Mýty a fakta o hormonální antikoncepci

9. 6. 2022 · 4 minuty čtení
 • Antikoncepce

Jak hormonální antikoncepce funguje a proč nikdy nenahradí kondom? Způsobuje dlouhodobé užívání antikoncepčních pilulek hormonální změny a opravdu dokáže zlepšit kondici Vaší pleti? Na tyto a další otázky odpovíme v našem článku.


Mýty a fakta o hormonální antikoncepci
Kolem hormonální antikoncepce koluje nespočet mýtů o možných pozitivních či negativních účincích.

Hormonální antikoncepce upravuje hladiny příslušných hormonů a tělo „si myslí“, že čeká dítě. Právě takto by se zjednodušeně mohl popsat účinek antikoncepčních pilulek. Ve skutečnosti užívání antikoncepce tlumí přirozené cyklické uvolňování pohlavních hormonů v těle ženy a z vaječníků se neuvolňují zralá vajíčka. Vaječníky jsou v jakémsi klidovém stavu, který se podobá právě období těhotenství a kojení.

Není to ale jediný účinek antikoncepčních pilulek. Upravená hladina hormonů dále zhutní hlen v oblasti děložního čípku, což výrazně ztíží průchod spermií. I kdyby se bičíkovci probojovali do dělohy, děložní výstelka neboli sliznice je málo prokrvená a vajíčko se nedokáže takzvaně zahnízdit. V neposlední řadě dochází ke zpomalení činnosti vejcovodů. Ty v běžném stavu aktivně napomáhají pohybu vajíčka z vaječníku do dělohy, při užívání antikoncepce pohybu napomáhají jen velmi líně.

Největší riziko antikoncepce?

Jediné velké, životu nebezpečné a prokázané riziko je riziko přenosu pohlavních chorob. Hormonální antikoncepce v žádném případě nebrání přenosu venerologických onemocnění, jako jsou chlamydie, kapavka, syfilis, v horším případě nákaza virem HIV a následný rozvoj choroby známé jako AIDS. Pokud nemáte stálého partnera, vždy zároveň s hormonální antikoncepcí použijte kondom.


Antikoncepce a trombóza

Někdy se v souvislosti s antikoncepcí objevuje riziko trombózy. Co to znamená? Trombóza je stav, kdy se krevní sraženina usadí v cévě a omezí proudění krve. Pokud se taková krevní sraženina uvolní a dostane se až do některého orgánu či přímo do srdce, je ohrožen život člověka. Ačkoliv některé studie potvrdily souvislost mezi užíváním hormonální antikoncepce a rozvojem trombózy, zpravidla se jedná o případy, kdy v anamnéze najdeme i další rizikové faktory, například genetické předpoklady, kouření nebo cukrovku. Přímá souvislost prokázána není.

Obtížnost početí po vysazení antikoncepce

Zcela protichůdné efekty má mít vliv užívání antikoncepce na případné následné početí. V některých případech k němu dochází ihned po vysazení pilulek, jindy déle trvá, než se vaječníky „probudí“ a začnou normálně produkovat zralá vajíčka. Ani v tomto případě neexistuje studie, která by vysvětlovala takto extrémně odlišné zkušenosti uživatelek antikoncepce.

Zlepšení pleti a vlasů

Některé druhy hormonální antikoncepce deklarují zlepšení pleti, vlasů a nehtů. Jak to? Může za to právě onen domnělý těhotenský stav. Při skutečném těhotenství se velké části žen skutečně rapidně zlepší pleť, vlasy a nehty. Zdali ale bude mít užívání pilulek tento efekt i u Vás, není nikdy jisté. Nespoléhejte se na účinky antikoncepce a raději věnujte své pleti, vlasům a nehtům špičkovou péči.

Kvalitní a dermatologicky testovanou kosmetiku světoznámých značek najdete v našich lékárnách Dr.Max a na vybrané značky můžete využít i výhodu 5% + 25% slevy na první a další výrobky od stejné značky. Náš personál Vám rád poradí a pomůže s výběrem vhodné dermokosmetiky a vlasové péče.*

* Nárok na slevu mohou uplatnit držitelé Karty výhod Dr.Max při nákupu kosmetických přípravků vybraných značek (A-derma, Avene, Bioderma, Darphin, Ducray, Equilibria, Eucerin, Klorane, Nuance, Nuxe, Uriage) v kterékoliv kamenné lékárně Dr.Max v ČR. Sleva je poskytována po předložení Karty výhod Dr.Max a nelze ji uplatnit pro nákupy provedené prostřednictvím e-shopu. Při nákupu jednoho kosmetického přípravku vybrané značky je držiteli Karty výhod Dr.Max poskytnuta sleva 5 % z běžné ceny. Pokud držitel Karty výhod Dr.Max nakoupí v rámci jednoho nákupu dva a více kosmetických přípravků stejné vybrané značky, je mu na nejdražší z nich poskytnuta sleva 5 % z běžné ceny a na zbylé pak sleva 25 % z běžné ceny. Slevu nelze kombinovat s jinými slevami nebo akcemi. Pořadatel si vyhrazuje právo akci kdykoliv změnit či ukončit; pořadatel je zejména oprávněn měnit seznam značek, na které je tato sleva poskytována. Dostupnost jednotlivých značek v lékárnách se může lišit. Aktuální seznam zapojených značek a úplná pravidla klientského programu Karta výhod Dr.Max jsou k dispozici v lékárnách Dr.Max a na kartavyhod.drmax.cz.


Články k tématu Mýty a fakta o hormonální antikoncepci

 • Nouzová antikoncepce –⁠ důležité informace

  Nouzová antikoncepce –⁠ důležité informace

  · 5 minut čtení
  • Antikoncepce
  • Ženy
  Nouzová antikoncepce chrání před nechtěným otěhotněním, pokud je užita během 72 hodin (3 dnů) po nechráněném pohlavním styku. Je známá také jako pohotovostní antikoncepce nebo jednoduše jako „pilulka po“. Jak funguje a za jakých podmínek ji můžete použít?
 • Co skutečně snižuje účinek antikoncepce?

  Co skutečně snižuje účinek antikoncepce?

  · 4 minuty čtení
  • Antikoncepce
  Hormonální antikoncepce se pravidelně umisťuje mezi nejzásadnějšími vynálezy 20. století. Je opravdu tak spolehlivá, jak se uvádí a které látky mohou účinek antikoncepční pilulky narušit či snížit? Můžete užívat s antikoncepcí současně jiné léky či doplňky stravy?