Jak poznat a účinně řešit kožní plíseň u psa?

8. 3. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 2 minuty čtení
 • Vetclub

Kožní plíseň je časté infekční onemocnění u pejsků, jež má zpočátku plíživé příznaky, a bohužel se také může přenést na člověka. V praxi se tak často děje u dětí, které mívají s pejsky intenzivnější kontakt. Léčba kožní plísně u zvířete, ale nakonec i u člověka je bohužel běh na dlouhou trať.Co je kožní plíseň a jak ji bezpečně poznat?

V prvním stadiu nákazy pejsek nemá žádné příznaky. Už je infekční, ale chovatel nemá valnou šanci to poznat. A tak mazlíček roznáší plíseň, aniž by to kdokoliv mohl zjistit.

V druhé fázi přicházejí viditelné příznaky:

 • časté a intenzivní škrábání,
 • viditelné léze na pokožce, zarudlá ložiska,
 • řídnoucí osrstění a pod ním viditelné žlutavé šupiny,
 • ložiska nažloutlých krust, podobných například seboroické dermatitidě.

 

 


Projev kožní plísně však vždy začíná škrábáním zvířete a tehdy je potřeba vyloučit nákazu blechami a dalšími vnějšími parazity. Při kontrole srsti už mohou být patrné výše popsané změny a pak je diagnóza již velmi pravděpodobná. Může se však ještě zaměnit s herpetem, odborně herpesvirózou.

Kožní plíseň způsobují dermatofyty Microsporum canis a přenáší se jak bezprostředním kontaktem, tak případně skrze nositele – vnější parazity, jako jsou blechy, zákožky nebo vši.


Akutní léčba

Léčba kožní plísně u pejsků začíná vždy v ordinaci zvěrolékaře, který posoudí stadium rozvoje infekce a navrhne odpovídající léčbu.

Co je však velmi důležité, souběžně se zvířetem by svého lékaře, nejlépe přímo specialistu dermatologa, měli navštívit i všichni členové společné domácnosti, u nichž automaticky vzniká riziko nákazy.

Bohužel kožní plísně (mykózy) se často u zvířat i u člověka vracejí a komplikovaně a zdlouhavě se léčí.

 


Preventivní léčba

Dobrou zprávou pro chovatele je možnost nechat očkovat psy proti dermatofytům Microsporum canis. Vakcína je zajímavá tím, že nejen preventivně chrání před rozvojem plísně, ale také napomáhá probíhající léčbě. Psi musí dosáhnout minimálního věku 2 měsíců pro očkování a očkuje se ve dvou dávkách. Pouze pokud je očkování součástí léčby již probíhajícího plísňového onemocnění, pak se přidává ještě jedna dávka vakcíny. Přeočkování se doporučuje každoročně. Vakcíny nejsou volně prodejné, lze je zakoupit a aplikovat pouze u ošetřujícího zvěrolékaře. Veterinář, který zvíře a jeho anamnézu zná, vám nejlépe poradí s léčbou i dalšími preventivními kroky včetně očkování. 

Více o tom, co všechno má vliv na kvalitu srsti vašeho pejska, se dozvíte zde

Články k tématu Jak poznat a účinně řešit kožní plíseň u psa?

 • Konejšivé signály: Naučte se komunikovat s pejskem

  Konejšivé signály: Naučte se komunikovat s pejskem

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Konejšivé signály jsou takové signály psa, kterými dává najevo, že se mu něco líbí či nelíbí nebo vám naznačit strach či nervozitu. Psi k těmto signálům používají všechny části těla, od očí, uší, tlamy až po ocas. Naučte se rozumět komunikaci vašeho pejska.
 • Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

  Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Proč je nepřipoutané zvíře v kabině vozu nebezpečné pro sebe i pro lidskou posádku a jaké metody jsou při cestování s pejskem (či kočičkou) v autě doopravdy bezpečné a zároveň pohodlné pro zvíře, si můžete přečíst v novém článku na Dr.Max VET.
 • Kočičí ledviny nejsou přehnaně náchylné, jenom nejsou tolik přizpůsobeny kočičímu soužití s lidmi. Jaké jsou skutečné příčiny onemocnění ledvin u koček, jak je páníček může poznat a řešit a také jak jim účinně předcházet, si můžete přečíst na Dr.Max.