Krev v moči – příčiny a diagnostika
Krev moči je označována odborným termínem hematurie. Můžete si jí povšimnout sami podle nezvyklého zabarvení moči nebo ji může orientačně detekovat lékař při vyšetření testovacím proužkem. Jak se při podezření na hematurii dále pokračuje, jaké jsou její příčiny a jaká vyšetření vás pravděpodobně čekají?
Obsah článku
Co to je hematurie?
Hematurie je definována jako přítomnost červených krvinek v moči, zjednodušeně krev v moči. Nejedná se o samostatné onemocnění, ale o poměrně častý příznak, který může být důsledkem jak běžné močové infekce, tak i velmi závažného onemocnění urogenitálního traktu. Proto platí, že pokud se krev v moči objeví, je třeba vždy objasnit příčinu.
Typy hematurie
Podle intenzity lze hematurii rozdělit na dva základní typy:
Pro zvídavější čtenáře můžeme navíc uvést, že lékaři dělí hematurii také na glomerulární (renální) a neglomerulární (postrenální). U renální hematurie příčina spočívá v zánětlivém onemocnění glomerulů, což jsou součásti nefronů tvořené klubíčkem drobných krevních cév, přes něž probíhá proces ultrafiltrace krve, čímž vzniká primární moč. Příčinou postrenální hematurie jsou nejčastěji močové infekce, močové kaménky, tumory, onemocnění prostaty a další, viz dále. Platí, že postrenální hematurie se vyskytuje častěji.
Příčiny krve v moči
Krev v moči může mít celou řadu příčin, od běžných močových infekcí až po rakovinu. Nejběžnější příčiny přítomnosti krve v moči jsou:
Diagnostika krve v moči
Pro určení přítomnosti hematurie a pro objasnění její příčiny je k dispozici celá řada vyšetření:
Prevence krve v moči
Prevence hematurie spočívá především ve správné péči o ledviny a močový trakt. Vyjmenujme si několik opatření, která přispějí ke snížení rizika problémů v této oblasti: