Bolest v krku a chrapot v těhotenství a při kojení

12. 5. 2022 · Mgr. Radka Grec · 8 minut čtení

Bolest v krku nebo chrapot jsou tak běžné zdravotní obtíže, že se nevyhnou ani těhotným a kojícím ženám. Jak v těchto obdobích života bezpečně bolavý krk léčit a čemu se raději vyhnout, abyste se co nejdříve uzdravila, ale zároveň nevystavila své miminko žádnému riziku? Přečtěte si náš článek na toto téma.

Bolest v krku a chrapot v těhotenství a při kojení.
Bolest v krku během těhotenství a kojení vyžaduje obezřetnou léčbu.

Škrábání, pálení a bolest krku v těhotenství a při kojení

Bolest v krku je častým příznakem běžného nachlazení, ale také vážnějších nemocí, jako je angína či laryngitida. Nejčastější příčinou jsou virové a bakteriální infekce, které v krku způsobují zánět, otok a bolest. Možnou příčinou dlouhodobé bolesti v krku v těhotenství může být také pálení žáhy.

Většina bolestí v krku je vyvolána virovou infekcí, která má oproti angíně mírnější průběh i příznaky. Začíná škrábáním a pálením v krku, postupně se přidává bolest, začervenání až mírný otok. Často ji provází další příznaky nachlazení, jako je rýma, kašel a mírně zvýšená teplota. Bolest se postupně mírní a mizí během několika dní (obvykle za 3-5 dní).

Při angíně bolest v krku přichází náhle, je velmi intenzivní a znesnadňuje polykání. Často ji provází vysoké horečky (zpravidla nad 38 °C), zduření krčních uzlin, povlaky na mandlích i celková schvácenost. Angína se léčí pomocí antibiotik, proto je nezbytné při výše popsaných příznacích vždy vyhledat lékaře.


Co na bolest v krku a chrapot v těhotenství?

K léčbě bolesti v krku v těhotenství se upřednostňují přípravky s místním účinkem – tj. pastilky, spreje a kloktadla. Vhodnými léky na bolest v krku v těhotenství jsou po doporučení lékaře pastilky s účinnou látkou chlorhexidin (např. Septofort), která má desinfekční účinky. Naopak po celé těhotenství se vyhněte pastilkám na bolest v krku obsahujícím znecitlivující a protizánětlivé látky a také jód.

Léčbu bolesti v krku v těhotenství vhodně doplní bylinné přípravky obsahující sléz či islandský lišejník. Jen opatrně, ne všechny bylinky v těhotenství můžete, rozhodně se vyhněte například šalvěji.

A co nachrapot v těhotenství? Hlasivky zklidní a jejich regeneraci podpoří bylinné pastilky s islandským lišejníkem či pastilky s minerálními solemi.


Co na bolest v krku při kojení?

Podobně jako v těhotenství, k léčbě bolesti v krku při kojení jsou vhodné přípravky s místním účinkem – tj. pastilky, spreje a kloktadla. Nejoblíbenější lékovou formou na bolest v krku jsou pastilky, ale ne všechny je možné při kojení užívat. Užívat lze např. pastilky s desinfekční účinnou látkou chlorhexidin (např. Septofort), nicméně i v tomto případě se nejdříve zeptejte svého lékaře.

Vhodnou volbou pro zklidnění bolavého krku při kojení je islandským lišejník v pastilkách. Islandský lišejník vytváří ochranný film na sliznici úst a nosohltanu, tlumí pálení v krku, uklidňuje sliznici a chrání hlasivky. Dále lze cucat například pastilky se zázvorem.

Při kojení se nedoporučuje užívat pastilky a spreje na bolest v krku s obsahem znecitlivujících a protizánětlivých látek a jódu, protože u nich nelze vyloučit přechod do mateřského mléka a negativní vliv na kojence. Z bylinek je nevhodná šalvěj kvůli obsahu toxického thujonu a tlumivému účinku na laktaci.

A co na chrapot a hlasivky při kojení? Chrapot je často důsledkem únavy hlasivek, proto se obvykle léčba chrapotu skládá z hlasového klidu a cucání pastilek, například s islandským lišejníkem nebo pastilky s obsahem minerálních solí. Na doporučení lékaře je možné užít i léky na hlasivky s obsahem panthenolu. I při kojení jsou nevhodné přípravky obsahující alkohol (kloktadla, tinktury), šalvěj a přípravky obsahující jód.


Léčba bolesti v krku a v období kojení
O imunitu v době těhotenství se průběžně starejte dostatečným přísunem vitaminů a minerálů.

