Hypotyreóza – příznaky a léčba

4. 5. 2023 · PharmDr. Radka Procházková · 9 minut čtení

Hypotyreóza je u nás jedním z nejrozšířenějších onemocnění štítné žlázy. Postihuje častěji ženy než muže a její výskyt stoupá s věkem. Léčba hypotyreózy je v dnešní době kvalitní, a většina nemocných po nasazení terapie tak žije zcela normální život. Jaké příznaky mohou na tuto poruchu upozornit? Poradíme v našem článku.

Co to je hypotyreóza?

Hypotyreóza je onemocnění charakteristické sníženou funkcí štítné žlázy, která již nedokáže produkovat dostatečné množství hormonů.

Hypotyreóza - příznaky a léčba
Hypotyreóza, snížená činnost štítné žlázy, je nejčastější poruchou štítné žlázy.

Co je to štítná žláza?

Štítná žláza je malý, životně důležitý, endokrinní orgán nacházející se v přední části krku. Řadí se tedy mezi žlázy s vnitřní sekrecí. Žláza je zodpovědná za tvorbu a uvolňování hormonů trijodtyroninu (T3) a tyroxinu (T4), které ovlivňují funkci většiny tělesných tkání, metabolismus a produkci tepla. Součástí molekul hormonů štítné žlázy je jód. Trijodtyronin obsahuje tři atomy jódu (T3), tyroxin má čtyři atomy jódu (T4). Oba jsou krví roznášeny po celém organismu. Štítná žláza je řízena hypofýzou, která uvolňuje tyreotropní hormon (TSH), jehož úkolem je stimulovat štítnou žlázu k produkci T3 a T4.

Příčina vzniku hypotyreózy

Nejčastější příčinou snížené funkce štítné žlázy bývá autoimunitní onemocnění, při němž vlastní imunitní systém napadá tkáň štítné žlázy a vyvolává její chronický zánět (Hashimotova nemoc). Další příčinou hypotyreózy může být těžký nedostatek jódu, vrozené vady štítné žlázy (ektopie, aplazie), léčba radioaktivním jódem či ozařování krku, operace štítné žlázy nebo její úplné odstranění, užívání léků k tlumení zvýšené funkce štítné žlázy, užívání psychofarmak, lithia a léků s vyšším obsahem jódu.

Příznaky hypotyreózy

Hypotyreóza se vyvíjí většinou pozvolně a potíže jsou jen málo charakteristické. Prvními nenápadnými příznaky může být únava, zácpa nebo suchá kůže. Postupem času se mohou objevit další příznaky jako pocity neustálého chladu, spavost, deprese, problémy s pamětí, přibývání na váze, zpomalení srdeční frekvence, nízký krevní tlak, suchá šupinatá bledá kůže, suché vlasy, pomalý růst vlasů a vousů, roztřepené a lámavé nehty, hrubý hlas a chrapot, menstruační poruchy či neplodnost.

Rizikové faktory pro rozvoj hypotyreózy

Roli hraje dědičnost, vyšší pravděpodobnost výskytu této nemoci existuje u lidí, kteří ji mají již v rodině. Další skupinou jsou pacienti, kteří podstoupili radioterapii v oblasti krku či horní části hrudníku. Předpoklad vzniku je i u pacientů s autoimunitním onemocněním, jako je diabetes mellitus, perniciózní anemie nebo celiakie. Do rizikové skupiny patří též ženy, především starší padesáti let a těhotné.

Diagnostika hypotyreózy

Lékař prohmatá štítnou žlázu a k následnému potvrzení hypotyreózy nechá udělat krevní testy. Základním testem je stanovení koncentrace TSH v krvi. Je-li TSH zvýšený, je nutné provést měření tyroxinu (T4). U rozvinuté hypotyreózy je TSH zvýšený a T4 snížený. Vyšetření lze doplnit ultrazvukem štítné žlázy.

Léčba hypotyreózy

Hypotyreóza se léčí pravidelným celoživotním užíváním chybějících hormonů štítné žlázy. Ty jsou podávány ve formě synteticky vyrobených hormonů štítné žlázy v podobě tablet. Tablety je nutné užívat odděleně od jiných léků a ideálně 30 minut před jídlem kvůli správnému vstřebávání.

Pacient by měl chodit na pravidelné kontroly. Četnost kontrol závisí na stavu pacienta, jeho věku a intenzitě léčby. U nekomplikované hypotyreózy je první kontrola vhodná za 5-6 týdnů po zahájení léčby. Po stabilizaci stavu postačí kontroly za 6-12 měsíců, po 2 letech stabilního klinického stavu 1krát ročně.

Hypotyreóza a těhotenství
Hormony štítné žlázy jsou nezbytné zejména k zajištění zdravého vývoje mozku a nervového systému plodu.

Hypotyreóza a těhotenství

V těhotenství nastávají značné změny hormonálních hladin včetně hormonů štítné žlázy. Důležitým prvkem při tvorbě tyreoidálních hormonů je jód, a proto se jeho potřeba v tomto období zvyšuje minimálně o 50 %. Neléčená nebo nedostatečně léčená hypotyreóza může být spojována s mateřskou anémií, myopatií, srdečním selháním, preeklampsií, abnormalitami placenty, nízkou porodní váhou a poporodním krvácením.

