Co všechno má vliv na kvalitu srsti?

8. 2. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 2 minuty čtení
 • Vetclub

Které faktory kvality srsti můžete ovlivnit a jakým způsobem? A jaké prohřešky chovatele prozradí právě srst? Péče o ni začíná totiž několik kroků před šamponem a kartáčem.Kondici kožíšku Vašeho čtyřnohého přítele ovlivňuje celá řada faktorů.

Výživa

Bílkoviny
Až 25 % denního příjmu bílkovin alokuje organismus zvířete na růst srsti a údržbu pokožky. I menší výpadek v kvalitní výživě bohaté na bílkoviny se tak poměrně rychle projeví na stavu srsti.

Takovým projevem oslabené pokožky může být depigmentace srsti (blednutí nebo šednutí běžného odstínu srsti), nadměrné vypadávání chlupů a tvorba lupů (stejný princip jako u lidí – rovněž se jedná o odumřelé částečky popraskané kůže, které odpadávají a ulpívají na srsti nebo v okolí zvířete).

Vitamíny, minerály a tuky
K metabolizaci některých skupin vitamínů nebo minerálů je zapotřebí tuk ve stravě. Pokud dlouhodobě jedno či druhé chybí, může se zhoršení zdravotního stavu projevit právě na srsti, která vykazuje zvýšenou svědivost nebo záněty kůže.


Hygiena životního prostředí psa

Pokud pes žije v dlouhodobě zanedbaném a neuklízeném kotci, může být více obklopen choroboplodnými zárodky a parazity, kteří se kumulují v psím příbytku.  

Psí kotec je nezbytné pravidelně  (s frekvencí častější než 1x měsíčně)  vydrhnout pomocí antibakteriálního prostředku. Rovněž by se měly pravidelně měnit případné hadrové rohože nebo  prát pelíšky v pračce, ideálně na 60 °C

Dědičnost a věk


I tyto dva faktory, které však chovatel neovlivní, se významnou měrou podílejí na kondici kůže a srsti. Stejně jako u lidí i u zvířat je dána rozdílná kvalita kůže a srsti a ta se zpravidla zhoršuje s věkem.


Péče o srst

Dlouhodobou pečlivou péčí můžete významně podpořit stav kůže a srsti vašeho zvířete. Jedná se zejména o kartáčování, případně trimování srsti a koupele. Ty by však neměly být příliš časté, a pokud není srst významně znečištěná, nemusíte použít šampon. V případech, kdy je šampon či kondicionér nutný, vždy volte přípravky, které jsou určeny pro typ srsti Vašeho zvířete, případně přímo pro jeho rasu.

Více o péči o srst najdete v našem článku zde.

Články k tématu Co všechno má vliv na kvalitu srsti?

 • Konejšivé signály: Naučte se komunikovat s pejskem

  Konejšivé signály: Naučte se komunikovat s pejskem

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Konejšivé signály jsou takové signály psa, kterými dává najevo, že se mu něco líbí či nelíbí nebo vám naznačit strach či nervozitu. Psi k těmto signálům používají všechny části těla, od očí, uší, tlamy až po ocas. Naučte se rozumět komunikaci vašeho pejska.
 • Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

  Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Proč je nepřipoutané zvíře v kabině vozu nebezpečné pro sebe i pro lidskou posádku a jaké metody jsou při cestování s pejskem (či kočičkou) v autě doopravdy bezpečné a zároveň pohodlné pro zvíře, si můžete přečíst v novém článku na Dr.Max VET.
 • Kočičí ledviny nejsou přehnaně náchylné, jenom nejsou tolik přizpůsobeny kočičímu soužití s lidmi. Jaké jsou skutečné příčiny onemocnění ledvin u koček, jak je páníček může poznat a řešit a také jak jim účinně předcházet, si můžete přečíst na Dr.Max.