Sauna a vířivka v těhotenství. Co byste měli vědět?

22. 10. 2024 · 4 minuty čtení

Lázeňské procedury, jako je saunování či pobyt ve vířivce, jsou obecně považovány za velmi přínosné relaxační a ozdravné techniky. Jak je to ale se saunováním a vířivkou v těhotenství? Mnoho nastávajících maminek toto téma zajímá, a tak jsme se na něj podívali podrobněji.

Sauna a vířivka v těhotenství. Co byste měli vědět?

Je sauna během těhotenství bezpečná?

Sauna je dřevem obložená místnost, která vytváří suché teplo s velmi nízkou vlhkostí. Nejklasičtějším typem sauny je tzv. finská sauna. Většina těchto saun se udržuje v teplotním rozmezí 82 až 90 °C. Vlhkost vzduchu je obvykle pod 15 %. Saunování má obrovské množství příznivců, provádí se po celém světě a je považováno za velmi blahodárnou proceduru.

Přestože má saunování řadu pozitiv, není vhodné úplně pro všechny. Těhotné ženy patří mezi ty, u nichž je lepší se saunování vyhnout, protože vysoké teploty mohou zvýšit riziko komplikací nebo vrozených vad. Navíc jsou těhotné ženy náchylnější k dehydrataci, závratím a náhlému snížení krevního tlaku. Tyto příznaky se v případě extrémního horka vyskytují častěji a jsou potenciálně nebezpečné i pro miminko.

Návštěva sauny v úvodu těhotenství
Může se stát, že žena navštěvovala saunu v počátcích těhotenství, kdy ještě nevěděla, že je těhotná. V tomto případě je vhodné na to upozornit lékaře.

Možná rizika používání sauny během těhotenství

Neexistuje dostatek vědeckých studií zaměřených přímo na saunování u těhotných, ale je známo, že po vysokých horečkách v prvním trimestru se může zvýšit riziko defektů neurální trubice. Neurální trubice je základní struktura, která se u embrya vyvíjí v centrální nervovou soustavu, tedy mozek a míchu. Formuje se v raném stádiu těhotenství, kolem 3.– 4. týdne po početí.

Pokud se neurální trubice neuzavře správně, mohou vzniknout vážné vývojové vady, nejčastějšími jsou rozštěp páteře a anencefalie. Při rozštěpu páteře se neurální trubice dítěte neuzavře celá a v důsledku toho se páteř, která má chránit míchu, nevytvoří správně. Anencefalie je ještě závažnější vadou a způsobuje nevyvinutí velké části mozku a lebky, což je často smrtelné.

Z tohoto důvodu se expozice extrémně vysokým teplotám a tedy i saunování či koupele v horké vodě těhotným ženám nedoporučují, a to zejména v prvním trimestru těhotenství

Veřejným vířivkám v těhotenství se raději vyhýbejte.
Veřejné vířivky bývají rizikovější, protože se v nich střídá mnoho lidí.

Mohu použít vířivku během těhotenství?

Rizika spojená s pobytem ve vířivce během těhotenství jsou podobná jako u pobytu v sauně. Horká voda však může zvýšit tělesnou teplotu ještě rychleji než sauna. Je to proto, že tělo je přímo obklopeno horkou vodou. Ve vířivce také dojde rychleji ke zvýšení teploty těla, pokud sedíte vedle trysek nebo proti nim – tedy v místě, kudy do vířivky vstupuje horká voda.

Pokud vám lékař schválí občasné používání vířivky během těhotenství, měla byste dodržovat některá důležitá opatření. Mezi ně patří např:

  • teplota vody během těhotenství by měla zůstávat nižší než 35 °C,
  • nezůstávejte ve vířivce déle než 10 minut,
  • nepoužívejte vířivku každý den,
  • neseďte v blízkosti trysek, kterými do vířivky proudí horká voda,
  • pokud začnete pociťovat mdloby nebo nevolnost, okamžitě vířivku opusťte,
  • ve vířivce nezůstávejte sama nebo bez dozoru pro případ, že by se vám udělalo nevolno.
Čistota a údržba vířivky
Pokud se rozhodnete vířivku v těhotenství používat, dbejte na to, aby byla dobře udržovaná a voda maximálně čistá, aby se minimalizovalo riziko bakteriálních a plísňových infekcí. Veřejné vířivky bývají rizikovější, protože se v nich střídá mnoho lidí, a šance na výskyt patogenů je tedy vyšší. Ideální je vířivka doma nebo na místě, kde máte jistotu, že je pečlivě udržována.

Čím saunu nebo vířivku v těhotenství nahradit?

Většina lékařů  saunování i pobyt v horké vodě v těhotenství nedoporučuje. Ulevit si od stresu a svalových bolestí je ale velmi důležité. Zde je několik tipů, které můžete aplikovat místo saunování a vířivky s horkou vodou.

Teplá koupel
Plavání pro těhotné
Masáž pro těhotné
Jóga pro těhotné
Meditace
Dechová cvičení

Každá z těchto metod nabízí bezpečný způsob relaxace, který může nahradit saunu či vířivku a zároveň přinést spoustu benefitů. K saunování a vířivce se můžete bez obav vrátit po šestinedělí. O případném používání sauny či vířivky v těhotenství se vždy poraďte se svým ošetřujícím lékařem.


Články k tématu Sauna a vířivka v těhotenství. Co byste měli vědět?

Upozornění