Zánět dásní – prevence a léčba

1. 10. 2020 · 7 minut čtení
 • Dentální hygiena

Zánět dásní (gingivitida) patří mezi nejčastější onemocnění ústní dutiny, s nímž se potýká 90 % dospělé populaceTypickým projevem jsou červené dásně, které mohou být zanícené,měkké, lehce se poraní a snadno krvácí.Dochází rovněž k výraznému otoku dásně a postupnému odhalování zubních krčků a kořenů zubů Pro prevenci vzniku zubního kamene i zánětu dásní je klíčové denní mechanické odstraňování biofilmu (zubního povlaku) z povrchu zubů. Jako další krok lze doporučit používat vhodnou ústní vodu, která působí proti bakteriím, brání jejich usazování na povrchu zubů, a tím zpomaluje nejen tvorbu biofilmu, ale brání i případnému rozvoji zánětu.

Zánět dásní

Každodenní souboj se zubním plakem

Téměř okamžitě po vyčištění zubů se na jejich povrchu usadí bílkovinná vrstva ze slin, do které se postupně usazují bakterie, jež vytvoří na povrchu našich zubů, dásní, korunek a můstků tzv. biofilm (zubní povlak), který nelze vypláchnout. Ten potom může být odstraněn pouze mechanicky zubním kartáčkem a jinými pomůckami. Pokud ho pravidelně denně důkladně neodstraňujeme, náš organismus se vůči bakteriím obsaženým v biofilmu začne bránit. Obrannou reakcí organismu je zánět. Dojde k rozšíření cév uvnitř dásní, přes které náš organismus posílá bílé krvinky, aby bojovaly proti bakteriím a zničily je. Spolu s nimi tam pronikají i červené krvinky. Můžeme pak pozorovat zduřelé a zčervenalé dásně, které při čištění zubů krvácejí.

Jak vzniká zubní kámen?

Pokud se do biofilmu dostanou minerály, biofilm ztvrdne a dochází ke vzniku zubního kamene. Zubní kámen je vlastně ztvrdlý neodstraněný povlak na našich zubech. Na povrchu zubního kamene se vždy vytváří nový a nový biofilm. Aktivní biofilm je vždy na povrchu, uvnitř se nacházejí tzv. „spící“ bakterie, které ožijí v závislosti na daných podmínkách. Vhodné podmínky jim bohužel tvoříme naší nedůslednou péčí. Nejjednodušší je představit si biofilm jako mraveniště. Pokud ho celý nerozrušíme, nemůžeme působit na všechny mravence. Mravence, kteří se nacházejí uvnitř, neovlivníme, pokud mraveniště „dezinfikujeme“ zvenku (nestačí zubní pasta či výplach, je nutné mechanické odstranění).

Jak poznat zánět dásní ?

Příznaky zánětu dásní jsou obvykle patrné na první pohled. Typickým projevem jsou červené dásně, které mohou být zanícené,měkké, lehce se poraní a snadno krvácí.Dochází rovněž k výraznému otoku dásně a postupnému odhalování zubních krčků a kořenů zubůPodle délky trvání se zánět dásní  dělí na akutní a chronický. Akutní zánět dásní bývá způsoben bakteriálním povlakem, poraněním dásní, alergickou reakcí či infekcí a může se jednat ovelmi bolestivý zánět dásní. To, jak dlouho zánět dásnítrvá, lze ovlivnit vhodnou a včasnou léčbou zánětu dásní,kdy při správném zásahu odezní za 7-10 dní 

Chronický zánět dásní

V opačném případě může přejít v chronický zánět dásní, který vzniká nejčastěji v důsledku dlouhodobě zanedbané ústní hygieny. Tato forma bývá spíše nebolestivá a obvykle je provázena krvácením dásní. Zánět se z dásní může rozšiřovat až k závěsnému aparátu zubu (parodontu) apřerůst tak v mnohem závažnější stav, tzv. parodontózu (laicky paradentózu). 

