Jak podpořit imunitu?

14. 10. 2024 · 8 minut čtení

Imunitní systém je obranný nástroj, který umožňuje přežití jedince tím, že jej chrání před škodlivými látkami, cizími organismy a vlastními poškozenými buňkami. Oslabení imunitního systému zvyšuje riziko vzniku nemocí, typicky virových a bakteriálních infekcí. Proč je imunita důležitá a jak ji můžete posílit? Jak podpořit imunitu u miminek, předškolních dětí a u těhotných žen?

Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Jak podpořit imunitu?

Co je to imunitní systém?

Imunitní systém je složitý a navzájem provázaný souhrn mechanismů, kterými se naše tělo chrání před nežádoucími strukturami. To mohou být mikroorganismy (tzv. patogeny – bakterie, viry, plísně atd.), rizikové látky (toxiny, jedy), ale i vlastní tkáně (odumřelé buňky, špatně fungující buňky – např. rakovinné buňky). V užším slova smyslu považujeme za součást imunitního systému orgány a buňky, u kterých je zajištění obranyschopnosti těla hlavní úlohou. Klíčovou roli sehrávají bílé krvinky (leukocyty), které dozrávají v kostní dřeni a v brzlíku, kolují v krvi a mohou se podle potřeby dostávat do jednotlivých tkání.

Vrozená versus získaná imunita

Vrozená (nespecifická) imunita poskytuje stejnou imunitní reakci vůči všem rizikovým strukturám. Je vepsána v naší DNA. Nepamatuje si konkrétní patogeny, nedokáže se proto zaměřit na konkrétní hrozbu, zato funguje plošně a je velmi pohotová.

Získaná (specifická) imunita se vyvíjí v průběhu života. Rozvíjí se tzv. imunologická paměť, do které se ukládají všechny kontakty s nejrůznějšími patogeny a dalšími rizikovými strukturami. Díky této schopnosti si organismus patogen při opětovném setkání vybaví a zpravidla jej účinně eliminuje.

Proč je imunita tak důležitá?

  • Brání průniku patogenů do organismu a následnému rozvoji infekce.
  • V případě průniku patogenu do těla jej co nejdříve eliminuje a současně snižuje negativní důsledky infekce. Adaptuje tělo na možnou budoucí hrozbu.
  • Podporuje hojení a regeneraci.
  • Chrání tělo před působením jedů a dalších škodlivých látek.
  • Rozeznává zdravé buňky od odumřelých, zestárlých nebo rakovinných buněk, které eliminuje.

Jak posílit imunitu?

Zdravé stravování
Pravidelný pohyb
Psychická pohoda
Může střevní mikrobiom skutečně zlepšit imunitu?
V zažívacím traktu se vyskytují laktobacily a bifidobakterie a další mikroorganismy, které společně tvoří přirozený střevní mikrobiom. Počet prospěšných bakterií i celková rozmanitost bakteriálního osídlení ve střevě příznivě ovlivňuje fungování imunitního systému. Přirozenou střevní mikroflóru lze podpořit zakysanými výrobky a dostatkem vlákniny ve stravě. Vhodné bakteriální kmeny jsou obsaženy i v probioticích.
Podpora imunity na podzim
S příchodem podzimu je pravý čas myslet na podporu imunity.

Jak posílit imunitu u dětí a miminek?

Miminko po prvních několik měsíců života využívá protilátky, které získalo od své matky přes placentu před porodem. Těhotná žena by se proto měla stravovat zdravě a vyváženě, měla by mít dostatečný, přiměřený pohyb na čerstvém vzduchu a neměla by se zbytečně vystavovat stresu – tak miminku poskytne dobrou imunitní výbavu do života.

Imunitní systém miminka po narození je nezralý a postupně se vyvíjí. Klíčovou roli sehrává kojení, při kterém dítě získává nejen výživu, ale také důležité látky pro rozvoj imunity. Kojící maminka navíc dokáže přizpůsobit složení mateřského mléka aktuálním potřebám dítěte – pokud receptory v bradavce rozpoznají patogen přítomný ve slinách miminka, přimějí tělo maminky vybudovat příslušné protilátky a poslat je následně v mateřském mléku svému dítěti. A i když kojení z různých důvodů není vždy možné, naštěstí i náhradní kojenecká výživa obsahuje důležité látky na podporu imunity.

Podpora imunity krok po kroku

První příkrmy
Vitamin D
Školkové období
Pobyt na čerstvém vzduchu
Prostředí dítěte (pozor na přehnanou čistotu)
Psychika

Jak posílit imunitu v těhotenství?

Žena v těhotenství umí „utlumit“ část svých imunitních procesů, aby byla umožněna přítomnost plodu v děloze, jeho růst a přirozený vývoj. V důsledku toho ovšem dochází ke snížení obranyschopnosti proti infekcím. Těhotné ženy jsou náchylnější k respiračním onemocněním, častěji trpí na močové a vaginální záněty a potýkají se s četnějším výskytem aftů a oparů.

Imunitu může těhotná žena podpořit:

  • pestrým, vyváženým jídelníčkem s dostatkem čerstvé zeleniny a ovoce, kvalitních zdrojů bílkovin, kysaných mléčných produktů a vlákniny (doporučením je nejíst „za dva“, ale dvakrát zdravěji)
  • dostatečným pitným režimem
  • přiměřenou fyzickou aktivitou (chůze, protahování na karimatce, jóga pro těhotné aj.)
  • vyhýbáním se uzavřeným prostorám s vysokou koncentrací osob
  • kvalitním spánkem, odpočinkem a omezením vlivu stresu
  • doplňováním vybraných vitaminů a minerálů, které jsou přítomné v multivitaminových přípravcích pro těhotné ženy

Zdravý životní styl je důležitým předpokladem pro klidné a úspěšné těhotenství a zároveň významně ovlivňuje imunitu těhotné ženy a jejího nenarozeného dítěte. Pokud byste rádi zjistili o tématu více, můžete si přečíst náš další článek zaměřený na imunitu v těhotenství.

Často kladené otázky

V jakém období posílit imunitu?

Jak posílit imunitu po antibiotikách?

Jak posílit imunitu po covidu?

Jak ovlivňuje imunita infekci HPV?

Články k tématu Jak podpořit imunitu?

O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora