Mgr. František Vojta

Mgr. František Vojta

11 článků
Po dokončení studia na Farmaceutické fakultě Masarykovy univerzity v roce 2022 jsem začal pracovat jako lékárník. Ve volném čase se kromě farmacie věnuji hodinkám a jejich mechanismům, sportu a rád trávím čas s přáteli.
 • Játra – funkce, nejčastější onemocnění a tipy pro jejich zdraví

  Játra se nacházejí v pravé horní části dutiny břišní. Plní mnoho funkcí, a jsou tak jedním z nejdůležitějších orgánů lidského těla. Přestože mají dobrou schopnost regenerace, léčba jejich poškození či onemocnění bývá často velmi komplikovaná.  Lze onemocnění jater nějak předcházet? Jaké jsou jejich nejčastější příčiny a jak probíhá léčba?
  Játra – funkce, nejčastější onemocnění a tipy pro jejich zdraví
 • Zánět sedacího nervu (ischias) – příčiny a léčba

  Jako zánět sedacího nervu se označuje stav, kdy dojde k jeho podráždění, útlaku či poranění. Vzniklý problém pak bývá velmi bolestivou zálěžitostí. Proč ischias vzniká a jaké jsou možnosti léčby? A je možné zánětu sedacího nervu předejít? Všem těmto otázkám se věnuje následující článek.
  Zánět sedacího nervu (ischias) – příčiny a léčba
 • Hemofilie – příznaky, typy a léčba

  Hemofilie je genetické onemocnění způsobující poruchu krevní srážlivosti. Upozornit na tuto nemoc může obtížně zastavitelné krvácení po úrazu, nadměrný výskyt modřin, ale také krvácení bez zjevné příčiny, jako je časté samovolné krvácení z nosu. Jaké další komplikace hemofilie způsobuje, co konkrétně život s touto chorobou obnáší a dá se v současnosti úspěšně léčit?
  Hemofilie – příznaky, typy a léčba
 • Výron kotníku – příznaky, léčba a péče po zranění

  Podvrtnutí kotníku, lidově označované jako výron, je nepříjemné zranění, při kterém dojde vlivem náhlého pohybu do nepřirozené polohy k poranění stabilizujících vazů. Jaké příznaky podrtnutí kotníku provází, jak ho léčit a lze výronu nějak předcházet? Odpovědi nejen na tyto otázky se dozvíte v našem článku.
  Výron kotníku – příznaky, léčba a péče po zranění
 • Lipomy – příznaky a léčba

  Lipom je nezhoubný nádor tvořený tukovými buňkami, který se nejčastěji vyskytuje v podkoží. Bývá na pohmat měkký, pohyblivý a nebolestivý. Obvykle není vyžadována jeho léčba, avšak v některých případech, zejména pokud vytváří estetický problém nebo je lokalizován v blízkosti nervů, kloubů a cév, je vhodné jeho odstranění. Jaké jsou příznaky lipomu? Kdy navštívit lékaře? Kde si nechat lipom odstranit?...
  Lipomy – příznaky a léčba
 • Sucho v ústech – příčiny a pomoc

  Sucho v ústech je často způsobeno dehydratací organismu, zvýšenou konzumací alkoholu či kofeinu. Může však být i příznakem závažnějších onemocnění či nežádoucím účinkem některých léčiv. Jedná se o mnohdy přehlížený a podceňovaný problém. Co způsobuje sucho v ústech a jak se s tímto problémem vypořádat, se dozvíte v následujícím článku.
  Sucho v ústech – příčiny a pomoc
 • Zánět trojklaného nervu – příčiny a léčba

  Zánět trojklaného nervu je závažné onemocnění způsobené jeho poškozením či utlačováním. Bolestivé až nesnesitelné ataky, které ho provázejí, jsou opředeny mnoha nepravdivými mýty. Obvykle totiž není jeho příčinou neléčené poškození zubu, ani pobyt v klimatizovaném prostředí, jak se mnozí lidé domnívají. Jaké jsou skutečné příčiny, co na zánět trojklaného nervu upozorní a jak se takový zánět léčí?
  Zánět trojklaného nervu – příčiny a léčba
 • Stres – jaké má příznaky a jak mu předejít?

  Stres může kromě psychického nepohodlí způsobovat i řadu dalších onemocnění. Tento problém postihuje v různé míře prakticky všechny, děti nevyjímaje. Ačkoli se mnohdy jedná o krátkodobý a nikterak závažný stav, dlouhodobý stres již vyžaduje pomoc specialisty. Obzvláště nebezpečný může být stres v těhotenství. Jaké jsou příznaky stresu a jak se s ním vypořádat, se dozvíte v následujícím článku.
  Stres – jaké má příznaky a jak mu předejít?