Jak pečovat o kůži v zimě

23. 1. 2015 · 3 minuty čtení
 • Vlasy, kůže, nehty
A je to tady. I když to tak dlouhou dobu nevypadalo, nastala zima. Konec prosince s sebou přinesl sníh a mráz, které na naši pokožku působí negativně. Aby se vaše pokožka dočkala jara ve zdraví a pohodě, rozhodla jsem se přispět několika radami.

Na extrémně nízké teploty se lidská kůže těžko adaptuje, poškozují ji. Mráz v kombinaci s větrem, sněžením či zmrzlým deštěm, a ve vyšších nadmořských polohách také ultrafialovým zářením, vytváří podmínky, v nichž musíme věnovat kůži zvýšenou pozornost a péči. Nevystačíme si s jediným krémem pro celou rodinu, protože výběr konkrétních produktů vždy ovlivňuje druh pokožky. Pokud si nejste jisti, poraďte se svým dermatologem či lékárníkem. Obecně platí, že pro pobyt venku volíme výživné krémy s vitaminy, panthenolem, ceramidy a jinými ochrannými a výživnými substancemi.

Není pravdou, že v zimě nesmíme používat hydratační krémy. Můžeme. Musímevšak zvolit správnou texturu a dobu jejich aplikace. Rozhodně není vhodné nanést sprej s minerální vodou či velmi řídký hydratační krém na pokožku před odchodem do mrazivého prostředí, protože bychom kůži ublížili. Je velmi důležité, aby se krém před odchodem do chladného klimatu řádné vstřebal. Hydratační krémy ve větším množství používáme na noc, zejména pokud se pohybujeme v místech s větší intenzitou vytápění. Volíme tedy výživnější textury dle typu pleti. Nejprve si vyzkoušíme malý vzorek, a pokud se nevyskytnou žádné nežádoucí účinky, aplikujeme větší množství.

V zimním období je ideální kůži intenzivně vyživovat, proto je vhodné také používat nejrůznější výživové masky, které obsahují vitaminy, anioxidanty, kyselinu hyalurovou, extrakty z kmenových buněk, aloe vera a mnohé další prospěšné látky. I masky volíme dle druhu pleti a požadovaného účinku (např. anti aging efekt).

Nesmíme také zapomínat pleť pravidelně čistit. Abychom předešli jejímu zbytečnému vysoušení, volíme tonika bez obsahu alkoholu. Některé klientky preferují v tuto dobu čistící mléka či gely a syndety.

 

 

TIP

Mráz působí negativně také na ruce, proto je jim dobré dopřát pravidelný zábal a ošetření hutnějšími vyživujícími ochrannými krémy. Předejdeme tak popraskání pokožky a bolestivým ragádám.

 

Obdobně jsou na tom naše rty, které vysouší zejména časté olizování a kontakt se slinami. Rozpraskaný povrch rtů je náchylný k infekcím. Při oslabení organismu se často na rtech vysévá velmi bolestivý opar tzv. herpes simplex, který u pacientů s atopickým ekzémem může generalizovat. Častým jevem jsou také koutky neboli anguli inectiosi, kdy vlivem stresu, nadměrného slinění či přemnožením kvasinkové flory dochází v koutcích úst ke vzniku bolestivých zarudnutí s trhlinkami, šupinkami, povlaky či zduřením. V tomto případě doporučuji změnit stravovací návyky, doplnit vitamíny a posílit imunitní systém, jehož správné fungování podporuje selen, který také napomáhá antioxidační buněčné ochraně.

Selen nejsnáze získáme konzumací cibule a česneku, jenž také působí jako přírodní antibiotikum, dokáže bojovat s viry a bakteriemi. Důležitý je rovněž příjem vitaminu C, antioxidantu, který neutralizuje volné radikály, chrání buňky před stárnutím a podílí se na tvorbě kolagenu potřebného pro pevnost a mladistvý vzhled naší pleti.

I v zimě, a to zejména na horách, je nutné důležité bránit se před slunečním zářením. Proto aplikujeme na tvář i rty krémy s adekvátní hodnotou UV filtru dle fototypu, a to ve vyšších nadmořských výškách faktor 50+, ve městě faktory 20-30+. Nezapomínejme, že UV záření vyvolává opar na rtech, proto je vhodné používat tyčinky na rty, které ve formě balzámu obsahují též vysoký UV filtr.

Před účinky chladu nás také dokáže ochraňovat malé množství kožního mazu, který reflektoricky vylučuje tzv. husí kůže. Ačkoli kůže vyloučí denně cca 2 g mazu, není to v zimním období zpravidla dostačující. Naštěstí nám současná dermokosmetika i běžná kosmetika nabízí velké množství vhodných mlék, krémů, mastí a bází, které jsou schopny naši pokožku adekvátně ošetřit.  

Články k tématu Jak pečovat o kůži v zimě

 • Koloidní stříbro: Účinky stříbra využívali již naši předkové

  Koloidní stříbro: Účinky stříbra využívali již naši předkové

  · 5 minut čtení
  • Vlasy, kůže, nehty
  • Krása a péče
  • Kožní problémy
  Koloidní stříbro je ceněnou součástí přírodní kosmetiky. V současnosti vzbuzuje opět zájem jeho schopnost ochránit pokožku proti nežádoucím mikroorganismům. Uplatnění nachází zejména v produktech na mastnou aknózní pleť či k ošetření a hojení ran.
 • Aby slunce bylo vždy jen přítelem

  Aby slunce bylo vždy jen přítelem

  · 5 minut čtení
  • Vlasy, kůže, nehty
  • Opalování
  S blížícím se létem a stále teplejším počasím začínají na naši pokožku působit sluneční paprsky stále intenzivněji. Jak se před sluncem chránit a podle čeho se řídit při výběru opalovacího krému či opalovacího mléka, vám poradíme v našem článku.
 • Magická moc olejů

  Magická moc olejů

  · 5 minut čtení
  • Vlasy, kůže, nehty
  • Krása a péče
  Proč stojí za to je vyzkoušet? A jaké výhody v péči o pokožku vám nabízejí? A jak si vybrat ten nejvhodnější olej pro svou pokožku?