Proč je důležité léčit zánět dásní?

Pokud zánět trvá déle, bakterie postupně pronikají kolem zubního krčku až k jeho kořeni a kosti, ve které je zub ukotven vlákny. Vlákna a kosti se postupně rozpouštějí, zub se začne viklat, až vypadne. To trvá několik let. Kromě toho, že nám krvácejí dásně, máme v ústech řadu odpadních látek, které jsou vylučovány bakteriemi způsobujícími zápach z úst a nepříjemnou chuť v ústech.

Jak můžeme bojovat proti zánětu?

Základem péče při zánětu dásní je důsledná ústní hygiena. Kartáček  vybírejte měkký, aby nedráždil citlivé dásně, a měňte ho minimálně po 3 měsících. Nezbytné je také čištění mezizubních prostor, k čemužjsou ideální  mezizubní kartáčkyčizubní nitěDalší možností je čištění pomocí ústní sprchy, která čistí mezizubní prostory tenkým pulzujícím proudem vody. Masáž ústní sprchou  o dásně i pečuje, prokrvuje je a zpevňuje. Na závěr je vhodné ústa vypláchnout ústní vodou při parodontóze, obsahující látky zmírňující zánět a krvácení dásní. Péči je vhodné doplnit i bylinnými výplachy nebo spreji, obsahujícími například šalvěj či tea tree oil. Podrážděné dásně pomůže zklidnit i speciální gel na paradentózu a v případě bolestivých dásní je možné sáhnout i po lécích proti bolesti 

 

Zánět dásní 2

Těžký zánět je někdy nutné léčit pomocí antibiotik i chirurgie. Léčba zánětu dásní trvá přibližně 7–10 dní. Pokud zánět postihl také kost, léčba trvá minimálně tři měsíce a kontroly jsou nezbytné nejméně 3–4krát ročně až do konce života. Poškozená kost se neobnoví do původního stavu.

Režimová a preventivní opatření 

Pokud toužíte po zdravém chrupu, pak myslete především na důslednou ústní hygienu, pravidelné čištění zubů a mezizubních prostor a nepodceňujte ani výběr vhodných dentálních pomůcek.Nezapomínejte také na pravidelné šestiměsíční kontroly. Důležitou roli hraje inaše strava, omezte konzumaci jednoduchých cukrů (sladkosti), pijte raději čistou

Články k tématu Zánět dásní – prevence a léčba

 • Zápach úst vám moc bodů nepřidá…tak jak na něj?

  Zápach úst vám moc bodů nepřidá…tak jak na něj?

  · 4 minuty čtení
  • Dentální hygiena

  Zápach z úst, odborně halitóza, je pro postižené velkým problémem, který výrazně komplikuje jejich pracovní i společenský život. Pokud jsme ale schopni určit příčinu špatného dechu, existuje velká šance, že se problému dokážeme zbavit. Sestavili jsme pro vás přehled nejtypičtějších důvodů halitózy a poradíme, co dělat, aby váš dech byl opět dokonale svěží.

 • Zvýšená kazivost zubů

  Zvýšená kazivost zubů

  · 5 minut čtení
  • Dentální hygiena

  Zubní kaz je infekční onemocnění poškozující tkáň zubu. Vzniká v důsledku nedostatečné zubní hygieny, kdy se v ústech hromadí zubní plak, jehož bakterie tvoří v ústech kyseliny narušují zubní...

 • Afty – chronické onemocnění, jímž trpí každý čtvrtý z nás

  Afty – chronické onemocnění, jímž trpí každý čtvrtý z nás

  · 4 minuty čtení
  • Afty
  • Dentální hygiena

  Afty nejsou život ohrožujícím onemocněním, ovšem subjektivní potíže, které s nimi souvisí, mohou být tak výrazné, že znemožňují postiženému příjem potravy, tekutin nebo mluvení. Zde jsou naše rady, jak se s afty co nejdříve vypořádat.