Jak vybrat dudlík?

17. 1. 2021 · 5 minut čtení

Záleží na materiálu, tvaru, velikosti, ale i vykrojení předního štítku. Jak se vyznat v džungli dudlíků, kdy zvolit jaký typ a také pár rad, jak používání dudlíku ukončit bez slz a scén?


Jak vybrat správný dudlík pro miminko?

Chystáte se koupit dudlík pro vaše miminko úplně poprvé? Dobrá zpráva je, že výběr je skutečně široký. Pro leckterou maminku možná až příliš, a tak řada z nich při výběru tápe. Abychom vám rozhodování trochu usnadnili, dali jsme dohromady klíčové věci, které při hledání ideálního dudlíku vzít v úvahu.

Materiál

Prvním kritériem je materiál, z něhož je dudlík vyroben. Na trhu najdete dudlíky latexové (neboli kaučukové) a silikonové. Latex je bílá tekutina, která vytéká z naříznutých kmenů kaučukovníku, dá se tedy říct, že je to na rozdíl od silikonu přírodní látka. Děti si latexový dudlík oblíbí díky měkkosti, ale také je díky této vlastnosti rychleji opotřebují. U některých dětí se může vyskytnout také alergii na latex. Latexové dudlíky postupně matní, žloutnou až hnědnou a také časem mírně tvrdnou, až po delší době zcela zteří. Silikonové dudlíky jsou synteticky vyráběné, ale mají vyšší odolnost vůči vysokým teplotám, zachovávají si lépe tvar, barevnou stálost a vykazují delší životnost.

Na každý pád se ale z hygienických důvodů doporučuje dudlík každé tři měsíce vyměnit za nový, proto na absolutní délce životnosti zase tolik nezáleží.


Tvar dudlíku

Tvar dudlíku patří mezi nejdůležitější parametry při výběru. Na trhu najdete tři základní typy.

Kulatý tvar, někdy se mu také říká třešinka. V dnešní době už je mírně zastaralý, ale některé děti ho mají stále v oblibě. Jeho nevýhoda tkví především v tom, že v ústech zabírá hodně místa a může znesnadňovat polykání slin.

Anatomický tvar byl velkou dudlíkovou revolucí před několika dekádami. Jeho spodní patro je tvarováno vodorovně k jazyku a velmi dobře tak sedí do pusinky. Některé děti vyžadují výhradně tento typ a rozhodně není špatnou volbou.

Zploštělý tvar, symetricky zakulacený, je na trhu již od padesátých let a někteří odborníci jej preferují jako nejvhodnější pro vývoj skusu čelistí a růst zubů.

Nicméně při běžném, spíše sporadickém používání dudlíku je vliv jeho tvaru na vývoj dítěte minimální. Pouze při velmi intenzivním používání má dudlík skutečně vliv na tvar a posazení kostí a zubů. Takto intenzivní používání se ale rozhodně nedoporučuje z ortodontických i z psychologických důvodů.


Velikost dudlíku

S velikostí si nemusíte dlouze lámat hlavu, na každém dudlíku je uvedeno věkové rozpětí.

 • 0–3 měsíce věku dítěte
 • 3–6 (někdy i 0–6) měsíců věku dítěte
 • 6–18 měsíců věku dítěte
 • 18 měsíců věku dítěte a výše

Vykrojení destičky

Každý dudlík má část zabraňující jeho spolknutí, typicky vyrobenou z tvrdého plastu, která je většinou také opatřena madlem nebo kroužkem. Dříve byly obvyklé kruhové tvary destičky, nejvhodnější jsou však dudlíky, které jsou při horním i dolním okraji anatomicky vykrojeny směrem dovnitř, aby dudlík dítě netlačil do nosu ani do bradičky. Věnujte tvaru vykrojení destičky pozornost, je to důležité pro pohodlné používání dudlíku.
  Údržba a sterilizace

