Zarostlé chloupky – jak vznikají, kde se tvoří a jak jim předcházet

25. 6. 2022 · PharmDr. Hana Vondrušková · 7 minut čtení

Jako zarostlý chloupek označujeme stav, kdy vlasový stvol nevyroste z vlasového folikulu nad kůži, ale zůstane pod jejím povrchem, kde vyvolá zánětlivou reakci. Většinou se problém vyřeší sám, někdy je však třeba procesu hojení trochu pomoci. Jak se se zarostlými chloupky vypořádat a jak bolestivému problému předcházet, poradíme v našem článku.


Zarostlé chloupky se často vytvoří po holení na citlivých místech, jako je oblast třísel a bikin.
K prevenci zarostlých chloupků pomohou speciální oleje či peelingy, které připraví pokožku na holení.

Zarostlé chloupky – proč a kde se tvoří?

Zarostlé chloupky se mohou objevit kdekoliv na těle, kde máme ochlupení. Rizikovým faktorem je holení či depilace, při nichž snadno dojde k přetržení nebo přerušení chloupku pod povrchem kůže. Zarostlý chloupek se ale může objevit i v místech, kde se neholíme, a to když odumřelé kožní buňky ucpou vlasové folikuly a nutí chloupek růst pod nesprávným úhlem pod kůží. Zarostlé chloupky souvisí často také s celkovým stavem kůže – např. pokud je pokožka suchá a/nebo dehydratovaná, bývají problémy se zarůstajícími chloupky výraznější.

Zarůstání chloupků se vyskytuje běžně v oblasti třísel a v oblasti intimních partií, kde jsou chloupky přirozeně tvrdší a kudrnatější. Zarostlé chloupky se ale mohou objevit i na nohou nebo v podpaží. U mužů pak bývají relativně časté problémy se zarostlými vousy, nejčastěji na krku.

Zarůstání chloupků je časté také při nošení těsného oblečení, kdy se látka tře o kůži a brání chloupkům růst, jak mají. Platí rovněž, že lidé s kudrnatějšími a hrubšími vlasy mají k zarůstání chloupků větší sklony.


Jak vypadá zarostlý chloupek?

Pokud chloupek nemůže růst nad povrch kůže, ale zůstane ukryt pod jejím povrchem, rozvine se přirozená zánětlivá reakce, podobně jako když si třeba zadřeme třísku. Objeví se zarudnutí, červený pupínek či drobná boulička. Místo zarostlého chloupku je bolestivé a svědí. Chloupek často vyroste nad kůži ve tvaru smyčky.

Komplikacemi zarostlých chloupků mohou být tmavé skvrny na kůži ( = pozánětlivá hyperpigmentace), bakteriální infekce, podkožní absces (dutina naplněná hnisem) nebo jizvy.


Zarostlé chloupky a vhodná léčba – co na ně použít?

Místo, kde máte zarostlé chloupky, přestaňte holit nebo depilovat, než se stav zlepší. Na postižené místo lze aplikovat peeling na zarostlé chloupky, který odstraní odumřelé kožní buňky a nečistoty a zároveň pomůže „zablokované“ chloupky uvolnit. Pomoci může také teplý vlhký obklad. Bouličku nebo pupínek se nesnažte narušit, pouze pokud je vlas v rance viditelný, můžete jej podebrat a koneček vytáhnout nad povrch kůže sterilní jehlou nebo pinzetou. Uvolněný chloupek ale nevytrhávejte, ranku stačí vydezinfikovat a nechat zahojit. K ošetření postiženého místa lze doporučit např. tea-trea oil.

Kdy se zarostlými chloupky k lékaři a co očekávat?

Pokud se zarostlý chloupek delší dobu nehojí, problémy se opakují nebo je postižena větší plocha kůže, vydejte se pro radu k lékaři – dermatologovi. Ten může předepsat kožní léky s protizánětlivými a komedolytickým (rozpouštějícím ucpané póry) účinky. Léky podpoří exfoliaci, tj. olupování odumřelých kožních buněk, a zároveň pomohou vyřešit tmavé „fleky“ po zarostlých chloupcích. Dále jsou k dispozici hojivé krémy s kortikoidy, v případě bakteriálního zánětu mohou být předepsána antibiotika. Je-li přítomen absces, je třeba provést drobný chirurgický zákrok.


