Crohnova choroba – příznaky a léčba

21. 1. 2022 · PharmDr. Lucie Drábková · 10 minut čtení

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění střev. Společně s ulcerózní kolitidou patří mezi onemocnění, která označujeme jako idiopatické střevní záněty. Výraz „idiopatické“ vyjadřuje, že není známa jasná příčina onemocnění. Z tohoto důvodu není bohužel Crohnova choroba vyléčitelná. Díky moderním lékům přesto mohou pacienti s Crohnovou chorobou žít plnohodnotný život, věnovat se své práci, sportovat nebo založit rodinu. Přečtěte si o této stále častější nemoci více.


Co je to Crohnova choroba a jak vzniká

Crohnova choroba je chronické neinfekční zánětlivé onemocnění střev. Zánět však může postihnout kterékoliv části trávicí trubice – od ústní sliznice, přes jícen, žaludek až po konečník. Mezi postiženými místy jsou části zdravé sliznice – tím se Crohnova choroba liší od ulcerózní kolitidy, u níž je poškození střeva souvislé. Nejčastěji postiženou částí střeva při Crohnově chorobě je konec tenkého střeva a vzestupný tračník, což je část tlustého střeva na pravé straně břišní dutiny.

Crohnovu chorobu poprvé popsal americký lékař Burrill Crohn se svými dvěma kolegy v New Yorku v roce 1932. Do té doby byla podobná postižení střeva přisuzována tuberkulóze. Crohn se svými kolegy však shromáždil skupinu pacientů s bolestmi břicha, průjmem, horečkami a úbytkem hmotnosti, kteří neměli tuberkulózu ani žádnou jinou nemoc, která by jejich příznaky mohla vyvolat. Nemoc byla nejdříve pojmenována jako colitis regionalis, později dostala jméno po svém objeviteli – Crohnova choroba nebo Crohnova nemoc.

Průběh a závažnost nemoci se u jednotlivých pacientů značně liší. Zatímco někteří si vystačí s pravidelným užíváním léků, jiní jsou nuceni například kvůli častějším atakům či špatné reakci na medikamentózní léčbu podstoupit operaci.


Příčiny a  rizikové faktory Crohnovy choroby

Na otázku, co způsobuje Crohnovu chorobu, bohužel dosud vědci neumí odpovědět. Dříve se za příčinu považovaly stravovací návyky a stres, dnes však lékaři tyto faktory považují jen za přitěžující, nikoliv vyvolávající. Podle současných hypotéz se na vzniku Crohnovy choroby podílí nesprávná reakce imunitního systému na mikroorganismy ve střevě (bakterie, viry), při níž imunitní buňky začnou napadat i buňky střev. Proč k této chybě dochází, ale zatím zůstává záhadou. Jistou roli při Crohnově chorobě hraje pravděpodobně i dědičnost – každý pátý pacient s Crohnovou chorobou má onemocnění v rodině. Dalšími rizikovými faktory jsou kouření, příliš vysoký hygienický standard v dětství, odstranění slepého střeva v raném dětství nebo užívání léků proti bolesti a zánětu (nesteroidní antiflogistika). Podezření při výskytu Crohnovy nemoci padá také často na kombinaci nezdravých stravovacích návyků a stresu, ty mohou být spouštěčem onemocnění.

Kdo je Crohnovou nemocí nejvíce ohrožen?

Crohnova choroba se objevuje spíše u mladších lidí, nejčastěji u třicátníků. Postihuje stejně často muže i ženy. Pokud se jedná o Crohnovu chorobu u dětí, asi jen u 10 % pacientů je diagnóza určena před 17. rokem života. V České republice je diagnostikováno 6 dětí s Crohnovou chorobou na 100 000 obyvatel. 

Příznaky Crohnovy choroby

Příznaky Crohnovy choroby se mohou projevovat postupně a pomalu, ale i náhle a nečekaně. I jejich závažnost se pohybuje od mírných po velmi vážné. Střídají se také období, kdy je choroba aktivní (relaps), a kdy jsou pacienti bez příznaků (remise). Kromě střevních příznaků má Crohnova i další příznaky, postihující jiné části těla.  

Typickými příznaky Crohnovy choroby v aktivní fázi jsou:

  • Průjem, někdy s příměsí krve
  • Horečka, zvýšená teplota
  • Únava, vyčerpání
  • Bolesti břicha, křeče v břiše
  • Nechutenství a ubývání na váze
  • Afty
  • Časté nutkání na stolici
  • Pocit nedokonalého vyprázdnění po stolici
  • Bolest a mokvání v okolí konečníku, píštěle - kanálky spojující místa zánětu s jakýmkoliv jiným místem

Příznaky předcházející Crohnově nemoci

Následující obtíže se mohou objevit i několik let před stanovením diagnózy:

  • Opakující se horečky nejasného původu
  • Opožděný růst a dospívání u dětí
  • Postižení skeletu (artritida, deformity konečků prstů a nehtů, Bechtěrerova nemoc)
  • Záněty kůže, onemocnění očí
  • Záněty kloubů
  • Onemocnění jater a žlučových cest
  • Ledvinové kameny
  • Anémie (chudokrevnost)

Tyto mimostřevní příznaky má necelá polovina pacientů s Crohnovou chorobou. V některých případech mohou být prvním projevem onemocnění tzv. píštěle. Jedná se o otvory či dutinky mezi mezi střevem a okolními orgány. Píštěle často ústí do okolí řitního otvoru (perianální píštěle). Mohou nepříjemně zapáchat a způsobovat dráždění kůže nebo zánět pánevních orgánů (např. močového měchýře nebo pochvy).


