Jak cestovat s diabetem

8. 3. 2021 · 4 minuty čtení
 • DIA

S létem přichází čas cestování a dovolených. Obvykle za mořem, teplem a odpočinkem, ale také za dobrodružstvím, poznáváním blízkých i vzdálených míst a novými zážitky, ať již gurmánskými, či sportovními. Někdy může být pro Vás coby diabetika cestování o něco komplikovanější. Je totiž třeba myslet na víc věcí naráz a být připraven na možné komplikace. Proto Vám přinášíme pár tipů, na co nezapomenout, aby pro Vás cestování bylo co nejpohodlnější.Jak cestovat s diabetem

Inzuliny a cestování

O něco těžší situaci mají diabetici prvního typu a ti, kteří si denně aplikují inzulin. Tento lék je totiž velmi citlivý na jakékoliv změny teplot. Neměl by zmrznout a také by neměl být vystaven příliš vysokým teplotám. Při nesprávném uchovávání totiž jeho účinnost výrazně klesá. Co to v praxi znamená?

Pokud cestujete letadlem, mějte s sebou veškeré inzuliny v příručním zavazadle. Nákladový prostor letadla nemusí být vyhříván a teploty v něm bývají pod bodem mrazu. Navíc neriskujete nedostatek léků v případě, že se Vaše zavazadlo zpozdí, nebo hůře, někde ztratí.

V autě v letních měsících zase hrozí opačný extrém, tj. příliš vysoké teploty. V případě, že cestujete autem na delší vzdálenosti, uložte svoje inzuliny raději do cestovní ledničky či do speciálního chladicího pouzdra na inzulin.

A na vhodnou teplotu pro své inzuliny myslete i v místě ubytování, kde je uchovávejte v klimatizovaném pokoji, ideálně přímo v lednici, tj. při teplotě 2–8 °C. Na tyto požadavky ohledně vybavení pokoje je dobré myslet už v okamžiku, kdy svou dovolenou teprve plánujete.


A co další léky?

V případě, že užíváte léky ve formě tablet, mějte s sebou vždy dostatečné množství (raději více pro případ zpoždění letu, pozdějšího návratu apod.). Také pro tyto léky platí, že by se měly uchovávat při pokojové teplotě (tj. do 25 °C, opět tedy pozor na možnou teplotu v autě na slunci).

Kromě svých pravidelně užívaných léků nezapomeňte cestovní lékárničku vybavit dalšími léky určenými na případné zdravotní obtíže či možné komplikace. Tady záleží především na tom, kam se chystáte a co Vám v dané lokalitě hrozí. V cestovní lékárničce by neměly chybět léky na průjem a další zažívací obtíže, léky proti bolesti, dále přípravky na rýmu, kašel či bolest v krku, oční kapky, dezinfekce na kůži, náplasti a hojivý krém. Mnoho lokalit, včetně našich zeměpisných šířek, vyžaduje také silný a spolehlivý repelent. I drobný štípanec se u diabetika kvůli pomalejšímu hojení může rozvinout v dlouho se nehojící ranku.

Samozřejmou součástí cestovní lékárničky by měl být také opalovací přípravek v dostatečném množství (pokud plánujete pobyt na slunci, počítejte alespoň 50 ml na den) a s dostatečnou ochranou proti UV záření (hodnota SPF by měla zohlednit účel používání, zeměpisnou lokalitu i Váš fototyp). Kůži je po opalování vhodné ošetřit zvláčňujícím tělovým mlékem.


Denní a pitný režim

Obzvlášť během dalekých cest, kdy Vás kromě náročného přesunu čeká i změna časového pásma, nezapomínejte na pravidelný režim – tj. pravidelná strava a užívání léků, případně aplikace inzulinu. Na možné úpravě dávkování léků se při velkém časovém posunu předem domluvte se svým diabetologem.

Dávkování inzulinu je třeba upravit též v případě, že Vás čeká náročná fyzická aktivita, jako jsou třeba horská turistika či sport. Předejdete tak možným komplikacím, všichni už známe hypoglykemii či hyperglykemii.

Při vyšších okolních teplotách jsme více ohroženi dehydratací, proto nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin. Pijte, i když nepociťujete žízeň. Nedostatečný příjem tekutin je totiž jednou z možných příčin hyperglykemie. Nejlepším nápojem je čistá voda, případně minerálka a neslazený čaj.

Jak cestovat s diabetem 2


Nohy v popředí Vaší pozornosti

Zvláštní péči byste chodidlům měli dopřávat po celý rok. Pokud jsou Vaše paty suché a hrubé, promazávejte je krémem s ureou, který zvláční suchou kůži a snižuje její nadměrné rohovatění.  Předejdete tak vzniku bolestivých prasklin. Obzvláště opatrní buďte v otevřené obuvi – snadno se do ní dostane kamínek, který chodidlo může poranit. Ani přes všechna módní doporučení nechoďte v sandálech naboso.

Závěrem ještě připomínáme, že pokud cestujete sami, mějte v peněžence viditelně umístěno upozornění, že se léčíte s diabetem. Vhodné je mít s sebou také základní informace o Vaší léčbě. Samozřejmostí by mělo být také uzavřené cestovní pojištění.

Přejeme krásné letní dny plné pohody a krásných zážitků!

Články k tématu Jak cestovat s diabetem

 • Co je nezbytné vědět o cukrovce

  Co je nezbytné vědět o cukrovce

  · 2 minuty čtení
  • DIA

  Diabetes mellitus neboli cukrovka je název pro skupinu chronických onemocnění, která charakterizuje metabolická porucha. Mezi dva základní typy patří diabetes mellitus 1. typu, při kterém vzniká naprostý nedostatek inzulinu v těle. Jedná se o typ, který je mnohem vzácnější.

 • Glifloziny a léčba diabetu

  Glifloziny a léčba diabetu

  · 4 minuty čtení
  • DIA

  Účinná a efektivní léčba diabetu 2. typu s pomocí skupiny léků nesoucí název glifloziny. Glifloziny kromě udržení normální hladiny krevního cukru působí i na přidružená onemocnění cukrovky. Pomáhají snížit tělesnou hmotnost (vylučováním cukru z těla) i krevní tlak.

 • Diabetická retinopatie – příznaky a prevence

  Diabetická retinopatie – příznaky a prevence

  · 2 minuty čtení
  • DIA

  Co to je? Jak ji poznat? A jak jí předcházet? Nejdůležitější pro prevenci vzniku a rozvoje diabetické retinopatie je důsledná kompenzace cukrovky s důrazem na stabilizaci hladiny cukru v krvi (glykemie).