Udržte seboreu pod kontrolou

23. 9. 2020 · 4 minuty čtení
 • Maminky a děti
 • Vlasy, kůže, nehty
 • Krása a péče
 • Kožní problémy
Zarudlá pokožka a olupující se mastné žlutavé šupinky, to jsou hlavní příznaky chronického zánětlivého onemocnění kůže s názvem seboroická dermatitida nebo zkráceně seborea.

Slovo seborea znamená mazotok (sebum = kožní maz, rhea =tok). Přestože seborea není považována za závažné onemocnění, osoby trpící tímto onemocněním může přestavovat velkou psychickou a sociální zátěž. Pozitivní zprávou je, že při správné péči je možné eliminovat projevy seboroické dermatitidy. Seboroická dermatitida postihuje tedy především ty části těla, kde se vyskytuje největší množství mazových žláz, a rovněž místa, kde dochází k vlhké zapářce. Nejčastěji bývá postiženo místo v oblasti vlasů - konkrétně přechod mezi pokožkou a vlasy, dále je častá seborea v obličeji (obočí, oční víčka, nosoretní rýhy), postižení kůže se může rozšířit i na trup (záda, hrudník).

seborrea

Jak se seborea projevuje?

Seborea se projevuje zarudnutím a viditelným olupováním kůže jako mastné žlutavé šupiny. Pokud postihuje vlasovou pokožku, hovoříme o mastných lupech, které jsou výrazně větší než lupy suché. Pokožka bývá často zarudnutá, svědí a je doprovázena nutkáním se škrábat. Takové škrábání je ale rizikové - může při něm dojít k narušení povrchu pokožky a kůže je pak snáze náchylnější k průniku bakteriální infekce.

Seboroická dermatitida u kojenců

Seboroická dermatitida postihuje kojence, dospívající i dospělé. V dětském věku (od 3 let do puberty) se díky nečinnosti mazových žláz seborea nevyskytuje. Vzhledem k tomu, že zvýšený mazotok souvisí s účinky mužských pohlavních hormonů, převažují problémy se seboroickou pokožkou u mužů mezi 30 a 60 lety. Pro kojeneckou formu seborey je typická tzv. krustička na vrcholku hlavy (anglicky „cradle cap“, čepička z kolébky nebo také známá pod názvem mléčné lupy).  Ta vzniká v důsledku transplacentárního přenosu hormonů z matky na dítě (tzv. minipuberta) a její odstraňování se provádí vyčesáváním po předchozím změkčení (např. pomocí krémů/mlék určených na krusty ve vlasech pro kojence).

seborrea 2

Jaké jsou příčiny seboroické dermatitidy?

Klíčovým předpokladem pro vznik seboroické dermatitidy je zvýšená tvorba kožního mazu a následné přemnožení kvasinky rodu Malassezia, která jinak běžně osidluje lidskou kůži. Seborea se projevuje při některých imunitních nebo nervových onemocněních, při užívání určitých léků (kortikosteroidy, imunosupresiva), dále u osob trpících zvýšeným pocením (hyperhidrózou). Při rozvoji onemocnění hraje roli také dědičnost, obezita, klimakterium, nedostatek vitamínu B nebo používání nevhodných kožních přípravků, například na bázi olejů či s obsahem alkoholu.

Co zhoršuje projevy seboroické dermatitidy?

Stav seboroické pokožky zhoršuje emoční stres a únava. Závažnost projevů často souvisí i s ročním obdobím – stav bývá lepší v létě, při pobytu u moře nebo na horách, jelikož UV záření tlumí množení kvasinky Mallasezia. V zimě naopak dochází ke zhoršování stavu, patrně v souvislosti s nošením neprodyšného teplého oblečení a pokrývek hlavy.

Jak pečovat o seboroickou pokožku?

Každodenní péče o seboroickou  pokožku spočívání v používání tzv. syndetů, tedy mycích přípravků bez obsahu mýdla a nanášení lehkých emoliencií (přípravků zvláčňujících pokožku). K ošetření seboroické pokožky se nepoužívají přípravky s obsahem alkoholu a přípravky s obsahem olejů – v nich se kvasinka Mallasezia snáze množí.

Seborea ve vlasech

K pravidelnému ošetření seborei ve vlasech jsou vhodné jemné nedráždivé šampony na seboreu (např. CutisHelp LUPÉNKA-SEBOREA konopný šampon, Uriage DS Hair Kerato-Reducing Shampoo šampon na podrážděnou pokožku)které díky obsahu antimykotických látek omezí množení Mallasezií (ketokonazol, pirocton olamin, zinc pyrithion, selenium disulfid…). Pro správný účinek antiseboroických šamponů si vždy pečlivě přečtěte návod k použití. Ne všechny šampony jsou určeny k pravidelnému používání a obvykle se doporučují nechat je několik minut před opláchnutím působit. Při náhlém zhoršení stavu přicházejí na řadu léčivé přípravky. Jsou to zejména antimykotika s účinky proti kvasinkovým infekcím, keratolytika změkčující rohovou vrstvu pokožky nebo kortikoidy a eventuálně antibiotika – ta samozřejmě jen na lékařský předpis.

Z doplňků stravy lze doporučit omega-3 nenasycené mastné kyseliny, probiotika, vitamín B a zinek.

Jak dále prospět seboroické pokožce?

Z režimových opatření doporučujeme nosit prodyšné oblečení, nejlépe z bavlny. Důležitá je vyvážená a pestrá strava, stejně tak jako omezení stresu a emočního napětí. Jak jsme uvedli v úvodu, seboroická dermatitida je chronické onemocnění, navíc se sklonem k recidivám. Jedině správná volba dermokosmetických přípravků na každý den a svědomitá péče Vám pomůže udržet nepříjemné obtíže pod kontrolou.

 

 

 

Články k tématu Udržte seboreu pod kontrolou

 • Koloidní stříbro: Účinky stříbra využívali již naši předkové

  Koloidní stříbro: Účinky stříbra využívali již naši předkové

  · 5 minut čtení
  • Vlasy, kůže, nehty
  • Krása a péče
  • Kožní problémy

  Koloidní stříbro je ceněnou součástí přírodní kosmetiky. V současnosti vzbuzuje opět zájem jeho schopnost ochránit pokožku proti nežádoucím mikroorganismům. Uplatnění nachází zejména v produktech na mastnou aknózní pleť či k ošetření a hojení ran.

 • Jak menopauza ovlivňuje pleť a tělo?

  Jak menopauza ovlivňuje pleť a tělo?

  · 2 minuty čtení
  • Vlasy, kůže, nehty
  • Krása a péče
  • Menopauza
  Menopauza je životní období, kdy probíhá v těle mnoho změn. Můžete zaznamenat nepravidelnou menstruaci (tzv. perimenopauzu), špatný spánek, nadměrné pocení, návaly horka nebo řídnutí kostí. Ale její vliv je nejvíce vidět na pokožce, která ztrácí kolagen čím dál rychleji… Jak ji pomoci?
 • Jak se zorientovat v testech kosmetických přípravků?

  Jak se zorientovat v testech kosmetických přípravků?

  · 3 minuty čtení
  • Vlasy, kůže, nehty
  • Krása a péče
  Můžeme věřit v účinnost působení kosmetických přípravků? Jak probíhá jejich testování a o čem vlastně vypovídají výsledky...