Co všechno má vliv na kvalitu srsti?

8. 2. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 2 minuty čtení
 • Vetclub

Které faktory kvality srsti můžete ovlivnit a jakým způsobem? A jaké prohřešky chovatele prozradí právě srst? Péče o ni začíná totiž několik kroků před šamponem a kartáčem.Kondici kožíšku Vašeho čtyřnohého přítele ovlivňuje celá řada faktorů.

Výživa

Bílkoviny
Až 25 % denního příjmu bílkovin alokuje organismus zvířete na růst srsti a údržbu pokožky. I menší výpadek v kvalitní výživě bohaté na bílkoviny se tak poměrně rychle projeví na stavu srsti.

Takovým projevem oslabené pokožky může být depigmentace srsti (blednutí nebo šednutí běžného odstínu srsti), nadměrné vypadávání chlupů a tvorba lupů (stejný princip jako u lidí – rovněž se jedná o odumřelé částečky popraskané kůže, které odpadávají a ulpívají na srsti nebo v okolí zvířete).

Vitamíny, minerály a tuky
K metabolizaci některých skupin vitamínů nebo minerálů je zapotřebí tuk ve stravě. Pokud dlouhodobě jedno či druhé chybí, může se zhoršení zdravotního stavu projevit právě na srsti, která vykazuje zvýšenou svědivost nebo záněty kůže.


Hygiena životního prostředí psa

Pokud pes žije v dlouhodobě zanedbaném a neuklízeném kotci, může být více obklopen choroboplodnými zárodky a parazity, kteří se kumulují v psím příbytku.  

Psí kotec je nezbytné pravidelně  (s frekvencí častější než 1x měsíčně)  vydrhnout pomocí antibakteriálního prostředku. Rovněž by se měly pravidelně měnit případné hadrové rohože nebo  prát pelíšky v pračce, ideálně na 60 °C

Dědičnost a věk


I tyto dva faktory, které však chovatel neovlivní, se významnou měrou podílejí na kondici kůže a srsti. Stejně jako u lidí i u zvířat je dána rozdílná kvalita kůže a srsti a ta se zpravidla zhoršuje s věkem.


Péče o srst

Dlouhodobou pečlivou péčí můžete významně podpořit stav kůže a srsti vašeho zvířete. Jedná se zejména o kartáčování, případně trimování srsti a koupele. Ty by však neměly být příliš časté, a pokud není srst významně znečištěná, nemusíte použít šampon. V případech, kdy je šampon či kondicionér nutný, vždy volte přípravky, které jsou určeny pro typ srsti Vašeho zvířete, případně přímo pro jeho rasu.

Více o péči o srst najdete v našem článku zde.

Články k tématu Co všechno má vliv na kvalitu srsti?

 • Potravinové alergie u zvířat

  Potravinové alergie u zvířat

  · 3 minuty čtení
  • Vetclub

  Stejně jako roste výskyt potravinových alergií u lidí, tak i domácí mazlíčci se bohužel ve stále větší míře potýkají s alergickými reakcemi na různé složky potravy. Co alergie způsobuje, jak je poznat a jak je řešit?

 • Jak poznat a účinně řešit kožní plíseň u psa?

  Jak poznat a účinně řešit kožní plíseň u psa?

  · 2 minuty čtení
  • Vetclub

  Kožní plíseň je časté infekční onemocnění u pejsků, jež má zpočátku plíživé příznaky, a bohužel se také může přenést na člověka. V praxi se tak často děje u dětí, které mívají s pejsky intenzivnější kontakt. Léčba kožní plísně u zvířete, ale nakonec i u člověka je bohužel běh na dlouhou trať.

 • Blechy: prevence a léčba

  Blechy: prevence a léčba

  · 5 minut čtení
  • Vetclub

  Jestliže se váš pejsek začne nápadně často drbat, rychle ho prohlédněte, zda nemá blechy. Chytit blechy není nic složitého – váš mazlíček je snadno pořídí na procházce od svých psích kamarádů. Bleší kousnutí je velmi nepříjemné. Vyvolává silné svědění a u mnoha psů následuje výrazná alergická reakce. To ale není zdaleka všechno. Blechy přenášejí celou řadu onemocnění a navíc dokáží zamořit celou...