Další tipy, jak zvládnout bolest v krku v těhotenství a při kojení

 • Heřmánek – má protizánětlivé působení, v těhotenství lze použít v podobě čaje ke kloktání, naopak lihové tinktury nejsou pro obsah alkoholu vhodné.

 • Priessnitzův obklad na krk – další léty prověřenou možností, jak na bolest v krku v těhotenství či při kojení, je použití tzv. Priessnitzova obkladu. Na krk se nejprve přiloží látka namočená ve vlažné vodě, ta se překryje igelitem a poslední vrstvu tvoří opět látka (například ručník), která se dobře  utáhne. Takto se zábal ponechá 2 – 3 hodiny. Tento zábal stimuluje prokrvení, mírní zánět, odstraňuje otok.

 • Solný roztok – klasické „kloktadlo 4 solí“ lze dnes již jen ojediněle zakoupit v lékárně, nicméně jako první pomoc lze použít i roztok kuchyňské soli. Pastilky s obsahem přírodních minerálních solí odstraňují otok.

 • Vitaminy a minerály pro těhotné – pro zvýšení celkové obranyschopnosti. Důležité jsou zejména vitaminy C, B a D. K dostání je široká nabídka přípravků určených pro období gravidity a kojení.

 • Betaglukany, nukleotidy – příznivým způsobem ovlivňují imunitu. Dostupné v podobě tablet, pastilek a sirupů. Obecně se doporučují až po 1. trimestru těhotenství.

Režimová opatření při bolesti v krku pro těhotné a kojící

Při léčbě bolesti v krku nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin, opatrně ale s horkými či ledovými nápoji. Při silné bolesti vybírejte stravu kašovité konzistence, jejíž polykání není tak bolestivé. Vhodné je také větrat, čistit a zvlhčovat vzduch v místnostech. Dostatečným příjmem vitaminů a minerálů se starejte o imunitu, optimálně stravou bohatou na ovoce a zeleninu.

A abyste nachlazení a bolesti v krku předcházela, vyhýbejte se místům, kde se pohybuje větší množství lidí, důkladně si umývejte ruce, dopřejte si dostatek spánku i pobytu na čerstvém vzduchu. V létě pozor na klimatizaci.

Při výběru přípravku proti bolesti v krku pečlivě čtěte příbalové letáky, v případě nejasností se obraťte na svého lékaře nebo na lékárníky v naší poradně.

V případě, že jsou bolesti v krku silné, navíc jsou přítomny i další celkové příznaky, jako je horečka, schvácenost, vyčerpání apod. nebo pokud samoléčba nepřináší úlevu, vydejte se k lékaři. Ten zváží možnost antibiotické léčby – i v těhotenství a při kojení existují případy, kdy přínosy ATB léčby převládají nad riziky onemocnění.Články k tématu Bolest v krku a chrapot v těhotenství a při kojení

 • Vitaminy v těhotenství

  Vitaminy v těhotenství

  · 7 minut čtení
  V prvním trimestru se doporučuje užívat kyselinu listovou ve formě tabletek, ale co dál? Jaké vitaminové doplňky stravy v těhotenství zvolit, kdy je brát a jsou vůbec zapotřebí? Lékárníci z Dr. Max pro vás připravili malé shrnutí.
 • Připravili jsme pro vás stručný přehled všech základních vyšetření, která vás během celého těhotenství čekají. Přečtěte si, co vás čeká v jednotlivých trimestrech a jaká vyšetření mohou předejít genetickým a vývojovým vadám plodu.
 • Těhotenské nevolnosti, zácpa, pálení žáhy, nadýmání a otoky. Pětice zdravotních obtíží, které jsou sice v těhotenství obvyklé, ale nemusíte se s nimi smířit. Jak jim předcházet a jak je zmírnit, si můžete přečíst v novém článku na Dr. Max BABY.
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou ráda pracovala, jsem věděla již na základní škole a nikdy jsem této volby nelitovala. Jasně, že to není vždy snadné, některé dny jsou opravdu náročné. Přesto vidím v práci v lékárně smysl, my lékárníci jsme takoví snadno dostupní zdravotní rádci. A protože ne vždy můžete mít nějakého lékárníka po ruce, jsem moc ráda, že můžu tvořit texty do naší on-line poradny. Jsem maminkou dvou malých sportovců, a i já ve svém volném čase ráda sportuji. Proto jsou mi nejbližší témata dětských nemocí, úrazů, pohybové medicíny a jako ženě i péče o pleť a dermokosmetika.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou...
Číst více od autora