Diabetici a horké letní dny

8. 2. 2021 · Mgr. Lukáš Novotný · 3 minuty čtení

Dodržování pitného režimu je důležité pro správné fungování organismu, je však potřeba věnovat pozornost výběru nápojů.Diabetici a horké letní dny

Kolik pít

Často můžete slyšet ne zcela správné doporučení pít nejméně tři litry vody denně. Je sice pravda, že vaše tělo potřebuje při běžném fungování denně přibližně tři litry tekutin, ale to je včetně vody přijaté ve formě potravin a vody vznikající při látkové přeměně v organismu. Téměř všechny potraviny obsahují určitý podíl vody a také tato voda se do denního příjmu tekutin započítává. Hodně vody přijímáte zejména konzumací zeleniny, ovoce, polévek, mléka, jogurtových nápojů apod.

Při vhodně sestaveném jídelníčku stačí za běžných okolností denně vypít cca 1,5–2 litry. Více tekutin potřebujete v horkých dnech, při fyzické zátěži či při nemoci. Pít byste měli průběžně v rozumných dávkách během celého dne, pití velkého množství tekutin naráz není vhodné. Jednoduchým a jednoznačným indikátorem dostatečného pitného režimu je barva moči, pokud je tmavá, měli byste příjem tekutin zvýšit.


Co pít

Nejvhodnější a nejpřirozenější tekutinou je čistá voda, která má nulovou energetickou hodnotu, a tělu tak nedodává zbytečné kalorie. Pokud vám čistá voda nechutná, můžete si ji ochutit citronovou šťávou či mátou, zkusit můžete i jiné ovoce a bylinky. Vodu můžete pít kohoutkovou nebo balenou, své místo mají v pitném režimu i přírodní minerální vody. Pro každodenní pití vybírejte slabě či středně mineralizované vody, které klidně můžete pít dlouhodobě.

K naplnění pitného režimu mohou dále sloužit neslazené čaje, ovocné, ale i černé, zelené nebo bylinné. Nejen při hubnutí lze doporučit i pití kávy, nejlépe ve formě espressa, filtrované kávy nebo kvalitní instantní kávy. Pokud do kávy nepřidáte cukr, mléko ani jiné přísady, je její energetická hodnota nulová. Malé množství mléka si do kávy samozřejmě přidat můžete, pozor si však musíte dát na velké kávy plné mléka, smetany, sirupů a dalších přísad, jejichž energetická hodnota už se může vyrovnat celému hlavnímu jídlu.


Co raději nepít

Vyhnout byste se měli slazeným nápojům, ať už se jedná o limonády, nebo ochucené vody, které obsahují většinou velké množství cukru a jejichž konzumací dostáváte do těla pouze energii (tzv. prázdné kalorie). Při hubnutí byste neměli konzumovat ve větším množství ani džusy, sice oproti limonádám obsahují i prospěšné látky, ale cukru je v nich stejné množství jako v limonádách. Vhodnější jsou zeleninové šťávy, které obsahují cukru méně.

Limonády obsahují ve 100 ml většinou okolo 10 g cukru, stačí tedy vypít tři menší skleničky a vyčerpáte doporučený maximální denní příjem přidaného cukru (u dospělých lehce pracujících osob 50 g/den). Jeden litr limonády obsahuje průměrně 2000 kJ, což dosahuje hodnot celého hlavního jídla.

Pokud si život bez sladkých nápojů nedokážete představit, můžete občas využít nápoje slazené nekalorickým nebo nízkokalorickým sladidlem. S jejich konzumací byste to však neměli přehánět a raději byste si měli zvykat na pití vody či jiných nesladkých nápojů.


Alkoholické nápoje

Alkohol má vysokou energetickou hodnotu, a proto je vhodné ho konzumovat střídmě. Jednou za čas se však dá sklenička suchého vína či malé pivo určitě tolerovat, nejméně energetickým nápojem je vinný střik. Pozor byste si měli dát také na koktejly, které kromě alkoholu obsahují ještě mnoho cukru v džusech, sirupech a limonádách, ze kterých se koktejl připravuje.

KategorieNejméně vhodnéVhodnějšíNejvhodnější
Nápoje nealkoholickéslazené limonády, slazené minerální vody, slazené ledové čaje, energetické nápojenápoje slazené sladidlem, džus, zeleninové šťávyvoda, slabě mineralizované vody bez příchuťe, neslazený čaj, káva bez cukru
Nápoje alkoholickédestiláty, likéry, sladké víno, míchané koktejlypivo, suché vínonealkoholické pivo, vinný střik, víno bez alkoholu

 

Dejte si nápoj na pracovní stůl, ať ho máte stále na očích. Takto se vám bude snadněji dařit pitný režim dodržovat.

Články k tématu Diabetici a horké letní dny

  • Nejlepší volbou v diabetické dietě jsou potraviny s nízkou hodnotou glykemického indexu. Jsou pomalu tráveny a vstřebávány, což znamená pomalejší a menší vzestup hladiny cukru v krvi. Skvělou volbu představuje černý bez, borůvky, jablka, cibule, česnek či kysané zelí.
  • Co znamená diabetický stres a kdo je touto specifickou formou psychické zátěže ohrožen, jak souvisí se syndromem vyhoření a proč je potřeba zavčas řešit počínající úzkost především otevřenou a ohleduplnou komunikací, si můžete přečíst v novém článku.
  • „Máte diabetes,“ zazní z úst lékaře. Následuje edukace, učení aplikace inzulinu, případně nasazení léků, vysvětlení základních pojmů a požadavků na režim. Po stanovení diagnózy vyvstává mnoho otázek, mimo jiné také ta, jaká bude reakce okolí.
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora