Jak funguje imunita u zvířat

2. 2. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 4 minuty čtení
 • Vetclub

Teple se oblékejte, jezte hodně vitamínů a myjte si ruce. Dobré doporučení pro posílení imunity u člověka, ale pro psy a kočky nic z toho neplatí. Jak funguje zvířecí imunita a jak ji můžete u svého mazlíčka posílit?Imunita jako vizitka zdraví

Je to zjednodušené, ale pomůže nám to chápat, jak imunita funguje. Imunita totiž není knoflík, který má dvě polohy on/off. Imunita, tedy schopnost ubránit se infekcím zvenčí, je komplexní fenomén. 

Schopnost těla odolávat infekci je dána celkovou kondicí zvířete a souběhem níže uvedených faktorů spolu s dědičností, tedy vrozenými predispozicemi k poruchám, vadám či chorobám.

S genetickou zátěží se nedá dělat téměř nic. Vždy je však výhoda znát anamnézu předků zvířete, aby se dalo  obtížím předcházet, zavčas je zachytit a efektivně mírnit jejich rozvoj či průběh.

V neposlední řadě jsou z hlediska náchylnosti k infekcím obecně nejohroženější mláďata a starší jedinci, částečně i fenky v období březosti a kojení. Snížená imunita také přetrvává po operačních zákrocích, při některých léčebných metodách či užívání některých léčiv.


Faktory ovlivňující funkčnost imunity

 • Kvalita výživy
  „Jste to, co jíte“ platí i u zvířat. Nevyvážená a málo pestrá BARF strava nebo nekvalitní granule časem mohou způsobit nedostatek některých prvků v organismu a zhoršení některých jeho funkcí. Poraďte se o výběru vhodných granulí s ošetřujícím veterinářem zvířete.
 • Zázemí
  Ještě žádný pejsek nekypěl zdravím v plesnivém pelechu. Dbejte na hygienu a pravidelně perte textilie v kotci.
 • Pohyb
  Různá plemena mají různou potřebu pohybové aktivity, ale každodenní venčení je základ hygieny zvířete i kondice jeho organismu.
 • Psychická kondice
  Pejskové mají emoce. Sice ne tak komplexní jako třeba lidé, ale i oni se mohou trápit. Traumatická zkušenost, ztráta blízkého člověka, šok, zranění, onemocnění, to všechno může psychosomaticky ovlivnit kvalitu imunity zvířete.
 • Důsledná chovatelská veterinární péče
  Ta zahrnuje pravidelné odčervování, antiparazitické obojky nebo spot-on pipety, čištění chrupu, vyčesávání/kartáčování/trimování podle typu srsti, koupele, zastřihávání drápků, v případě některých plemen stříhání srsti a další úkony podle specifických potřeb plemene.

Podpora imunity

Nejlepší podporou imunity je dlouhodobá, systematická a láskyplná péče chovatele. Další dodatečnou podporu mohou poskytnout volně dostupné doplňky stravy.

Vitaminové doplňky stravy

Vitaminy obecně podporují procesy v organismu, každý vitamin ovlivňuje jednu či více funkcí organismu. Ačkoliv jich v absolutních hodnotách psi zpravidla nepotřebují závratně vysoké množství, přesto je jejich přítomnost v organismus nezastupitelná.

Konkrétní produkty vybírejte s ohledem na potřeby svého pejska, ať už podle věku, nebo podle zdravotních obtíží. Existují i vitaminové přípravky, které jsou přímo určeny k univerzální podpoře imunity. Vždy respektujte dávkování podle plemene, stáří či hmotnosti zvířete. V jakých případech zvážit doplňky stravy a jak je správně vybrat, najdete v článku zde.


Minerální doplňky stravy

Minerální látky, někdy také označované jako stopové prvky, zahrnují celou škálu elementů, které znáte z periodické tabulky. Železo, vápník, hořčík, draslík, selen, zinek nebo jód. Konkrétní doporučené denní dávky se liší podle plemene, hmotnosti i stáří pejska. Doplňovat minerály raději začněte až po konzultaci s ošetřujícím veterinářem zvířete, případně můžete zvolit doplněk stravy sami, pokud hledáte pouze univerzální přípravek na posílení imunity a celkové kondice organismu. Vždy vybírejte takový, který bude mít dostatečně specifikované dávkování podle výše uvedených parametrů (plemeno, věk a hmotnost).

Oleje

V poslední době se dostávají do popředí zájmu oleje, které jsou koktejlem minerálních látek a mastných kyselin (znáte například jako omega-3 a omega-6). Ty hrají podstatnou roli nejen při budování imunity, ale navíc mají mnohé další pozitivní efekty. Například lososový olej posiluje kvalitu srsti a různé další směsi rybích nebo rostlinných olejů zase podporují kondici kardiovaskulárního a nervového systému a umožňují správný průběh jiných procesů v organismu. Přejeme Vám co nejméně chorob a bacilů, které budou chtít otestovat imunitu vašeho mazlíčka.  Zajímá Vás více o odčervování, které je jedním ze základních pilířů chovatelské péče?  Více se dozvíte v článku zde.

Články k tématu Jak funguje imunita u zvířat

 • Konejšivé signály: Naučte se komunikovat s pejskem

  Konejšivé signály: Naučte se komunikovat s pejskem

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Konejšivé signály jsou takové signály psa, kterými dává najevo, že se mu něco líbí či nelíbí nebo vám naznačit strach či nervozitu. Psi k těmto signálům používají všechny části těla, od očí, uší, tlamy až po ocas. Naučte se rozumět komunikaci vašeho pejska.
 • Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

  Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Proč je nepřipoutané zvíře v kabině vozu nebezpečné pro sebe i pro lidskou posádku a jaké metody jsou při cestování s pejskem (či kočičkou) v autě doopravdy bezpečné a zároveň pohodlné pro zvíře, si můžete přečíst v novém článku na Dr.Max VET.
 • Kočičí ledviny nejsou přehnaně náchylné, jenom nejsou tolik přizpůsobeny kočičímu soužití s lidmi. Jaké jsou skutečné příčiny onemocnění ledvin u koček, jak je páníček může poznat a řešit a také jak jim účinně předcházet, si můžete přečíst na Dr.Max.