hlášeno více než deset tisíc případů salmonelózy. K nákaze dochází ve většině případů při konzumaci kontaminovaných potravin, nejčastěji masa nebo vajec. Závažnost onemocnění se liší případ od případu, u malých dětí nebo oslabených jedinců se může jednat o život ohrožující onemocnění. Jak salmonelózu poznat, léčit a hlavně, jak se jí bránit?

Co je to salmonelóza

Salmonelóza patří mezi infekční onemocnění trávicího traktu, které se projevuje především silnými průjmy. Původcem infekce jsou bakterie z rodu Salmonella, které žijí v trávicím traktu savců, ptáků, plazů i lidí. Salmonely jsou vylučovány stolicí a kontaminují životní prostředí a potraviny. Zprostředkovatelem přenosu salmonel bývá téměř vždy potravina –  salmonelóza tedy patří mezi onemocnění, která označujeme jako „otravy z jídla“. Maximum všech hlášených onemocnění v České republice je způsobeno salmonelou ze skupiny Salmonella enteritidis. Každý pátý potvrzený případ salmonelózy vyžaduje hospitalizaci. Asi polovina nemocných jsou děti do 18 let.

Kdo je salmonelózou nejvíce ohrožen?

Dávka bakterií, která vyvolá infekci, je relativně vysoká, zdraví a silní jedinci si zpravidla se salmonelami poradí, aniž by u nich propukly příznaky. Naopak u dětí, seniorů nebo lidí s oslabenou imunitou může infekce překonat střevní bariéru, proniknout do krevního oběhu a vyvolat závažné obtíže vyžadující hospitalizaci a intenzivní léčbu. Vyšší riziko salmonelózy mají také lidé, kteří užívají léky na snížení kyselosti žaludku (antacida), lidé bezprostředně po antibiotické léčbě nebo lidé s chronickým onemocněním střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida).


Salmonelóza – příznaky

Jak už bylo zmíněno, salmonelóza je způsobena konzumací kontaminovaných potravin. Onemocnění se projevuje především průjmem, může ale začít i zvracením. I když označení není odborně přesné, příznaky salmonelózy odpovídají tomu, čemu běžně říkáme „střevní chřipka“. Jedná se tyto projevy:

 • Průjem – četné vodnatá stolice, zpravidla bez příměsi krve, postupně může nabývat zelené barvy
 • Nevolnost
 • Zvracení
 • Bolesti a křeče v břiše
 • Nadýmání a plynatost
 • Horečka,
 • Zimnice,
 • Bolest hlavy

Projevy salmonelózy obvykle přetrvávají 2 až 7 dní. Průjem občas trvá až 10 dní. Intenzivní průjmové onemocnění je velmi vyčerpávající, proto celková rekonvalescence, než se nemocný cítí opět po všech stránkách zdráv, může trvat i několik týdnů.

Salmonelóza inkubační doba a nakažlivost

Inkubační doba salmonelózy je od 8 hodin do 5 dnů, nejčastěji se příznaky projeví za 24 - 48 hodin. Přestože se salmonelóza často projevuje ve skupinách lidí (např. dětské tábory, ubytovací zařízení, strávníci jedné restaurace apod.), přenos z člověka na člověka není běžný. Salmonelóza sice patří mezi fekálně-orální infekce, k přenosu tedy může dojít také při nedostatečné hygieně, tento způsob nákazy je však vzácný a k infekci dochází téměř výhradně konzumací kontaminovaných potravin. Potraviny jsou salmonelami kontaminovány při zpravování, kdy se bakterie ze střev zvířat dostávají do kontaktu s masem nebo vejci. Pokud není maso náležitě tepelně upraveno, po konzumaci může dojít k rozvoji infekce. Kromě toho salmonely velmi dobře ulpívají na površích, vytvářejí biofilmy, v nichž se dobře množí, a to usnadňuje kontaminaci dalších potravin.

Riziko nákazy salmonelózou sníží dostatečná tepelná úprava potravin – salmonely nepřežívají teploty nad 60 °C. Nejvíce se jim daří při teplotách kolem 37 °C. Proto je riziko nákazy mnohem výraznější v letních měsících. Naopak při teplotě 5 °C se salmonely přestávají množit.

Jak dlouho je člověk po salmonelóze infekční? Salmonely mohou být přítomny ve stolici nemocného i několik měsíců po odeznění příznaků. Izolace ani další léčba nejsou nutné, neboť riziko přenosu touto cestou jen malé. Problém je třeba řešit pouze v případě, že dotyčný pracuje v potravinářství.


Jaké potraviny jsou hlediska salmonelózy rizikové?