Vyšetření při Crohnově chorobě

Co vás čeká u lékaře při podezření na Crohnovu chorobu? Žádný univerzální test, který by rychle potvrdil diagnózu bohužel neexistuje, a tak je třeba zpravidla absolvovat několik vyšetření. Jedná se o vyšetření krve, které stanoví, zda je v těle přítomen zánět, dále vyšetření stolice na okultní krvácení, endoskopické vyšetření horní části trávicího traktu (gastroskopie) nebo kolonoskopie k vyšetření tlustého střeva. Během endoskopického vyšetření pravděpodobně bude odebrán vzorek tkáně (biopsie). Ze zobrazovacích metod se využívá ultrazvuk, CT nebo magnetická rezonance.

Léčba Crohnovy choroby

Crohnova choroba je zatím bohužel nevyléčitelná. Naštěstí však existuje celá řada léků, díky nimž je možné dostat onemocnění pod kontrolu. Při Crohnově chorobě gastroenterolog předepisuje léky několika typů. Jsou to kortikoidy, tedy léky se silnými protizánětlivými účinky, které rychle utlumí vzplanutí nemoci, dále se používají imunosupresiva, což jsou léky, které tlumí nežádoucí imunitní odpověď organismu. Jelikož při Crohnově chorobě je střevní sliznice náchylná k bakteriální nebo kvasinkové infekci, mají své místo při léčbě i antibiotika nebo antimykotika s celkovým  účinkem. Nejmodernější formu lékové terapie představuje biologická léčba. Biologika jsou léky, které působí proti proteinům, které v těle vznikají při zánětu. Nesmíme zapomenout ani na léky k tlumení příznaků, tedy léky proti bolesti nebo léky proti průjmu či plynatosti apod. Užívání jakýchkoliv volně prodejných léků nebo doplňků stravy by měli nemocní s Crohnovou chorobou probrat nejdříve se svým ošetřujícím lékařem.

Při Crohnově chorobě se uplatňuje také nutriční terapie, kdy je pro zklidnění střeva zcela vyřazena normální strava a dočasně podávána parenterální nebo enterální výživa, např. na bázi aminokyselin.

Zánět při Crohnově chorobě někdy poškodí střevo tak, že nezbývá než přistoupit k chirurgické léčbě, při níž se poškozená nebo neprůchodná část střeva odstraní.


Dieta při Crohnově chorobě

Pro pacienty je důležité znát pravidla diety při Crohnově chorobě. Opatření se liší pro fázi vzplanutí a klidovou fázi. Pokud není lékařem indikován úplný přechod na parenterální nebo enterální výživu, pak je ve fázi vzplanutí nutné dodržovat bezezbytkovou dietu, tedy vyloučit zcela nerozpustnou vlákninu (čerstvé ovoce, zelenina, luštěniny, celozrnné výrobky, semínka) a jíst pouze jídla velmi lehce stravitelná. Je třeba se vyhnout tučným, pikantním jídlům a polotovarům, které obsahují dráždivá aditiva. Tuky by se ale neměly vyřazovat úplně, protože jsou důležité pro vstřebávání vitaminů A, D, E a K. Jíst by měl pacient 5-6 x denně malou porci. Pokud nemocný trpí podvýživou, je možné využít enterální výživu, tzv. sipping. S výběrem vhodného nutridrinku poradí lékař nebo lékárník.

V klidové fázi Crohnovy choroby je třeba dietu postupně vrátit do normálu včetně vlákniny a vyváženého poměru všech živin. Rozhodně vynechejte nadýmavé pokrmy, tvrdý alkohol, uzeniny nebo tučná masa. Dietní režim je individuální, nemocní si mohou vést dietní deník, aby zjistili, co jim způsobuje obtíže (datum, jídlo, reakce). Ovoce a zeleninu je lépe konzumovat tepelně upravené. Důležitý je dostatečný příjem bílkovin – tedy kvalitní libové maso. Tolerance mléčných výrobků je rovněž individuální.


Volně prodejné přípravky

Jak už jsme zmínili, užívání všech doplňků stravy nebo volně prodejných léčiv proberte se svým lékařem. Jakých přípravků se toto doporučení týká? Pro podporu střevní mikrobioty můžete vyzkoušet probiotika, tedy prospěšné bakterie, které běžně osidlují střevo. Pro podporu normální funkce zažívacího traktu jsou oblíbené přípravky s aloe. Vzhledem k omezením v jídelníčku je vhodné doplňovat vitaminy a minerály pomocí doplňků stravy.


Crohnova choroba a těhotenství

Crohnova choroba bývá bohužel nejčastěji ve fázi života, kdy ženy za normálních okolností plánují rodinu. V tomto případě se však objevuje důležitá otázka. Crohn a těhotenství - ano, či ne? Máme dobrou zprávu - podle názoru odborníků České gastroenterologické společnosti se mladé ženy s diagnózou Crohnovy choroby (nebo ulcerózní kolitidy) nemusejí obávat těhotenství. Pokud je nasazena dlouhodobá léčba a nemoc je v klidovém stádiu, není třeba se miminku bránit. Díky stále dostupnější biologické léčbě má tuto možnost stále více žen.


Články k tématu Crohnova choroba – příznaky a léčba

O autorovi
PharmDr. Lucie Drábková
PharmDr. Lucie Drábková
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Lucie Drábková
PharmDr. Lucie Drábková
Číst více od autora