Udržte seboreu pod kontrolou

Zarudlá pokožka a olupující se mastné žlutavé šupinky, to jsou hlavní příznaky chronického zánětlivého onemocnění kůže s názvem seboroická dermatitida nebo zkráceně seborea.

Slovo seborea znamená mazotok (sebum = kožní maz, rhea =tok). Přestože seborea není považována za závažné onemocnění, osoby trpící tímto onemocněním může přestavovat velkou psychickou a sociální zátěž. Pozitivní zprávou je, že při správné péči je možné eliminovat projevy seboroické dermatitidy. Seboroická dermatitida postihuje tedy především ty části těla, kde se vyskytuje největší množství mazových žláz, a rovněž místa, kde dochází k vlhké zapářce. Nejčastěji bývá postiženo místo v oblasti vlasů - konkrétně přechod mezi pokožkou a vlasy, dále je častá seborea v obličeji (obočí, oční víčka, nosoretní rýhy), postižení kůže se může rozšířit i na trup (záda, hrudník).

seborrea

Jak se seborea projevuje?

Seborea se projevuje zarudnutím a viditelným olupováním kůže jako mastné žlutavé šupiny. Pokud postihuje vlasovou pokožku, hovoříme o mastných lupech, které jsou výrazně větší než lupy suché. Pokožka bývá často zarudnutá, svědí a je doprovázena nutkáním se škrábat. Takové škrábání je ale rizikové - může při něm dojít k narušení povrchu pokožky a kůže je pak snáze náchylnější k průniku bakteriální infekce.

Seboroická dermatitida u kojenců

Seboroická dermatitida postihuje kojence, dospívající i dospělé. V dětském věku (od 3 let do puberty) se díky nečinnosti mazových žláz seborea nevyskytuje. Vzhledem k tomu, že zvýšený mazotok souvisí s účinky mužských pohlavních hormonů, převažují problémy se seboroickou pokožkou u mužů mezi 30 a 60 lety. Pro kojeneckou formu seborey je typická tzv. krustička na vrcholku hlavy (anglicky „cradle cap“, čepička z kolébky nebo také známá pod názvem mléčné lupy).  Ta vzniká v důsledku transplacentárního přenosu hormonů z matky na dítě (tzv. minipuberta) a její odstraňování se provádí vyčesáváním po předchozím změkčení (např. pomocí krémů/mlék určených na krusty ve vlasech pro kojence).

seborrea 2

Jaké jsou příčiny seboroické dermatitidy?

Klíčovým předpokladem pro vznik seboroické dermatitidy je zvýšená tvorba kožního mazu a následné přemnožení kvasinky rodu Malassezia, která jinak běžně osidluje lidskou kůži. Seborea se projevuje při některých imunitních nebo nervových onemocněních, při užívání určitých léků (kortikosteroidy, imunosupresiva), dále u osob trpících zvýšeným pocením (hyperhidrózou). Při rozvoji onemocnění hraje roli také dědičnost, obezita, klimakterium, nedostatek vitamínu B nebo používání nevhodných kožních přípravků, například na bázi olejů či s obsahem alkoholu.

Co zhoršuje projevy seboroické dermatitidy?

Stav seboroické pokožky zhoršuje emoční stres a únava. Závažnost projevů často souvisí i s ročním obdobím – stav bývá lepší v létě, při pobytu u moře nebo na horách, jelikož UV záření tlumí množení kvasinky Mallasezia. V zimě naopak dochází ke zhoršování stavu, patrně v souvislosti s nošením neprodyšného teplého oblečení a pokrývek hlavy.

Jak pečovat o seboroickou pokožku?

Každodenní péče o seboroickou  pokožku spočívání v používání tzv. syndetů, tedy mycích přípravků bez obsahu mýdla a nanášení lehkých emoliencií (přípravků zvláčňujících pokožku). K ošetření seboroické pokožky se nepoužívají přípravky s obsahem alkoholu a přípravky s obsahem olejů – v nich se kvasinka Mallasezia snáze množí.

Seborea ve vlasech

K pravidelnému ošetření seborei ve vlasech jsou vhodné jemné nedráždivé šampony na seboreu (např. CutisHelp LUPÉNKA-SEBOREA konopný šamponUriage DS Hair Kerato-Reducing Shampoo šampon na podrážděnou pokožku)které díky obsahu antimykotických látek omezí množení Mallasezií (ketonazol, pirocton olamin, zinc pyrithion, selenium disulfid…). Pro správný účinek antiseboroických šamponů si vždy pečlivě přečtěte návod k použití. Ne všechny šampony jsou určeny k pravidelnému používání a obvykle se doporučují nechat je několik minut před opláchnutím působit. Při náhlém zhoršení stavu přicházejí na řadu léčivé přípravky. Jsou to zejména antimykotika s účinky proti kvasinkovým infekcím, keratolytika změkčující rohovou vrstvu pokožky nebo kortikoidy a eventuálně antibiotika – ta samozřejmě jen na lékařský předpis.

Z doplňků stravy lze doporučit omega-3 nenasycené mastné kyseliny, probiotika, vitamín B a zinek.

Jak dále prospět seboroické pokožce?

Z režimových opatření doporučujeme nosit prodyšné oblečení, nejlépe z bavlny. Důležitá je vyvážená a pestrá strava, stejně tak jako omezení stresu a emočního napětí. Jak jsme uvedli v úvodu, seboroická dermatitida je chronické onemocnění, navíc se sklonem k recidivám. Jedině správná volba dermokosmetických přípravků na každý den a svědomitá péče Vám pomůže udržet nepříjemné obtíže pod kontrolou.