Přestože státní veterinární zpráva provádí pravidelné kontroly provozů zpracovávajících maso* a vejce, může se stát, že ke kontaminaci potravin dojde. Z rizikových potravin je třeba dát si pozor na:

 • vejce (větší riziko je u domácích chovů)
 • drůbeží maso, zejména kuřecí a krůtí
 • vepřové nebo jiné maso
 • lahůdkářské výrobky
 • grilovaná masa
 • zmrzlina
 • domácí majonéza
 • nepasterované mléko
 • cukrářské výrobky (žloutkové krémy, sníh z bílků apod.)
 • mořské plody
 • exotické ovoce

*Výsledky šetření Státní veterinární správy z roku 2020 uvádějí nejvyšší přítomnost Salmonelly u kuřecího masa, téměř 16 x častěji než u masa skotu.


Salmonelóza -  léčba

Při léčbě salmonelózy je třeba především dbát na příjem dostatečného množství tekutin, které organismus při průjmech a zvracení velmi rychle ztrácí. Dále jsou k dispozici přípravky určené ke snížení počtu stolic a úpravu jejich konzistence. Třetím prvkem při léčbě akutního průjmového onemocnění je tzv. realimentace, tzn. volba vhodných potravin, které nemocnému dodají v průběhu onemocnění a po něm živiny a energii potřebnou pro uzdravení.

 • Dostatek tekutin  –  slabý čaj (pokud chcete osladit, nejlépe hroznovým cukrem), neperlivá minerální voda. Nápoje podáváme chladné, popíjíme po malých doušcích nebo po lžičkách. Při výraznějších obtížích můžeme využít tzv. rehydratační roztok. Ten lze zakoupit v lékárně předpřipravený v prášku (Kulíšek, Dr. Max ORS). Rehydratační roztok můžete připravit i doma, v tom případě bude obsahovat: 8 lžiček cukru, 1 lžičku soli, šťávu ze dvou pomerančů nebo grapefruitů (pro obsah draslíku), tyto ingredience doplníme převařenou vodou do 1 litru.
 • Volně prodejné léky ke snížení počtu stolic a jejím zahuštění (Smecta) nebo racekadotril (Hydrasec).
 • Aktivní uhlí – je tradičním přípravkem užívaným při průjmu, při jeho užívání je však třeba zvážit to, že barví stolici, a tak může např. zamaskovat přítomnost krve.
  Předpokládáme-li infekční příčinu průjmu, můžeme využít přípravek s desinfekčním a antimikrobiálním účinkem, např. Endiaron, který je vhodný pro dospělé a děti nad 40 kg.
  Léky proti průjmu jako Imodium či Loperon nejsou při salmonelóze vhodné, protože zadržení stolice může zvýšit invazi mikroorganismů nebo zpomalit jejich odstranění ze střeva. Tyto léky v případě salmonelové infekce použijte pouze jako nouzové řešení, např. pro cestu k lékaři nebo při přesunu dopravním prostředkem.
  Karminativa – ke zmírnění plynatosti a bolesti břicha můžete vyzkoušet přípravek s účinnou látkou simetikon, který usnadňuje vstřebávání plynů a jejich přirozený odchod z těla.
 • Antibiotika se při salmonelóze zpravidla nepředepisují. Výjimkou jsou velmi závažné stavy, kdy se bakterie dostala do krevního oběhu a hrozí sepse.
 • Infuzní léčba –  při závažných stavech, kdy nemocný není schopen přijímat tekutiny, je třeba hospitalizace, při níž je indikována infuzní terapie.

Dieta při salmonelóze 

Co jíst při salmonelóze a jaká jídla ze stravy naopak vyloučit? Strava při průjmu nesmí být tučná a příliš sladká. Doporučit lze následující osvědčené potraviny: rýže, mrkev, brambory, libové kuřecí či telecí maso (vývary, polévky, kaše), banány, strouhaná jablka, suchary, starší bílé pečivo. Mléčné výrobky zavádíme až po zmírnění příznaků a nejprve v malém množství. Po skončení průjmu lze přidat navíc jednu porci jídla denně. Po nemoci nepodáváme smažené pokrmy, uzeniny, kořeněná jídla, luštěniny, živočišné tuky, majonézu, zelí, kapustu, kedlubny, květák, čokoládu, kynuté výrobky.


Léčba salmonelózy u dětí

Základem léčby průjmu u dětí je prevence dehydratace. Obecně platí, že čím mladší dítě, tím rychleji je dehydratací ohroženo. Nejnebezpečnější je tedy pro kojence a batolata. Při dehydrataci dítě málo močí, má oschlé oči, při pláči neslzí, pláč je chraptivý, sliznice v ústech lepkavé. Kožní řasa na podbřišku se po stisknutí mezi prsty jen pomalu vrací do původního stavu, je patrný úbytek hmotnosti (9% úbytek hmotnosti je již život ohrožující!). U dětí s průjmem je tedy vždy zásadní použití rehydratačního roztoku.
Kojení při průjmu nepřerušujte, nabízejte miminku prs častěji, navíc přidejte rehydratační roztok v množství 10 ml roztoku na 1 kg váhy dítěte po každé vodnaté stolici. 

Vhodným volně prodejným přípravkem pro děti od 2 let s akutním průjmem je Diosmektit, který zkracuje dobu trvání průjmu a zlepšuje konzistenci stolic, dále jsou to probiotické přípravky Hylak Forte nebo Enterol – u kojenců vysypat obsah tobolky do kojenecké lahve, suspenze v prášku je s příchutí).

Aktivní uhlí ani léky ke zpomalení střevní pasáže nejsou u dětí doporučovány. Při podezření na salmonelózu u dítěte se raději vždy poraďte s lékařem.


Jsou u salmonelózy následky?

Ve většině případů salmonelóza odezní bez komplikací a následků. Důsledkem závažné dehydratace může být selhání ledvin. Komplikace, které mohou mít trvalé následky, hrozí, pokud salmonely překonají střevní bariéru a přejdou do krve. V tom případě může dojít i k mimostřevním projevům, jako je meningitida, postižení srdce, kostí a kostní dřeně nebo cév. Lidé, kteří prodělali salmonelózu, mají také určité riziko rozvoje tzv. reaktivní artritidy (též Reiterův syndrom), která se projevuje bolestmi kloubů, podrážděním očí a bolestivým močením. Po závažných případech otravy z jídla může dojít také ke zjizvení střevní sliznice. Jak je vidno, rizika zde jsou, proto je velmi důležité dbát na prevenci onemocnění.

Prevence – tipy proti salmonelóze

Pro prevenci salmonelózy a otrav z jídla obecně dodržujte základní hygienická pravidla. Obezřetnosti je třeba zejména v letních měsících, kdy teploty vzduchu přispívají k rychlému množení salmonel. Zde jsou některé z tipů, která vám pomohou riziko salmonelózy snížit:

 • Maso a vejce dostatečně tepelně upravujte.
 • V kuchyni dbejte na dostatečnou hygienu – prkénka a nože, s nimiž krájíte syrové maso, nepoužívejte na nic jiného.
 • Pracovní plochy v kuchyni pravidelně čistěte přípravkem, který ničí bakterie.
 • Pokud umýváte syrové maso pod vodou, dřez pak důkladně umyjte.
 • Rozmražené potraviny již znovu nezamrazujte.
 • Dbejte na hygienu rukou – po manipulaci se syrovým masem si ruce vždy umyjte mýdlem, ideálně antibakteriálním, použijte desinfekci na ruce.
 • Zeleninu a ovoce vždy před konzumací důkladně omyjte.
 • Pokrmy konzumujte bezprostředně po uvaření, nenechávejte je odpočívat na sporáku.
 • Potraviny skladujte při teplotách do 5 °C. Při převozech potravin, např. z nákupu nebo zásob na víkend, používejte přenosnou chladničku nebo alespoň termotašku.
 • Jestliže se staráte o miminko s infekčním průjmem, při manipulaci s plenkami používejte rukavice.
 • Hygienická pravidla dodržujte při čištění obydlí domácích mazlíčků, zejména pokud chováte ptáky nebo plazy. Vhodné je použití gumových rukavic.
 • Stravujte se v důvěryhodných stravovacích zařízeních.


Články k tématu Salmonelóza: projevy, příznaky a léčba

 • Crohnova choroba – příznaky a léčba

  Crohnova choroba – příznaky a léčba

  · 10 minut čtení
  Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění střev s příznaky jako bolest břicha, silné průjmy, krev ve stolici, únava či ubývání na váze. Crohnova nemoc není bohužel zatím vyléčitelná, moderní léky a dodržování stravovacích pravidel však umožňují vést pacientům plnohodnotný život.
 • Toxoplazmóza - projevy a léčba

  Toxoplazmóza - projevy a léčba

  · 8 minut čtení
  Toxoplazmóza je infekce, kterou můžete získat konzumací nedostatečně tepelně upraveného masa nebo dotykem kočičích výkalů. U většiny nemocných proběhne nepozorovaně a bez příznaků, závažné následky však může mít především pro těhotné ženy, u nichž může dojít k poškození plodu.
 • Meningitida – příznaky, přenos a léčba

  Meningitida – příznaky, přenos a léčba

  · 12 minut čtení
  Meningitida neboli zánět mozkových blan je velmi závažné onemocnění, které může mít trvalé následky nebo v nejhorším případě skončit úmrtím pacienta. Pro léčbu meningitidy je zásadní včasná diagnóza a nasazení léčby. Dobrou zprávou je, že proti meningitidě se lze očkovat.
O autorovi
PharmDr. Lucie Drábková
PharmDr. Lucie Drábková
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Lucie Drábková
PharmDr. Lucie Drábková
Číst více od autora