Hamiltonův hmat – kdy se provádí a proč?

2. 12. 2022 · PharmDr. Radka Procházková · 4 minuty čtení

Hamiltonův hmat je sice popisován jako šetrná metoda vyvolání porodu, ale i tak se jedná o úkon, který zasahuje do přirozeného porodního procesu. Pokud se nastávající maminka rozhodne nástup porodu urychlit, lékař může s jejím souhlasem tento manévr provést. V našem článku se dozvíte vše, co je o této metodě dobré vědět.

Co je to Hamiltonův hmat?

Hamiltonův hmat je jednou z metod, jak vyvolat porod v případě přenášení miminka. Lékař může tento manévr provést, ale až po souhlasu nastávající matky. Je nutné zmínit, že provedení hmatu nemá smysl před termínem porodu nebo při nedostatečně připravených porodních cestách. 

Hamiltonův hmat před porodem
Hamiltonův hmat může být v případě přenášení účinným pomocníkem při vyvolání porodu.

Hamiltonův hmat je pojem, který označuje úkon prováděný lékařem v konečném stádiu těhotenství, jehož cílem je vyvolání porodních kontrakcí. Tento hmat poprvé popsal v roce 1810 skotský lékař James Hamilton. Cílem této metody je nastartovat uvolnění hormonů  (prostaglandiny), které jsou potřebné k vyvolání porodních kontrakcí.

K tomuto hmatu se přistupuje obvykle po uplynutí termínu porodu, kdy může nahradit jiné prostředky pro umělé vyvolání porodu. Jeho provedení nemusí být ale vždy účinné. Rozhodující je, jak je tělo matky na porod připravené.

Kdy se provádí Hamiltonův hmat?

Provedení Hamiltonova hmatu nemá smysl před termínem porodu nebo při nedostatečně připravených porodních cestách. V takovém případě dojde maximálně k vyvolán krvácení/špinění nebo k falešných děložních stahů, tzv. poslíčků.

K Hamiltonovu hmatu lze přistoupit v případě přenášení, tj. po ukončeném 42. týdnu těhotenství, dále podle velikosti plodu či v případě zdravotních obtíží matky či dítěte. Pokud lékař rozhodne, že by byl hmat vhodný, s jeho provedením musí vždy nastávající maminka souhlasit. Jestliže má hmat kýžený efekt, dojde k porodu do 48 hodin, pokud ne, lze ho po pár dnech zopakovat.

Kdy Hamiltonův hmat není možné provést?

Existují některé kontraindikace, kdy Hamiltonův hmat použít nelze. Jedná se například o stavy, kdy placenta roste v nejnižší části dělohy (placenta praeviae, tj. vcestné lůžko), pokud existuje předpoklad, že neproběhne vaginální porod, nebo pokud se při poševních stěrech, které se provádí ve 36. týdnu těhotenství, prokáže přítomnost streptokoka skupiny B.

 

Jak se provádí Hamiltonův hmat

Hamiltonův hmat nikdy nezkoušejte provádět doma, jedná se o manévr, který provádí výhradně lékař! Ten nejprve zjistí, zda je děložní hrdlo alespoň částečně otevřené. Poté uvnitř děložního hrdla krouživými pohyby prstem oddělí vak blan od poševního vchodu. Díky tomuto tlaku dojde k vyplavení hormonů prostaglandinů, které mohou nastartovat porod.

Bolí Hamiltonův hmat?

To, jak Hamiltonův hmat ženy vnímají, je individuální. Některé popisují bolest (až nesnesitelnou), jiné mohou začít krvácet, pociťovat drobné pálení a štípání, některé výkon ani nezaznamenají. Pokud je výkon efektivní, po nějaké době začne bolet bříško, odchází hlenová zátka a za několik hodin nastává porod.

Hamiltonův hmat a jeho rizika

Hamiltonův hmat je sice řazen mezi šetrné metody k vyvolání porodu, ale i přesto se jedná o úkon, který zasahuje do přirozených porodních procesů. Hlavním rizikem tohoto hmatu je zavlečení infekce do porodních cest, možné protrhnutí vaku blan a krvácení. Proto lékař musí vždy pacientku informovat o svém záměru, popsat možná rizika a vyčkat na její souhlas.

Hamiltonův hmat a úspěšnost
Účinnost Hamiltonova hmatu není stoprocentní. Záleží na tom, zda je tělo připravené k porodu či nikoliv.

Hamiltonův hmat a úspěšnost

Účinnost hmatu není stoprocentní. Obecně se uvádí, že pomáhá u každé druhé rodičky, u níž je proveden. Aby měl potřebný efekt, je nutné, aby ženské tělo bylo připravené k porodu. V tuto chvíli pak stačí jen malá dávka uměle vyvolaných porodních hormonů a mechanického povzbuzení porodních cest.

Mohou nastat situace, kdy je žena na porod připravena, ale Hamiltonův hmat nemá žádný účinek. Manévr lze v některých případech po několika dnech zopakovat. Pokud i tak není úspěšný, lékaři přistupují k dalším metodám vyvolání porodu, jako je např. protržení vaku plodových blan, podání prostaglandinu nebo podání oxytocinu.

Je na každé mamince, aby se rozhodla, jestli chce tento hmat podstoupit, nebo nechá všemu volný průběh. Ať už se pro provedení hmatu rozhodnete či nikoliv, je vždy důležité zvážit možná rizika či přínosy. Lékař vám jistě vše ochotně vysvětlí, v případě nejasností se proto nebojte na nic zeptat.



Články k tématu Hamiltonův hmat – kdy se provádí a proč?

O autorovi
PharmDr. Radka Procházková
PharmDr. Radka Procházková
V praxi se pohybuji od roku 2015, kdy jsem zakončila studium na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy. Během práce jsem absolvovala garantovaný kurz České lékárnické komory „Odvykání kouření v lékárnách“. Konzultacím v oblasti odvykání kouření se aktivně věnuji na své kmenové lékárně, kam za mnou pacienti dochází. Od roku 2018 jsem rozšířila svoji činnost o poradenství v on-line poradně Dr. Max. Zde se věnuji jak tématice odvykání kouření, tak všeobecnému poradenství. Nedílnou součástí mých zájmů jsou také dětská témata a veterinární farmacie. Jsem též zdravotníkem zotavovacích akcí RESYS. V roce 2020 jsem úspěšně složila atestační zkoušku z veřejného lékárenství. Jelikož mým životem není jen práce, hlavu si provětrávám na své motorce Kawasaki Ninja ZX-6R, relaxuji u pečení dortů a při procházkách do přírody.
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Radka Procházková
PharmDr. Radka Procházková
V praxi se pohybuji od roku 2015, kdy jsem zakončila studium na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy. Během práce jsem absolvovala garantovaný kurz České lékárnické komory „Odvykání kouření v lékárnách“. Konzultacím...
Číst více od autora