Glutamin

  (23)
Seřadit podle
  • Pomůže doplnit stavební materiál pro svalové bílkoviny při tréninku.
  • Zásadně urychluje zvyšování fyzické výkonnosti a zdatnosti.
  • 5.0
    (1)
    Regenerační nápoj pro obnovu vyčerpaného organismu.
Glutamin

Glutamin

Co je to glutamin?

Glutamin je aminokyselina, která je v organismu nejhojněji zastoupena ve svalových buňkách je to  až 70 %. Aminokyseliny jsou základním stavebním prvkem všech bílkovin. Glutamin je přirozeně tvořen ve svalech, odkud je krví transportován do tkání a orgánů, které jej potřebují. Doplňky stravy s glutaminem jsou populární mezi sportovci, kteří usilují  o budování svalové hmoty a zlepšení výkonů při tréninku a efektivnější regeneraci. V doplňcích stravy je glutamin obsažen ve formě L-glutaminu, tj. ve formě levotočivé molekuly (D-glutamin, tj. pravotočivá molekula, nemá pro organismus tak velký význam). Jednou z nejdůležitějších funkcí glutaminu je jeho role v imunitním systému. Slouží mimo jiné jako palivo pro imunitní a střevní buňky (80 % imunitních buněk se nachází ve střevech). Organismus je schopen sám glutamin vytvářet, je to neesenciální aminokyselina, nicméně v případech velmi výrazné fyzické a psychické zátěže je vhodné jej doplňovat i formou doplňků stravy. Za takovou zátěž lze kromě závažné nemoci nebo zranění považovat i intenzivní silový trénink.

Jaké účinky má glutamin při cvičení?

Jakmile dojde při tréninku ke spotřebování svalového glykogenu, je glutamin prvním zdrojem energie, který se začne spotřebovávat. Při nedostatku glutaminu v krvi si jej tělo začíná vytvářet z ostatních aminokyselin, a může tedy dojít k odbourávání svaloviny.

Sportovci užívají doplňky stravy s glutaminem pro zlepšení regenerace, pro podporu růstu a udržení svalové hmoty, pro dobrou odolnost organismu, pro zdraví střev nebo kvalitní spánek. Glutamin je možné užívat i při redukci tělesné hmotnosti, je tedy vhodný i do diety.

Jak se projevuje nedostatek glutaminu?

Nedostatek glutaminu se může projevit snížením přírůstků nové svalové hmoty nebo jejím poklesem. Pozorováno může být rovněž snížení obranyschopnosti organismu nebo zpomalení regenerace.

Z nabídky e-shopu Dr. Max vybíráme přípravky s glutaminem, např. Olimp Glutamin Mega s 1400 mg 100 % čistého farmaceutického L-glutaminu v jedné kapsli nebo práškový Olimp Glutamine Xplode Powder obohacený o komplex vitaminů a leucin. Prášek je dostupný v několika v příchutích.