Ženy s nekompenzovanou hypotyreózou častěji potrácejí, mají více těhotenských komplikací a jejich děti mohou mít horší psychomotorický vývoj. Léčba hypotyreózy u těhotné ženy je stejná jako u netěhotných žen, léčí se pomocí hormonů v tabletách.

Poporodní tyreoiditida

Poporodní tyreoiditida je zánět štítné žlázy, který vzniká v souvislosti s porodem či potratem. Postihuje asi 15 až 40 % žen v prvním roce po ukončení těhotenství. Objevuje se převážně u žen, které mají některou z poruch štítné žlázy. Vznik je podmíněn vzplanutím autoimunitního procesu ve štítné žláze. Nastává přechodné zvýšení funkce štítné žlázy, která za 3 až 4 měsíce po porodu přechází do výrazné hypotyreózy. Mezi příznaky, které jsou poměrně nenápadné, patří únava, nervozita, pocení nebo depresivní nálada. Každá žena by měla být pečlivě sledována nejen během těhotenství, ale i po porodu. 

Kongenitální hypotyreóza

Kongenitální hypotyreóza neboli vrozená porucha štítné žlázy je nebezpečným onemocněním, které způsobuje závažné a trvalé poškození nervové soustavy, hlavně zpomalení psychického i fyzického vývoje, mentální retardaci a poruchy růstu. Příčinou tohoto onemocnění je porucha vývoje žlázy již během nitroděložního života (úplná absence nebo nedostatečná velikost).

V ČR je toto onemocnění zařazeno k celoplošnému novorozeneckému screeningu hlavně kvůli častému výskytu. Odběr se provádí z kapky krve na kartičku během 2. až 3. dne života.

Subklinická hypotyreóza

Subklinická hypotyreóza je charakterizována zvýšenou hodnotou tyreostimulačního hormonu (TSH), zatímco hodnoty hormonů T4, event. T3 zůstávají v referenčních mezích. Pacient nemá jasně vypovídající příznaky. Nejčastěji ho trápí únava, slabost, ztráta fyzického a psychického výkonu. Tato forma může dlouho probíhat skrytě a časem se zhoršovat. Následkem je pak nepříznivý vliv na kardiovaskulární systém a na vývoj plodu u těhotných žen.

Hypotyreóza a cvičení
Vhodnou pohybovou aktivitu při hypotyreóze představuje například hormonální jóga.

Hypotyreóza a hubnutí

Speciální jídelníček při hypofunkci štítné žlázy není nutný, ale i tak je hubnutí možné. Stačí zařadit/vynechat určité potraviny a zrychlit metabolismus. Důležitá je pravidelná strava a pitný režim, které jsou základem zrychlování metabolismu, proto nenechávejte tělo hladovět. Je nutné omezit tučné produkty a navýšit příjem bílkovin, upřednostňujte potraviny s nízkým glykemickým indexem, snižte příjem košťálové zeleniny, jako je květák, brokolice, kapusta, kedlubna, ředkvičky a zelí, protože obsahují strumigeny, které brání štítné žláze využít a hromadit jód.

Pravidelná a vyvážená strava musí jít ruku v ruce s pohybem. Vhodné jsou aerobní aktivity a posilovací cviky, které budují svalovou hmotu.

K lékaři se vydejte včas

Včasná diagnostika a léčba tohoto onemocnění je velice důležitá. Pokud se v rodině objeví porucha štítné žlázy, informujte o tom svého lékaře, který se posléze zaměří na hladinu hormonů štítné žlázy. Při případném počínajícím onemocnění se tak vyhnete spoustě nepříjemných příznaků a léčba bude zahájena včas.Články k tématu Hypotyreóza – příznaky a léčba

  • Hypofunkce štítné žlázy v těhotenství

    Hypofunkce štítné žlázy v těhotenství

    · 3 minuty čtení
    • Babyclub
    Hypotyreóza neboli nedostatečná funkce štítné žlázy v těhotenství může mít smutné následky. Co porucha přesně znamená a které ženy jí mohou být ohroženy? Jak se dá změna funkce včas zjistit a jak se řeší, přináší v novém článku Dr.Max BABY.
O autorovi
PharmDr. Radka Procházková
V praxi se pohybuji od roku 2015, kdy jsem zakončila studium a nastoupila do lékárny. Během práce jsem absolvovala garantovaný kurz České lékárnické komory „Odvykání kouření v lékárnách“. Konzultacím v oblasti odvykání kouření se aktivně věnuji na své kmenové lékárně ve Vysokém Mýtě, kam za mnou pacienti dochází. Od roku 2018 jsem rozšířila svoji činnost o poradenství v on-line poradně Dr.Max. Zde se věnuji jak tématice odvykání kouření, tak všeobecnému poradenství. Jsem též zdravotníkem zotavovacích akcí RESYS, věnuji se i problematice veterinární farmacie. V roce 2020 jsem úspěšně složila atestační zkoušku z všeobecného lékárenství. Jelikož mým životem není jen práce, hlavu si provětrávám na své motorce Kawasaki Ninja ZX-6R, na procházkách s mojí jorkšírkou Enny, plaváním a běháním.
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Radka Procházková
V praxi se pohybuji od roku 2015, kdy jsem zakončila studium a nastoupila do lékárny. Během práce jsem absolvovala garantovaný kurz České lékárnické komory „Odvykání kouření v lékárnách“. Konzultacím v...
Číst více od autora