Nevolnost a zvracení

 • Zažívání

Nevolnost

Nevolnost vnímáme jako nepříjemný pocit, při kterém dochází kzávratia nutkání na zvracení. Provází ji bolesti břicha, slabost, bledost, pocení, někdy i třes a pokles krevního tlaku a nechutenství. Zvracení je důležitý obranný reflex, který chrání organismus před škodlivými látkami, a může být příznakem i řady zdravotních potíží.  

Co způsobuje nevolnost?

Nevolnost a zvracení vyvolává celá řada příčin. Nejčastěji se jedná o infekční stavy (střevní i běžná chřipka), otravu (zkažené jídlo, alkohol, chemické látky, chemoterapie, některé léky), doprovodný příznak migrény, úpalu či úžehu či následek úrazu hlavy. Za nevolnost po jídle mohou často objemné porce, dráždivá jídla a nesnášenlivost některých potravin (potravinová alergie). Poměrně častou záležitostí je těhotenská nevolnost a nevolnost při cestování (kinetóza) a důležitou roli hraje ipsychika, kdy se může objevovat nevolnost ze stresu, při nervozitě, strachu či úzkosti.  

Pozor na dehydrataci

Pozor na dehydrataci. Zvracením dochází ke ztrátám vody a minerálů (sodík, draslík), proto při opakujícím se zvraceníhrozí dehydratace, obzvláště u malých dětí a starších pacientů.Dalšími riziky jsou poškození jícnu,vdechnutí zvratků a zvýšená kazivost zubů. Pokud potíže samy do 24 hodin neustoupí, vyhledejte raději lékaře. Návštěvu neodkládejte umalých dětí, při zvracení po úrazu či pokud se ve zvratcích objevila krev, pociťujete silné křeče a nejste schopni přijímat žádné tekutiny a potraviny. 

Co na žaludeční nevolnost? 

Zvracení většinou samovolně vymizí během 1-2 dní. Základem léčby je rehydratace (doplnění tekutin a minerálů) a nedráždivá strava.  

K rychlé rehydrataci sloužírehydratační roztoky (tzv. ORS), které do těla doplní spolu s vodou i potřebné minerály. Přijímané tekutiny by měly být chladné nebo pokojové teploty (teplé dráždí na zvracení) a podávat by se měly po malém množství, ale o to častěji.  

 

Zvracení

Volně prodejné léky na nevolnost

Volně prodejné léky proti zvracení fungují především v případě cestovní nevolnosti. Existují ve formě tablet či žvýkaček (Kinedryl, Travel-Gum) a je vhodné je podat přibližně hodinu před cestou. Mají tlumivý účinek, což je mnohdy i jejich výhodou. Dobře působí i přípravky obsahující zázvor (ve formě zázvorových bonbónů, či lízátek proti nevolnosti vautě), či homeopatické přípravky. 

Těhotenská ranní nevolnost

V případě těhotenské, ranní nevolnosti,je dobré naplnit žaludek dříve, než vstanete z postele (např. piškoty, či sušenkami). I v tomto případě můžete využít zázvor ve formě bonbónů či lízátek proti nevolnosti. Doporučuje se doplnit také vitamin B6 (pyridoxin), který přispívá k regulaci hormonální aktivity. 

Režimová a preventivní opatření 

Především buďte v klidu, lehněte si, odpočívejte a zhluboka dýchejte. Vyhýbejte se silným a nepříjemným pachům (tabákový kouř, silné parfémy), větrejte. V případě propocení se ihned převlečte do suchého. 

Jakmile zvracení ustane, jezte malé porce snadno stravitelných nedráždivých potravin – piškoty, bílé pečivo, rýži, vařenou mrkev, banán, později také libové kuřecí maso a jiné nemastné pokrmy. Ještě několik dní se vyhýbejte dráždivým, tučným a smaženým potravinám.  

Abyste se vyhnuli cestovní nevolnosti, seďte v dopravním prostředku raději vepředu a během cesty si nečtěte ani nesledujte mobilní telefon. Pomáhá také vyvětrat, zaklonit hlavu, zavřít oči a zhluboka dýchat.  

Články k tématu Nevolnost a zvracení

 • Co pomůže při průjmu?

  Co pomůže při průjmu?

  • Zažívání

  Takzvaný cestovatelský průjem patří mezi nejčastější nemoci, které nás na dovolené mohou potkat. Může totiž postihnout až polovinu lidí, kteří každý rok vyrazí na cesty.

 • Rádi byste si pochutnali na zmrzlině, mléčném koktejlu nebo na sklenici vychlazeného mléka, ale raději si mléčné výrobky odepřete, protože vám po nich není dobře? Jestliže u vás po konzumaci mléčných výrobků následují nepříjemné trávicí obtíže, patrně trpíte intolerancí laktózy.

 • Jak na nevolnost při cestování?

  Jak na nevolnost při cestování?

  • Zažívání

  Chystáte se cestovat autem, letadlem nebo vlakem? Pokud patříte mezi ty, kterým se dělá při cestování špatně, trpíte takzvanou kinetózou. Ta dokáže cestování velmi znepříjemnit.