Diabetici a horké letní dny

8. 2. 2021 · 3 minuty čtení
 • DIA

Dodržování pitného režimu je důležité pro správné fungování organismu, je však potřeba věnovat pozornost výběru nápojů.Diabetici a horké letní dny

Kolik pít

Často můžete slyšet ne zcela správné doporučení pít nejméně tři litry vody denně. Je sice pravda, že vaše tělo potřebuje při běžném fungování denně přibližně tři litry tekutin, ale to je včetně vody přijaté ve formě potravin a vody vznikající při látkové přeměně v organismu. Téměř všechny potraviny obsahují určitý podíl vody a také tato voda se do denního příjmu tekutin započítává. Hodně vody přijímáte zejména konzumací zeleniny, ovoce, polévek, mléka, jogurtových nápojů apod.

Při vhodně sestaveném jídelníčku stačí za běžných okolností denně vypít cca 1,5–2 litry. Více tekutin potřebujete v horkých dnech, při fyzické zátěži či při nemoci. Pít byste měli průběžně v rozumných dávkách během celého dne, pití velkého množství tekutin naráz není vhodné. Jednoduchým a jednoznačným indikátorem dostatečného pitného režimu je barva moči, pokud je tmavá, měli byste příjem tekutin zvýšit.


Co pít

Nejvhodnější a nejpřirozenější tekutinou je čistá voda, která má nulovou energetickou hodnotu, a tělu tak nedodává zbytečné kalorie. Pokud vám čistá voda nechutná, můžete si ji ochutit citronovou šťávou či mátou, zkusit můžete i jiné ovoce a bylinky. Vodu můžete pít kohoutkovou nebo balenou, své místo mají v pitném režimu i přírodní minerální vody. Pro každodenní pití vybírejte slabě či středně mineralizované vody, které klidně můžete pít dlouhodobě.

K naplnění pitného režimu mohou dále sloužit neslazené čaje, ovocné, ale i černé, zelené nebo bylinné. Nejen při hubnutí lze doporučit i pití kávy, nejlépe ve formě espressa, filtrované kávy nebo kvalitní instantní kávy. Pokud do kávy nepřidáte cukr, mléko ani jiné přísady, je její energetická hodnota nulová. Malé množství mléka si do kávy samozřejmě přidat můžete, pozor si však musíte dát na velké kávy plné mléka, smetany, sirupů a dalších přísad, jejichž energetická hodnota už se může vyrovnat celému hlavnímu jídlu.


Co raději nepít

Vyhnout byste se měli slazeným nápojům, ať už se jedná o limonády, nebo ochucené vody, které obsahují většinou velké množství cukru a jejichž konzumací dostáváte do těla pouze energii (tzv. prázdné kalorie). Při hubnutí byste neměli konzumovat ve větším množství ani džusy, sice oproti limonádám obsahují i prospěšné látky, ale cukru je v nich stejné množství jako v limonádách. Vhodnější jsou zeleninové šťávy, které obsahují cukru méně.

Limonády obsahují ve 100 ml většinou okolo 10 g cukru, stačí tedy vypít tři menší skleničky a vyčerpáte doporučený maximální denní příjem přidaného cukru (u dospělých lehce pracujících osob 50 g/den). Jeden litr limonády obsahuje průměrně 2000 kJ, což dosahuje hodnot celého hlavního jídla.

Pokud si život bez sladkých nápojů nedokážete představit, můžete občas využít nápoje slazené nekalorickým nebo nízkokalorickým sladidlem. S jejich konzumací byste to však neměli přehánět a raději byste si měli zvykat na pití vody či jiných nesladkých nápojů.


Alkoholické nápoje

Alkohol má vysokou energetickou hodnotu, a proto je vhodné ho konzumovat střídmě. Jednou za čas se však dá sklenička suchého vína či malé pivo určitě tolerovat, nejméně energetickým nápojem je vinný střik. Pozor byste si měli dát také na koktejly, které kromě alkoholu obsahují ještě mnoho cukru v džusech, sirupech a limonádách, ze kterých se koktejl připravuje.

KategorieNejméně vhodnéVhodnějšíNejvhodnější
Nápoje nealkoholickéslazené limonády, slazené minerální vody, slazené ledové čaje, energetické nápojenápoje slazené sladidlem, džus, zeleninové šťávyvoda, slabě mineralizované vody bez příchuťe, neslazený čaj, káva bez cukru
Nápoje alkoholickédestiláty, likéry, sladké víno, míchané koktejlypivo, suché vínonealkoholické pivo, vinný střik, víno bez alkoholu

 

Dejte si nápoj na pracovní stůl, ať ho máte stále na očích. Takto se vám bude snadněji dařit pitný režim dodržovat.

Články k tématu Diabetici a horké letní dny

 • Co je nezbytné vědět o cukrovce

  Co je nezbytné vědět o cukrovce

  · 2 minuty čtení
  • DIA

  Diabetes mellitus neboli cukrovka je název pro skupinu chronických onemocnění, která charakterizuje metabolická porucha. Mezi dva základní typy patří diabetes mellitus 1. typu, při kterém vzniká naprostý nedostatek inzulinu v těle. Jedná se o typ, který je mnohem vzácnější.

 • Glifloziny a léčba diabetu

  Glifloziny a léčba diabetu

  · 4 minuty čtení
  • DIA

  Účinná a efektivní léčba diabetu 2. typu s pomocí skupiny léků nesoucí název glifloziny. Glifloziny kromě udržení normální hladiny krevního cukru působí i na přidružená onemocnění cukrovky. Pomáhají snížit tělesnou hmotnost (vylučováním cukru z těla) i krevní tlak.

 • Diabetická retinopatie – příznaky a prevence

  Diabetická retinopatie – příznaky a prevence

  · 2 minuty čtení
  • DIA

  Co to je? Jak ji poznat? A jak jí předcházet? Nejdůležitější pro prevenci vzniku a rozvoje diabetické retinopatie je důsledná kompenzace cukrovky s důrazem na stabilizaci hladiny cukru v krvi (glykemie).