Žaludeční vředy: příčiny, příznaky a léčba

9. 2. 2022 · PharmDr. Lucie Drábková · 9 minut čtení

Žaludeční vředy (též vředová choroba, peptické vředy, duodenální vřed, dvanáctníkové vředy) řeší během života každý desátý Čech. Vředy na sliznici žaludku a dvanáctníku se projevují především palčivou bolestí v nadbřišku. Co vředy způsobuje, jak se léčí a je třeba držet speciální dietu? Dozvíte se v našem článku.

Co jsou to žaludeční vředy a jak vznikají?

Žaludeční vředy lze definovat jako defekty na sliznici žaludku nebo dvanáctníku. Dvanáctník je počáteční část tenkého střeva, která navazuje na žaludek. Za běžných okolností je žaludeční sliznice pokryta hlenem, který ji chrání před působením agresivních žaludečních šťáv. Žaludeční šťávy obsahují kyselinu chlorovodíkovou a trávicí enzymy (v tomto případě hraje nejdůležitější roli pepsin). Pokud je hlenová ochranná vrstva žaludku oslabená nebo je-li žaludečních kyselin produkován nadbytek, dojde k poškození žaludeční stěny – žaludeční šťávy ji v podstatě začnou trávit. V postiženém místě vzniká vřed.

Žaludeční vředy mohou postihnout kohokoli, ale jsou častější u lidí ve věku nad 60 let. Muži jsou postiženi více než ženy. Ohroženi jsou také lidé, kteří mají onemocnění v rodině.  Důležité je také zmínit, že po přeléčení se může infekce opakovaně vracet, například pokud pacient nezmění svůj životní styl.

Pokud máte podezření na žaludeční vřed, příliš dlouho s návštěvou lékaře neváhejte. Vyhnete se tak velmi nepříjemným komplikacím. Jednou takovou může být prasklý žaludeční vřed, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc – bez ní hrozí fatální následky.


Příznaky žaludečních vředů

Žaludeční vředy se projevují kromě bolesti i dalšími trávicími obtížemi. Někteří lidé však příznaky mít nemusí, zejména u seniorů nad 70 let není výjimkou, že onemocnění probíhá bezpříznakově a projeví se až závažnou komplikací, jako je krvácení či prasknutí vředu. Žaludeční vředy na sebe upozorní obtížemi po jídle, naopak vředy na dvanáctníku spíše nalačno nebo v noci. Základními příznaky peptických vředů jsou:

  • Palčivá bolest v oblasti žaludku, tj. horní části břicha, při dvanáctníkovém vředu spíše na pravé straně
  • Křeče v žaludku
  • Pocit plnosti a nadmutí
  • Nevolnost
  • Zvracení
  • Pálení žáhy
  • Říhání
  • Nechutenství, hubnutí

Komplikace žaludečních vředů – kdy ihned vyhledat lékařskou pomoc

Komplikací žaludečních vředů je jejich krvácení, v horším případě perforace (prasknutí). Obě tyto komplikace vyžadují rychlou lékařskou pomoc, zejména prasklý žaludeční vřed představuje život ohrožující stav. Na závažnou situaci upozorní tyto projevy:

  • Velmi silná bolest v oblasti žaludku
  • Zvracení krve – může být jasně červená anebo černá (jako kávová sedlina)
  • Tmavá stolice
  • Ztížené dýchání
  • Mdloby, šokový stav

Žaludeční vředy – příčiny a rizikové faktory

Mezi hlavní příčiny žaludečních vředů patří:

  • Nadužívání NSA, tedy léků proti bolesti a zánětu, tzv. nesteroidních antiflogistik, která se běžně používají při bolesti zad nebo kloubů (ibuprofen, kyselina acetylsalicylová, naproxen, diklofenak, acetaminophen atd.). 

  • Přítomnost bakterie Helicobacter pylori, která může vyvolat zánět žaludeční sliznice s následným vznikem vředů. Případů vyvolaných touto příčinou v současnosti ubývá. U této bakterie je možný přenos z člověka na člověka, často se vyskytuje v rodinách. Pro orientační zjištění přítomnosti helicobacteru můžete využít volně prodejný domácí test – testuje z kapky krve.

    Vzácněji je příčinou žaludečních vředů onemocnění s názvem Zollingerův syndrom, které se projevuje nadprodukcí žaludečních šťáv, dále onemocnění příštítných tělísek nebo poškození žaludeční sliznice v důsledku poleptání či úrazu. Riziko žaludečních vředů zvyšuje také výskyt v rodině.

Další rizikové faktory

Z rizikových faktorů, které sice vředy přímo nevyvolávají, ale zhoršují jejich závažnost a zpomalují hojení, je třeba zmínit:

  • Kouření, které zvyšuje produkci žaludečních šťáv a narušuje produkci hlenu
  • Pití alkoholu, kávy (včetně bezkofeinové), kolových nápojů
  • Konzumace silně kořeněných, pikantních jídel
  • Dlouhodobý stres

Léčba žaludečních vředů - léky

Žaludeční vředy jsou bolestivým a nepříjemným problémem, nicméně díky moderním lékům má většina nemocných velmi dobré vyhlídky na uzdravení. Léčba žaludečních a dvanáctníkových vředů se neliší. K dispozici je několik typů léků. Jsou to:

Inhibitory protonové pumpy (omeprazol, pantoprazol, lanzoprazol…) – jedná se o léky nejčastěji předepisované při žaludečních vředech. Blokují sekreci kyseliny chlorovodíkové.

