Tinnitus - příčiny a léčba pískání v uších

19. 9. 2022 · Mgr. Lukáš Novotný · 6 minut čtení
 • Uši

Pískání, zvonění nebo šumění v uších, které ostatní neslyší? Obtěžující sluchové vjemy jsou známy pod názvem tinnitus (tinitus). Chronická forma tinnitu postihuje až 10 % populace. Výskyt narůstá s věkem a okolní intenzitou hluku. Zdaleka se však netýká pouze seniorů, naopak se stává civilizační záležitostí postihující různé věkové vrstvy. Často ho lze potlačit pouze částečně, obtěžuje proto dotyčnou osobu při práci i odpočinku. Zajímá vás, jaké jsou časté příčiny? Jak se tinnitus léčí a jak sami můžete přispět ke zmírnění jeho obtíží?


Pískání v uších neboli tinnitus
Tinnitus zahrnuje nepříjemné a obtěžující příznaky, jako je pískání, bzučení nebo zvonění v uších.

Co je to tinnitus?

Jako tinnitus jsou označovány ušní šelesty, pískání, zvonění, lupání, hučení nebo šumění v uších. Zvuky zpravidla slyší pouze dotyčný člověk, nejsou skutečné, a okolí je proto nemůže slyšet. Druh, výška tónů a intenzita zvuků mohou být u každého zcela odlišné. Mohou mít stálý charakter nebo se mohou vracet s větší či menší pravidelností. Šelest může být vnímána jednostranně, v obou uších či uvnitř v hlavě. Zpravidla jsou zvuky více slyšitelné v klidu a tichu, nejčastěji večer při usínání nebo v noci. Tinnitus může být nesmírně obtěžující a vyčerpávající.

S určitým typem tinnitu trvajícím déle než 5 minut se během života setkala třetina z nás. Ve většině případů se jednalo o tzv. akutní tinnitus, který do několika minut nebo hodin přešel. Obtěžující je přirozeně především chronický tinnitus. Trvá déle než 6 měsíců, v některých případech hluk v uších pro daného člověka nikdy nekončí. Tinnitus může vést k psychické nepohodě, poruchám soustředění a výkonnosti, depresi, únavě i nespavosti, může způsobovat také bolesti hlavy.

V menšině případů může lékař určitý zvuk detekovat z pacientova ucha, jedná se o tzv. objektivní tinnitus nebo pulzatorický tinnitus.


Objektivní tinnitus

Oba posledně jmenované případy nebývají běžné, představují zhruba 1 % všech případů. Bývá způsoben svalovými křečemi nebo cévními abnormalitami v blízkosti sluchového ústrojí. Zvuk je slyšitelný i pro pacientovo okolí, lékař jej může zanamenat otofonem nebo fonendoskopem. Do této skupiny řadíme i tzv. pulzatorický tinnitus. V tomto případě je hluk slyšitelný v souhře se srdečním rytmem. Může být příznakem život ohrožující cévní výdutě (aneurysmatu).


Příčiny pískání v uších

Tinnitus sám o sobě není nemoc. Jedná se o příznak, který nás zpravidla upozorňuje na jiný zdravotní problém související nejčastěji s vnitřním uchem nebo sluchovými nervy. Někdy může být obtížné odhalit, co přesně tinnitus vyvolalo. Typickými spouštěči jsou:

 • ušní potíže – mazová zátka, ušní záněty, poranění ucha, prasknutí bubínku, ztráta sluchu
 • silný sluchový vjem - hlasitý koncert, ohňostroj, výbuch
 • obtíže s pohybovým aparátem – nesprávné držení těla, blokáda krční páteře, potíže s čelistním kloubem, úraz
 • neurologická onemocnění - Méniérova nemoc, roztroušená skleróza, poranění hlavy
 • metabolická onemocnění – diabetes, vysoká hladina lipidů v krvi, nedostatek vitaminu B12
 • psychické potíže – dlouhodobý stres, deprese, úzkosti
 • kardiovaskulární onemocnění – výkyvy krevního tlaku, ateroskleróza, cévní nemoci
 • Covid-19
 • jiná onemocnění – např. lymská borelióza, nádory

Pískání v uších je odborně označováno jako tinnitus (tinitus).
Alkohol, kofein či tabák patří mezi rizikové faktory pro rozvoj tinnitu.

Co zhoršuje tinnitus?

Sluchový systém je stimulován stresem, psychické napětí proto vede k zesílenému vnímání tinnitu. Podobně je tomu při hluku nebo poslechu hlasité hudby. Důležitá je správná ušní hygiena. Místo vatových tyčinek používejte k čištění speciální ušní spreje nebo kapky, které rozpouštějí ušní maz, aniž by hrozilo poranění či zatlačení mazové zátky dovnitř ucha.

