Jak zvládnout silvestrovské rachejtle

7. 3. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 3 minuty čtení
 • Vetclub

Tradiční ohňostroje, ale i všudypřítomné petardy a další zábavní pyrotechnika jsou noční můrou většiny zvířat. Domácí mazlíčci zažívají v posledních minutách starého roku strach a stres, což samozřejmě trápí jejich chovatele. Jaká jsou rizika?

Zvíře prožívá intenzivní strach způsobený náhlými hlasitými zvuky, často doprovázenými jemnými vibracemi, zejména ve městech nebo v těsné blízkosti probíhajícího ohňostroje. A protože netuší, co se děje, může v kombinaci s dalšími faktory jeho aktuálního psychického a fyzického stavu dojít vlivem stresu až k poruchám chování, chcete-li, k nepředvídatelnému chování zvířete. Tehdy si může samo nechtěně ublížit nebo nepochopitelně napadnout další zvířata či lidi.

Vy jste parťák

Významnou pomocí pro zvíře vždy bude Vaše přítomnost. Vaše doteky, Váš hlas, Vaše blízkost. Vy jste nejbližším přítelem vašeho zvířete, a pokud budete v klidu Vy, pomůže to i Vašemu mazlíčkovi.

Dá se na ohňostroj zvyknout?

Několik dní před silvestrovskou nocí můžete zvířeti pouštět zvuky ohňostroje. Začněte na velmi nízké hlasitosti, zvířeti během takových zvuků můžete dávat jídlo, můžete si s ním hrát, zkrátka nasimulujte dojem, že tyto zvuky jsou docela normální a nemohou mu ublížit. Ani při pečlivém tréninku strach z rachejtlí úplně nezmizí, ale už nemusí představovat pro zvíře tak intenzivní stres.


Existuje prevence?

Naštěstí dnes už jsou na trhu veterinární přípravky, které jsou volně prodejné a pomáhají ztlumit emoční prožívání strachu. Například Alavis Calming, který je ve správném dávkování vhodný pro pejsky i kočičky. Přitom se však nejedná o produkt s obsahem opiátů či jiných návykových látek. Je k dostání v klasických nebo žvýkacích tabletách.

Pokud na základě přechozích zkušeností víte, že Váš mazlíček velmi špatně reaguje na ohňostroje, je možné po konzultaci s jeho ošetřujícím veterinářem předepsat i silnější preparáty, například Sileo gel proti stresu. Ten však není volně prodejný a je nezbytné dodržet doporučené dávkování.

Určitou formou prevence je i dostatečná předchozí fyzická námaha, a tedy přirozená únava, dále plné bříško a blízkost člověka, chcete-li, pocit bezpečí. Pozor, přemíra potravy nebo těžké pokrmy mají přesně opačný efekt a zařídí spíš bolest břicha, a tudíž jen další stres.


Několik opatření můžete udělat i Vy sami:

 • Zavřete okna, nenechávejte je ani na mikroventilaci.
 • Zatáhněte závěsy, stáhněte žaluzie – přispějí ke ztlumení světelných efektů i hluku.
 • Věnujte zvířeti více pozornosti, více doteků, hlazení, více na něj mluvte.
 • Pokud se zvíře proviní pomočením nebo něco rozkouše z nervozity, netrestejte ho, jenom byste prohloubili jeho vnitřní děs.
 • Zůstaňte ve známém prostředí. Zvíře zvládá stres lépe doma než na neznámém místě.
 • V žádném případě neberte mazlíčka ven. Vyvenčete ho už odpoledne a na silvestrovskou noc pořiďte absorpční podložku. Prodávají se podložky speciálně pro zvířata, ale můžete je nahradit i přebalovací podložkou pro miminka nebo inkontinenční podložkou do postele.

Kdy už je zle?

Příznaky vnitřního děsu zvířete jsou někdy velmi zřetelné, kdy pes štěká, vrčí, běhá a skáče po nábytku, jindy ale mohou být docela tiché:

 • klopení uší
 • kňučení
 • těžké dýchání
 • slintání, u kočiček olizování
 • třes
 • schovávání se pod nábytek

Protistresová vesta

Úplnou novinkou v prevenci poruch chování v důsledku enormního stresu jsou takzvané protistresové vesty. Principem účinku takové protistresové vesty je trvalý mírný tlak na oblast hrudníku, srovnatelný například s držením zvířete v lidské náruči. Ostatně tato metoda je užívána i v experimentální léčbě u lidí s autismem nebo při zklidnění novorozenců. Pořizovací cena takové vesty se však pohybuje zhruba od 1 300 Kč.

Co pro pejska můžete v zimním období udělat, aby nestrádal, jsme pro Vás sepsali zde

Články k tématu Jak zvládnout silvestrovské rachejtle

 • Potravinové alergie u zvířat

  Potravinové alergie u zvířat

  · 3 minuty čtení
  • Vetclub

  Stejně jako roste výskyt potravinových alergií u lidí, tak i domácí mazlíčci se bohužel ve stále větší míře potýkají s alergickými reakcemi na různé složky potravy. Co alergie způsobuje, jak je poznat a jak je řešit?

 • Jak poznat a účinně řešit kožní plíseň u psa?

  Jak poznat a účinně řešit kožní plíseň u psa?

  · 2 minuty čtení
  • Vetclub

  Kožní plíseň je časté infekční onemocnění u pejsků, jež má zpočátku plíživé příznaky, a bohužel se také může přenést na člověka. V praxi se tak často děje u dětí, které mívají s pejsky intenzivnější kontakt. Léčba kožní plísně u zvířete, ale nakonec i u člověka je bohužel běh na dlouhou trať.

 • Blechy: prevence a léčba

  Blechy: prevence a léčba

  · 5 minut čtení
  • Vetclub

  Jestliže se váš pejsek začne nápadně často drbat, rychle ho prohlédněte, zda nemá blechy. Chytit blechy není nic složitého – váš mazlíček je snadno pořídí na procházce od svých psích kamarádů. Bleší kousnutí je velmi nepříjemné. Vyvolává silné svědění a u mnoha psů následuje výrazná alergická reakce. To ale není zdaleka všechno. Blechy přenášejí celou řadu onemocnění a navíc dokáží zamořit celou...