Jak na bolesti v těhotenství

22. 4. 2021 · 3 minuty čtení
 • Babyclub

Ačkoliv je těhotenství krásnou etapou v životě ženy, může s sebou přinášet i řadu velmi nepříjemných okamžiků, jako například bolesti zad, únavu nebo svalové napětí. Připravte se předem a zařiďte si během těhotenství co možná největší pohodlí.Bolesti zad a chodidel během těhotenství.Jak na bolesti v těhotenství

Bolesti zad a chodidel během těhotenství 

Společně s rostoucím bříškem a celkovým nárůstem váhy se těžiště těla těhotné ženy mění. Posouvá se do středu těla a tím se mění rozložení přirozeného tlaku na kosti a svaly. Velmi často se pak rozvíjí bolesti v oblasti beder, protože páteř se musí adaptovat na novou zátěž v přední části těla. Stejná příčina může mít za následek i bolesti chodidel, kde se nyní odlišně rozkládá tlak, právě kvůli zmíněnému změněnému těžišti těla. Tyto změny po skončení těhotenství zase pomalu odezní, ale lze je mírnit již během těhotenství.


4 tipy jak bojovat s bolestí v těhotenství

 • Těhotenská jóga

Systém jednoduchých, pomalých cviků má blahodárný účinek na bolesti zad. Svaly se protáhnou, posílí a zapojí se i skupiny svalů, které nyní méně používáte, nebo naopak přetěžujete. Vždy se těhotenské józe věnujte pouze pod dohledem certifikovaného lektora ve speciálních kurzech, jež jsou vyhrazeny těhotným ženám.

 • Těhotenské masáže

Obecně nejsou masáže v těhotenství příliš vhodné. Při masírování se totiž ze svalů uvolňují nahromaděné toxiny a mohou zbytečně způsobovat nevolnost, zejména v prvním trimestru. Pokud ale trpíte bolestmi a vyhledáte maséra, který speciální těhotenské masáže provádí, může vám hodinka na masérském lůžku přinést vytoužené uvolnění. Obzvlášť příjemné jsou během těhotenství masáže chodidel nebo celých dolních končetin.

 • Gymnastický míč

Úlevu bolavým zádům přinese také výměna obyčejné židle za gymnastický balon. Jak? Na míči je nezbytné neustále zapojovat svaly a není dobře možné se na něm hrbit. Proto jsou po několika dnech používání zádové svaly posílené a schopné lépe se vyrovnávat s novým objemem a váhou celého těla. Mírné pohupování na balonu rovněž příjemně uvolní kyčle a nenáročně rozpohybuje kolena.  

 • Plavání

Plavání je rehabilitačně a terapeuticky vhodný sport. Voda nadnáší, takže jakýkoli pohyb bude násobně méně zatěžující pro vaše klouby, ale protože voda zároveň klade odpor, vaše svaly zabírají o to víc. Vedle klasického plavání (samozřejmě v mírném tempu) můžete vyzkoušet i lekce aquaerobiku pro těhotné. Tápete v tom, jaké léky během těhotenství můžete a jaké ne? Přečtěte si o tom zde.


Nepodceňujte těhotenské oblečení

Mohlo by se zdát, že si stačí koupit těhotenské kalhoty, ale to není tak úplně pravda. Zejména ke konci těhotenství už vlivem váhového přírůstku, ale také kvůli možným lehkým otokům škrtí všechno, včetně spodního prádla, průramků triček a košil nebo natěsno zapnuté bundy. Nesmiřte se s tím, že „to ještě chvíli vydržíte“. Raději investujte do spodního prádla a oblečení adekvátní velikosti. Po skončení těhotenství můžete oblečení zase prodat. Důležité je, abyste se cítila příjemně. Nebo naopak projděte internetové bazary a těhotenské oblečení si rovnou pořiďte z druhé ruky. Možná změna velikosti bohužel platí i pro obuv. Vlivem náhlého růstu hmotnosti se může krátkodobě mírně propadnout nožní klenba a tím se vaše noha prodlouží a rozšíří. Není výjimkou, že se chodidlo během těhotenství změní až o jedno celé číslo. Byť je to na pár měsíců, raději zvolte komfort pohybu před nepohodlností.

 

Jak na bolesti v těhotenství 2


Blahodárný spánek

Jedinečný čas, kdy lidské tělo regeneruje, odpočívá, nabírá síly a také zklidňuje mysl. Dopřejte si jej během těhotenství dosyta, vaše tělo jede na plné obrátky a intenzivně pracuje, pořádný odpočinek si zaslouží. Pro kvalitní spánek i s velkým bříškem můžete využít speciální válcové polštáře, které ve spánku obejmete jako šplhací lano. Tím se vaše kyčle krásně srovnají a ulevíte i páteři. Později jej můžete využít jako kojicí polštář.  

Články k tématu Jak na bolesti v těhotenství

 • Jak se mění pleť v těhotenství

  Jak se mění pleť v těhotenství

  · 4 minuty čtení
  • Babyclub
  Kolísání hladiny hormonů v těle během těhotenství ovlivňuje kondici vaší pleti. Jak se vaše pokožka promění a co s tím? Zjistěte, kam můžete zajít na bezplatnou diagnostiku pleti a jak vám to může pomoci.
 • Všeobecně známé je doporučení zcela se vyvarovat kouření, alkoholu a syrovému masu, ale jsou nějaké další skryté hrozby pro zdravý průběh těhotenství?
 • Kvasinková infekce v těhotenství

  Kvasinková infekce v těhotenství

  · 4 minuty čtení
  • Babyclub
  Kvasinková infekce možná není úplně dramatické onemocnění, ale jeho projevy jsou nanejvýš nepříjemné, a při neléčení mohou dokonce zkomplikovat porod. Jak se účinně, rychle a šetrně zbavit kvasinkové infekce v těhotenství, píšeme v novém článku na Dr.Max