H2-blokátory - (ranitidin, famotidin) - tlumí sekreci kyseliny chlorovodíkové, aktuálně jsou již předepisovány méně často než inhibitory protonové pumpy.

Antacida -  snižují překyselení žaludku neutralizací kyseliny chlorovodíkové v žaludeční šťávě. Zvýšením žaludečního pH dochází k inaktivaci pepsinu. Antacida jsou vhodná pro rychlou úlevu, jejich účinek je krátkodobý.

Antibiotika – v případě, že je potvrzena přítomnost Helicobacteru pylori, je nasazena antibiotická léčba, obvykle se kombinují dvě antibiotika, současně se podávají i léky ke snížení žaludeční sekrece.

Střevní ochranné látky – sukralfát, bizmutové soli,…

V případě, že jsou vředy vyvolány užíváním NSA, je třeba tyto léky vysadit a s lékařem vybrat jiných druhů léků proti bolesti.

Antisekreční léky a antacida mohou ztěžovat vstřebávání některých živin, v případě léčby žaludečních vředů je vhodné zvážit doplňování vitaminu B12 a železa. Z minerálů lze doporučit zinek a selen.

Volně prodejné přípravky při žaludečních obtížích

Při žaludečních potížích, jako je překyselení žaludku, nevolnost po jídle či pálení žáhy, lze použít některé z volně prodejných léčiv. Ze skupiny inhibitorů protonové pumpy jsou ve volném prodeji Nolpaza (pantoprazol) a Ortanol (omeprazol), z H2-blokátorů Famosan (famoditin). Tyto léky jsou určeny ke krátkodobému užívání. Pro rychlou úlevu od překyseleného žaludku si můžete vybrat z mnoha antacid ve formě žvýkacích tablet nebo v tekuté formě. Při užívání léčiv snižujících kyselost v žaludku je třeba myslet na to, že mohou omezit vstřebávání jiných léků, které užíváte. Proto pečlivě čtěte příbalové letáky, nebo se poraďte s lékárníkem či lékařem.


Dieta při žaludečních vředech a další opatření

V současné době není třeba zavádět striktní dietu, která byla před existencí moderních léků základem léčby peptických vředů  – lékaři dnes pacientům doporučují, aby se řídili hlavně osobní snášenlivostí. Obecně se doporučuje jíst v menších porcích a častěji. Za nevhodné jsou považovány potraviny a nápoje, která silně stimulují žaludeční sekreci. Jsou to například:

  • Káva, silný čaj, kolové a sycené nápoje
  • Alkohol
  • Smažená jídla
  • Pálivé koření – pepř, chilli papričky
  • Citrony
  • Čokoláda

Bez obav lze konzumovat např. mléko, jogurty, sýry s nižším obsahem tuku, rostlinné tuky, jablka, melouny, banány, listovou zeleninu, špenát, mrkev, cukety, libová masa. Kromě úpravy stravy léčebný režim při žaludečních vředech zahrnuje klidné prostředí, dostatek spánku a omezení nadměrné fyzické zátěže. Velmi důležité je přestat kouřit.


Články k tématu Žaludeční vředy: příčiny, příznaky a léčba

  • Crohnova choroba – příznaky a léčba

    Crohnova choroba – příznaky a léčba

    · 10 minut čtení
    Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění střev s příznaky jako bolest břicha, silné průjmy, krev ve stolici, únava či ubývání na váze. Crohnova nemoc není bohužel zatím vyléčitelná, moderní léky a dodržování stravovacích pravidel však umožňují vést pacientům plnohodnotný život.
  • Kurkuma

    Kurkuma

    · 6 minut čtení
    Co na té kurkumě všichni mají? Každý známe kurkumu z indické a čínské kuchyně, ale o jejím vlivu na lidský organismus se začalo mluvit teprve nedávno. Možná budete překvapeni širokým využitím extraktů získaných z této krásné asijské rostliny.
  • Salmonelóza: projevy, příznaky a léčba

    Salmonelóza: projevy, příznaky a léčba

    · 12 minut čtení
    Salmonelóza je průjmové onemocnění vyvolané bakteriemi z rodu Salmonella. Jde vlastně o otravu jídlem, k nákaze dochází ve většině případů při konzumaci kontaminovaných potravin, nejčastěji masa nebo vajec. Koho salmonelóza nejvíce ohrožuje, jak dlouho trvá a jak se léčí, vám prozradíme v našem článku.
O autorovi
PharmDr. Lucie Drábková
PharmDr. Lucie Drábková
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Lucie Drábková
PharmDr. Lucie Drábková
Číst více od autora