Jak dětem čistit uši

9. 4. 2022 · 4 minuty čtení
 • Babyclub
 • Uši

Nekoordinované pohyby novorozeného dítěte, malinká štěrbinka v oušku a nejistá, třesoucí se ruka rodiče, který má ouško čistit. Taková situace není jednoduchá. Přečtěte si, jak čistit miminku ouška správně, v novém článku Dr.Max BABY.Jak vyčistit miminku ucho?
Ucho je velmi citlivý orgán, který vyžaduje šetrné zacházení nejen při čištění.

Jak na ušní hygienu

Uši mají samočisticí schopnost, díky tomu se maz a další nečistoty vyplavují ze zvukovodu ven samy. Na nás je pouze tyto nečistoty zvnějšku ucha odstranit. Ušní hygienu je nutné provádět šetrně, aby neopatrnou manipulací nedošlo k poškození středouší. Na druhou stranu se při zanedbání ušní hygieny může rozvinout zánět, který bývá důvodem k nasazení antibiotické léčby.

Jak čistit uši novorozencům

Novorozeňátka jsou malinká (a kouzelná) stvoření a proporčně je velmi mělký i jejich zvukovod. Proto se nikdy nesmí k čištění oušek novorozenců používat běžné vatové tyčinky, které by mohly poškodit bubínek.

Novorozencům, tedy dětem od narození do 6 týdnů věku, se doporučuje čistit pouze ústí zvukovodu (a boltec) navlhčenou gázou, která absorbuje přebytečnou vlhkost, jež by mohla uvnitř ucha zůstat a stát se živnou půdou pro vznik infekce. Důležité je také předcházet natečení většího množství vody do uší při koupání. Děťátko koupejte tak, aby jeho ouška zůstávala nad vodou. Pokud se to nepodaří, jemně přitlačte kousíček gázy do ouška, aby gáza nasákla vodu.


Jak čistit uši kojencům

U kojenců můžeme k čištění uší používat speciální vatové tyčinky určené pro malé děti. Mají specifický tvar „káči“ a nelze je, naštěstí, zastrčit dále do ucha. Toto chytré opatření je činí mimořádně šetrnými a bezpečnými při čištění a vysoušení malého dětského ouška po koupeli.

Pokud děti nemají specifický zdravotní problém, nepoužívejte žádné ušní čisticí spreje.

Jak čistit uši batolatům (od 1–2 let)

U větších dětí lze používat „dospělácké“ vatové tyčinky, ale zacházejte s nimi nanejvýš obezřetně a šetrně. Také se poněkud mění rutina čištění uší.

Samočisticí funkce ucha spočívá v tom, že ušní maz zachytává drobné nečistoty a prach a pomalu je odvádí pryč z ucha. Zároveň také stěny zvukovodu chrání před bakteriemi a plísněmi. Proto se dnes už nedoporučuje čistit ouška každý den, protože ucho pak tuto schopnost ztrácí. Pokud je maz soustavně odstraňován, tkáň ucha se snaží napravit nedostatečnou ochranu zvukovodu a produkuje ušního mazu více. Ten může při nevhodné technice čištění být zatlačován dále do zvukovodu a vytvářet mazovou zátku. Ta sama většinou nevypadne a rodiče na ni upozorní až nářek dítěte – je totiž bolestivá. Pouhým okem nebývá v uchu viditelná, proto ji musí odstranit až lékař specialistaz oddělení ORL (ušní-nosní-krční).

Zároveň není správné nečistit uši vůbec. Vrstva ušního mazu společně se zateklou vodou z koupele vytvoří směs, která je ideální živnou půdou pro množení virů a bakterií, zkrátka je silně náchylná k infekci.


Jak čistit ucho novorozencům, kojencům, batolatům a větším dětem?
Vatové tyčinky se nesmí zasouvat příliš hluboko, hrozí pak vytvoření mazové zátky.

Pravidla ušní hygieny u větších dětí

 • 1x týdně čistit zevní část zvukovodu vatovou tyčinkou.
 • Ve většině případů stačí opatrně odstraňovat viditelný maz z ústí zvukovodu.
 • Vždy vyčistit ucho, pokud je viditelný maz.
 • Jemně vysušit, když po koupeli nateče do ucha voda.

V případě silnějšího znečištění, nebo preventivně jednou za čas, je také možné u dětí od 3 let použít ušní sprej podle věku dítěte. Ten ze zvukovodu pomůže vyplavit ušní maz i nečistoty. 

Máte pochybnosti o čištění uší? Vždy se obraťte na ošetřujícího pediatra dítěte či ORL specialistu, kteří vám poradí jak vhodné produkty, tak postup, jak o uši dítěte v daném věku pečovat.

U starších dětí také pozor na časté používání sluchátek, zhlediska ušní hygieny se nedoporučují tzv. in-ear sluchátka (tzv. pecky).


56 ks
Jemné vatové tyčinky z organické bavlny a bio papírových trubiček.
50 ks
Jemné čisticí tyčinky z organické bavlny k čištění nosu a oušek malých dětí.
60 ks
Vatové tyčinky jsou určené pro bezpečné a šetrné čištění dětského ouška.
hygienické tyčinky 56 ks
Pro čištění nosu a oušek malých dětí a miminek. Ze 100% přírodní bavlny.


Články k tématu Jak dětem čistit uši

 • Těhotenská nevolnost – jak ji zmírnit

  Těhotenská nevolnost – jak ji zmírnit

  · 6 minut čtení
  • Babyclub
  Proč těhotenské nevolnosti vznikají, jak se jim dá předcházet a jak je řešit, když nastanou? Existuje účinná medikace nebo se můžete spolehnout na babské rady? Malé shrnutí pro vás připravili lékárníci z lékáren Dr.Max.
 • Mastitida neboli zánět mléčných žláz

  Mastitida neboli zánět mléčných žláz

  · 4 minuty čtení
  • Babyclub
  Bolavá prsa a horečky. Zánět mléčných žláz je onemocnění, které může při neléčení znemožnit další kojení dítěte a v extrémních případech končí na operačním sále. Proč a jak zánět v prsu vzniká , jak se mu dá předcházet, jak jej rozpoznat a jak ho řešit, píše Dr.Max BABY.
 • Syndrom ADHD, někdy také hyperaktivita. To je jedna z nejčastějších dětských psychiatrických diagnóz. Co ovšem ADHD skutečně znamená, jak vzniká a co obnáší život s dítětem, které má ADHD, jsme pro vás shrnuli v novém článku Dr.Max BABY.