6 tipů na jednoduchou snídani pro diabetika

9. 2. 2021 · Mgr. Lukáš Novotný · 4 minuty čtení
 • DIA

První věc, co po ránu sníme, nastartuje náš metabolický rytmus a dodá nám po lačné noci energii na nejproduktivnější část dne. Ne nadarmo se tak o snídani říká, že je nejdůležitějším jídlem. Pokud jste diabetici, toto pořekadlo pro vás platí dvojnásob. Obecně by snídaně měla tvořit přibližně čtvrtinu denního energetického příjmu a měla by být pestrá a co nejvyváženější z hlediska kombinace ovoce, zeleniny, pečiva, bílkovin a mléčných výrobků.

Přestože je čas po probuzení pro mnoho lidí pevně daným rituálem, ideální je snídani pravidelně obměňovat. Zaručíte tak, že v průběhu času vaše tělo dostane co nejvyšší podíl různých živin a zároveň váš metabolismus zůstane aktivní. Přinášíme vám proto šest tipů na různé dia snídaně, které zasytí, potěší, nezaberou moc času na přípravu a můžete je v průběhu týdne či měsíce prostřídat.6 tipů na jednoduchou snídani pro diabetika

 • Zeleninová omeleta

Vejce jsou důležitou součástí jídelníčku a omeleta je přitom záležitostí pár minut. Můžete ji naplnit téměř čímkoliv – ideálně bezškrobovou zeleninou, jako je třeba brokolice, špenát, rajčata nebo paprika. Pokud máte chuť na obzvlášť vydatnou snídani, lze přidat i kousek libové šunky, nejlépe drůbeží.

 • Jogurt nebo cottage sýr s ovocem

Jogurt řeckého nebo skandinávského typu je nejlepší volbou pro svůj vysoký obsah bílkovin. Zpomaluje tak růst krevního cukru. Doporučujeme jeho kombinaci s ořechy a nízkosacharidovým ovocem, např. lesními plody. Cottage sýr je pak alternativou pro ty, kterým již jogurt „leze krkem“. Skvělá je jeho kombinace s broskvemi a pistáciemi.

 • Ovesné vločky naslano

Sladkou verzi ovesné kaše zná snad každý, ale co takhle vločky na slaný způsob? Použít můžete třeba zbytky kuřete od večeře, rajčata, houby, trochu olivového oleje a máte k snídani krásné ovesné rizoto!


 • Ovesné vločky nasladko

Tato snídaně je právem celosvětový hit, diabetici si však musí dávat pozor na použité ingredience. Sladké chuti dosahujte výhradně použitím ovoce a vyvarujte se instantních kaší. Volte ideálně celozrnné vločky s vysokým obsahem vlákniny. Pro extra porci bílkovin pak doporučujeme pokrm posypat ořechy. Navíc pokud se vám ráno vločky nechce připravovat, můžete 4 lžíce vloček přes noc naložit do dvojnásobku nízkotučného mléka (nebo lze použít rostlinné mléko) a do rána máte v lednici krásně krémovou ovesnou kaši!

 • Avokádové toasty

Avokádo je v módě – toto ovoce s nízkým obsahem cukrů a vysokým obsahem zdravých tuků se dá použít prakticky kdekoliv. Proč tedy ne k snídani? Opečený celozrnný chléb, navrch s rozmačkaným avokádem, vařeným vejcem nebo šunkou a jarní cibulkou či řeřichou je svěží snídaní, která uspokojí téměř každého.

 • Borůvkovošpenátové smoothie

Zeleninovoovocná smoothie jsou skvělou variantou lehké snídaně zejména pro horké dny. Kombinace špenátu a borůvek je zdravá a přitom chuťově vynikající. Stačí rozmixovat pár borůvek, hrst špenátu, půl banánu, 150 ml nízkotučného nebo mandlového mléka a snídaně je na světě! Vlákninu a omega-3 mastné kyseliny si pak můžete dopřát například přidáním lněného nebo chia semínka.

Věříme, že vás naše nápady zaujaly a inspirovaly. Hlavně si však zapamatujte: diabetická dieta nemusí znamenat nudnou snídani. Ba naopak, při dodržení pravidel můžete o to víc zapojit kreativitu.

Přejeme vám dobrou chuť a úspěšný vstup do nového dne!


semínka 500 g
5.0
(4)
Chia semínka obsahují vlákninu, kvalitní sacharidy, proteiny a tuky.
1 kg
Bohatý zdroj vlákniny, mastných kyselin, vitamínů, minerálů a bílkovin.
500 g
5.0
(1)
Drobná semínka plochého tvaru, která obsahují vysoký podíl vlákniny.
100 g
Směs ořechů je ideální svačinka nebo mlsání k televizi. Obsahuje mandle, lískové a para ořechy a kešu.

Články k tématu 6 tipů na jednoduchou snídani pro diabetika

 • Nutella z tvarohu

  Nutella z tvarohu

  · 1 minuta čtení
  • DIA
  Pravé lískooříškové čokoládové krémy jsou pro diabetika něco jako jízdenka na hyperglykemii. Když si ale dáte tu práci a trošku recept „poladíte“, klidně si jednou za čas můžete k snídani dopřát celozrnné pečivo s „nutellou“.
 • Dýňovo-ořechové kuličky

  Dýňovo-ořechové kuličky

  · 2 minuty čtení
  • DIA
  Dýně je až překvapivě univerzální zelenina. Víte, že je skvělá i pro sladké dobroty? Dnes jsme pro vás připravili dýňovo-ořechové kuličky, které si s chutí dáte třeba ke kávě.
 • Cizrnovozelné kari

  Cizrnovozelné kari

  · 1 minuta čtení
  • DIA
  Lehký a zdravý oběd, který provoní byt, hraje barvami a „šetří“ vaši cukrovku.