  Alespoň jednou denně se doporučuje dudlík sterilizovat, ať v samostatném elektrickém přístroji, nebo v nástavci pro sterilizaci do mikrovlnné trouby, nebo prostým vyvařením v hrnci s vroucí vodou. Pokud dudlík spadne na zem, nikdy jej neolizujte, vždy jej opláchněte pod tekoucí vodou. Proto například na procházky noste láhev s čistou vodou. Dudlík měňte každé tři měsíce nebo pokud jej dítě přeroste do jiné velikostní kategorie. Každé dítě preferuje jiný tvar/typ dudlíku. Když najdete ten pravý, dítě většinou začne odmítat všechny ostatní, tak potom zakupte od jednoho typu více kousků.

  Kdy a jak dudlík odstranit

  Názory se liší jak v jednotlivých rodinách a kulturách, tak mezi odborníky. Nejpozději do tří let věku dítěte by ale dudlík už neměl být běžně používán. Dítě by si zbytečně pěstovalo závislost na náhradním řešení negativních emocí. Co to znamená?

  Někdy dudlík, ale v pozdějším věku třeba i sladkosti nebo puštění pohádky, nevědomky rodičům a dětem slouží k přesměrování, zastínění negativních emocí  namísto jejich prožití a vyřešení. Bohužel negativní emoce, vztek, smutek, stesk nebo lítost k životu patří a nedají se z něj jen tak vymazat. Když emoci překryjeme dudlíkem nebo bonbonem, zůstane v nás nevyřešená. Promarníme tak (často nevědomky) šanci naučit dítě vypořádat se i s negativními emocemi. Dudlík není sám o sobě nijak špatný, ale jako u všeho i u dudlíku nejlépe platí okřídlené „všeho s mírou“.

  Z pohledu psychologie dětí se nabízejí dvě období, kdy dítě lépe snáší zmizení dudlíku:

  • 5.–6. měsíc věku dítěte, kdy se dítě velmi dynamicky rozvíjí díky rychlému psychomotorickému pokroku a dokáže vnímat více podnětů,
  • 18.–24. měsíc věku dítěte, kdy se intenzivně učí nápodobou, opakuje, co vidí u dospělých, a často je ochotné se dudlíku zbavit, aby bylo jako starší sourozenec, jako maminka, jako tatínek, zkrátka jako „dospělák“.

  Rovněž se doporučuje neodstraňovat dudlík v nezvyklé situacinebo v souběhu s jinou životní změnou, tedy například pokud se dítěti narodí sourozenec, stěhujete se, ale i pokud ukončujete kojení, intenzivně se učíte s dítětem chodit na nočník, dítě má nějaký zdravotní problém nebo řešíte jinou nestandardní situaci.


  Články k tématu Jak vybrat dudlík?

  • Mastitida neboli zánět mléčných žláz

   Mastitida neboli zánět mléčných žláz

   · 6 minut čtení
   Bolavá prsa a horečky. Zánět mléčných žláz je onemocnění, které může při neléčení znemožnit další kojení dítěte a v extrémních případech končí na operačním sále. Proč a jak zánět v prsu vzniká , jak se mu dá předcházet, jak jej rozpoznat a jak ho řešit, píše Dr. Max BABY.
  • Syndrom ADHD, někdy také hyperaktivita. To je jedna z nejčastějších dětských psychiatrických diagnóz. Co ovšem ADHD skutečně znamená, jak vzniká a co obnáší život s dítětem, které má ADHD, jsme pro vás shrnuli v novém článku Dr. Max BABY.
  • Jak pečovat o pokožku miminka

   Jak pečovat o pokožku miminka

   · 9 minut čtení
   Pokožka miminek se po narození stále vyvájí a vyžaduje pravidelnou péči, která zajistí intenzivní hydrataci a její ochranu. Důležité je proto používat šetrnou kosmetiku určenou pro nejmenší děti, která pokožku miminek nepodráždí, ale naopak zklidní a vyživí.