Zarostlé chloupky – jak vznikají, kde se tvoří a jak jim předcházet.
Zarostlý chloupek nevytrhávejte, v některých případech pomůže uvolnění jeho konečku nad povrch.

Jak předcházet zarůstání chloupků?

Zarůstání chloupků lze předcházet pomocí různých opatření, zde jsou některá z nich, která můžete snadno vyzkoušet:

 • Holte se alespoň dvakrát týdně. Před holením připravte pokožku na holení tím, že ji umyjete teplou vodou a jemným krémem na zarůstající chloupky nebo čisticím olejem. Můžete si dát horkou koupel, která pokožku zjemní a usnadní holení, aniž by ji poškodila.Máte-li suchou pokožku, pak je ideální zvláčňující ovesná koupel.
 • Pečujte správně o pokožku intimních partií – udržujte ji hydratovanou pomocí oleje nebo krému pro intimní partie.
 • Několikrát týdně oblast bikin jemně promasírujte pomocí peelingu, abyste se zbavili odumřelých kožních buněk, které ucpávají póry.
 • Nenoste těsné oblečení.
 • Používejte kvalitní holicí strojek s ostrou žiletkou, při holení nenapínejte kůži.
 • Zarostlé chloupky nevytrhávejte.
 • Holte se po směru růstu chloupků, po každém tahu žiletku opláchněte.
 • Změňte způsob odstraňování chloupků (elektrický holicí strojek, depilační krémy, laserová depilace, vosk, cukrová depilace apod.).
 • Po holení opláchněte kůži studenou vodou, aplikujte peeling a balzám po holení.  Články k tématu Zarostlé chloupky – jak vznikají, kde se tvoří a jak jim předcházet

  • Koloidní stříbro

   Koloidní stříbro

   · 4 minuty čtení
   Koloidní stříbro je ceněnou součástí přírodní kosmetiky. V současnosti vzbuzuje opět zájem jeho schopnost ochránit pokožku proti nežádoucím mikroorganismům. Uplatnění nachází zejména v produktech na mastnou aknózní pleť či k ošetření a hojení ran.
  • Lupy – problém, který se dá řešit

   Lupy – problém, který se dá řešit

   · 6 minut čtení
   Lupy nejsou nakažlivé, ani nebezpečné, ale zato pořádně dovedou znepříjemňovat život. Každý, kdo se v životě s lupy potýkal, potvrdí, že mohou být pořádnou zátěží na psychiku. Zejména u teenagerů pak není výjimkou, když se postižený stává terčem posměchu. Při správné péči jsou ale lupy dobře zvládnutelné. Poradíme vám, jak na to.
  • Čištění pleti krok za krokem

   Čištění pleti krok za krokem

   · 2 minuty čtení
   Odlíčení by mělo by být součástí našeho každodenního ranního i večerního rituálu stejně jako třeba čištění zubů. Nejde zdaleka jen o estetiku, ale i o zdraví pleti.
  O autorovi
  PharmDr. Hana Vondrušková
  PharmDr. Hana Vondrušková
  Jsem absolventkou magisterského studijního oboru Farmacie na Univerzitě Karlově v Hradci Králové. Jelikož se farmacie stala kromě budoucího povolání zároveň i mým koníčkem, pokračovala jsem po „státnicích“ ve studiu dále a po složení rigorózní zkoušky v roce 2018 jsem získala akademický titul PharmDr. Poradenství v lékárně považuji za nedílnou součást zdravotní péče. Často se v lékárnách setkávám se situacemi, kdy pacient se svými zdravotními obtížemi nechce/nemůže navštívit lékaře. A v tuto chvíli zastoupí odborné poradenství lékárníci. Můžeme tak pomoci zachytit nejen rané počátky onemocnění, ale též poradit s efektivní samoléčbou tak, aby v lehčích případech ani žádná lékařská pomoc nebyla nutná.
  Číst více od autora
  O autorovi
  PharmDr. Hana Vondrušková
  PharmDr. Hana Vondrušková
  Jsem absolventkou magisterského studijního oboru Farmacie na Univerzitě Karlově v Hradci Králové. Jelikož se farmacie stala kromě budoucího povolání zároveň i mým koníčkem, pokračovala jsem po „státnicích“ ve studiu dále...
  Číst více od autora