Mezi látky zhoršující tinnitus patří alkohol a kofein. Ovlivňují nervový systém a mohou zvýšit naši pozornost vůči tinnitu. Zkoumány jsou účinky glutamátu, který bývá obsažen v dochucovadlech a asijských pokrmech. Nedoporučuje se proto konzumace většího množství této látky.

Mezi léky ovlivňující sluch patří např. některé léky proti bolesti, některá antibiotika a antivirotika, onkologické léky a odvodňující léky (diuretika). V případě užívání těchto léků upozorněte lékaře na potíže se sluchem a poraďte se s ním, sami však užívané léky nevysazujte.


Léčba tinnitu

V současnosti neexistuje léčivo nebo metoda, která by fungovala u všech pacientů. Nejprve se lékař ujistí, zda není na vině mazová zátka nebo ušní onemocnění. Dále se používají léky zvyšující prokrvení vnitřního ucha (např. betahistin), kortikosteroidy a vitaminy (B6, B12). Možností jsou infuze, při kterých se dodává smyslovým buňkám více kyslíku a výživných látek. Někdy je využívána barokomora, kde pacienti dýchají čistý kyslík a jsou vystavení tlaku, který odpovídá pobytu 16 metrů pod hladinou vody, což napomáhá prokrvení ucha. Pokud je příčinou zvuku špatné postavení krční páteře či její blokáda, je vhodné docházet na fyzioterapii. Při ztrátě sluchu pomáhají naslouchadla. V případě nespavosti a psychických mohou být předepsána hypnotika, antidepresiva aj.

Na zmírnění potíží bývá doporučována také přírodní léčba tinnitu. Nejčastěji je využíván extrakt z listů stromu ginkgo biloba, který je součástí volně prodejných léčivých přípravků.

Při chronickém průběhu je situace složitější, ve většině případů se nedaří onemocnění potlačit výše uvedenými metodami. Pacienti se s tinnitem musí naučit žít a snažit se jej tolik nevnímat. Některé metody mohou pomoci zmírnit potíže, a tinnitus tak lépe zvládat:

 • TRT terapie (Tinnitus Retraining Therapy) - cílem je naučit pacienta snížit vnímání tinnitu k bodu, kdy mu přestane vadit a naučí se s ním žít
 • Ko­gni­tiv­ně‑behaviorální terapie je založena na určení spouštěčů tinnitu a situací, které tinnitus zmírňují, na úpravě životního stylu a na technikách, které odvádějí pozornost od tinnitu
 • Laserová terapie využívá k potlačení tinnitu nízkovýkonný laser. Přestože některé studie přinesly pozitivní výsledky, nejsou účinky této metody na chronický tinnitus oficiálně potvrzeny.
 • Generátor šumu (tinnitus masker) – lze jej nosit jako sluchadlo. Vysílá speciálně vyladěné šumy překrývající rušivě vnímaný zvuk. Zvukové šumy lze pouštět také do běžných sluchátek.


Rizikové faktory pro tinnitus jsou známy, přesto nebyl odhalen přesný mechanismus, jak se tinnitus rozvine. V současné době je výskyt tinnitu diskutován i v souvislosti s proděláním onemocnění Covid-19. Tinnitus může být prvním příznakem, který si člověk uvědomí např. u věkem podmíněné nedoslýchavosti, Méniérovy nemoci nebo nádorového onemocnění sluchového nervu. Tinnitus by proto neměl být zlehčován. Při rozvoji těchto sluchových vjemů je na místě vždy vyšetření u ORL specialisty. Čím dříve se začne s léčbou vyvolávající nemoci, tím vyšší je úspěšnost terapie.

Nejdůležitějším předpokladem pro zmírnění a zvládnutí tinnitu je psychická pohoda. Vhodné je vyhýbat se hluku (případně nosit špunty do uší nebo ochranná sluchátka), neposlouchat příliš hlasitou hudbu, omezit příjem alkoholu a kofeinu. Důležité je najít si činnosti, které odvedou pozornost od nepříjemných zvuků. Napomoci může i pravidelný pohyb, zdravé stravování a pozitivní přístup k životu.Články k tématu Tinnitus - příčiny a léčba pískání v uších

 • Co způsobuje zánět středního ucha a jak ho poznat?

  Co způsobuje zánět středního ucha a jak ho poznat?

  · 6 minut čtení
  • Bolest
  • Uši
  • Děti
  Zánět středního ucha patří mezi běžná onemocnění dětského věku, potkat může ale i dospělé. Zpravidla se rozvíjí při infekci horních cest dýchacích. Co se při zánětu středního ucha děje, jak se léčí a kdy jít s dítětem na pohotovost?
 • Jak dětem čistit uši

  Jak dětem čistit uši

  · 4 minuty čtení
  • Babyclub
  • Uši
  Nekoordinované pohyby novorozeného dítěte, malinká štěrbinka v oušku a nejistá, třesoucí se ruka rodiče, který má ouško čistit. Taková situace není jednoduchá. Přečtěte si, jak čistit miminku ouška správně, v novém článku Dr.Max BABY.