Prevence komplikací diabetu

9. 4. 2021 · Mgr. Lukáš Novotný · 4 minuty čtení

Diabetes ovlivňuje všechny buňky a orgány v těle, mohou jej proto provázet mnohé zdravotní komplikace. Ty diabetikům významně snižují kvalitu života a mohou také zkrátit jeho délku. Přibližně u každého třetího diabetika nalezneme některou z komplikací diabetu. Mohou se rozvíjet po dlouhou dobu skrytě, bez zjevných příznaků. Jejich rozvoji napomáhá především zvýšená hladina krevního cukru, ale také například vysoký krevní tlak, nedostatek pohybu či kouření. Mezi závažné následky komplikací diabetu patří srdeční infarkt, mozková mrtvice, neuropatické bolesti, selhání ledvin, slepota či amputace nohou. O pozdních komplikacích diabetu se můžete dočíst více v článku zde. Mezi akutní komplikace diabetu se řadí hyperglykémie a hypoglykémie. Jak je rozpoznat a rychle řešit najdete v článku zde. Komplikacím lze aktivně předcházet, a pokud již vznikly, existují možnosti pro zpomalení jejich zhoršování.Prevence komplikací diabetu

Víte, jaké jsou zásady prevence komplikací diabetu?

 • Dodržujte nastavenou léčbu. nemohou pomáhat. Docházejte na pravidelné kontroly k lékaři.

 • Mějte pod kontrolou i další nemoci. Součástí léčby diabetu je i důsledná léčba často přidružených nemocí (vysokého krevního tlaku, vysokého cholesterolu, dny). Krevní tlak si pravidelně kontrolujte.

 • Měřte si krevní cukr. Měření hladiny krevního cukru – glykémie – pomocí domácího glukometru tvoří nedílnou součást léčby diabetu. Zlepšuje kontrolu nad nemocí, zvyšuje bezpečnost léčby, umožňuje však také lépe pochopit vztah jídla a pohybu k hladině krevního cukru.

 • Buďte připraveni na možnost akutních komplikací. Naučte se rozpoznávat příznaky příliš nízké hladiny krevního cukru (hypoglykémie) a příliš vysoké (hyperglykémie) hladiny krevního cukru. Poučte své blízké, jak vám v případě těchto situací mohou pomoci. Noste při sobě průkaz diabetika.

 • Upravte svůj jídelníček. Dbejte na pestrou a pravidelnou stravu. Jezte dostatek ovoce, zeleniny, vlákniny a ryb. Omezte cukry, živočišné tuky a nadměrný příjem soli. Dostatečně pijte.

 • Udržujte si správnou tělesnou hmotnost. Nadváha zvyšuje riziko diabetických komplikací.

 • Pravidelně se hýbejte. Vhodná je pohybová aktivita prováděná min. 30 minut alespoň 3x týdně. Obecně se doporučují vytrvalostní aktivity s mírnou zátěží (rychlá chůze, plavání, jízda na kole). Upravují nejen diabetes, ale také krevní tlak, hladinu cholesterolu, tělesnou hmotnost, posilují svalstvo a kosti. O vhodném druhu pohybové aktivity se nejprve raději poraďte se svým lékařem.

 • Nekuřte. Nejúčinnější je nikdy nezačít kouřit. Kouření škodí cévám a výrazně zvyšuje riziko rozvoje srdečně-cévních komplikací. Pokud již kouříte a nedaří se vám přestat, poraďte se o možnostech odvykání u svého lékaře, lékárníka nebo v některém z odborných center pro léčbu závislosti na tabáku.

 • Pečujte o kůži, zvláště o chodidla. Při diabetu má kůže sklony k suchosti, šupinatosti a svědění, snazšímu zavlečení infekce a delšímu hojení. Používejte šetrné mycí přípravky, po sprše pečlivě osušte všechny kožní záhyby. Kůži pravidelně promazávejte krémy. Pravidelně kontrolujte nohy, zda na nich nemáte oděrky, puchýře nebo ranky. Jakákoliv poranění zavčas řešte.

 • Noste vhodnou obuv. Volte dobře padnoucí boty, abyste předešli vzniku otlaků. Neměly by mít podpatek, měly by mít širokou špičku, pružnou a dostatečně vysokou vložku a měly by být z prodyšného materiálu. Před každým nasazením bot zkontrolujte, jestli v nich není kamínek, který by mohl kůži poranit.

 • Věnujte zvýšenou pozornost ústní dutině. Při diabetu je vyšší riziko rozvoje zánětu dásní (parodontitidy) a dalších obtíží v ústech. Čistěte si proto zuby dvakrát denně vhodnou technikou a dostatečně dlouhou dobu. Nezapomínejte na vyčištění mezizubních prostor za pomoci mezizubních kartáčků nebo zubní nitě. Docházejte na pravidelné kontroly k zubnímu lékaři.

 • Zajímejte se o diabetes a svoji léčbu. Neváhejte se lékaře zeptat na vše, co se vaší nemoci a terapie týká. Najděte si další informace ve vzdělávacích letácích a brožurách v ordinacích a lékárnách nebo na diabetologických webových stránkách.

Možná budete muset oželet některá svá oblíbená jídla, možná se budete nutit do činností, které vám dříve nebyly vlastní. Možná budete muset upravit svůj dosavadní denní režim, aby získal pravidelnost a vyhovoval probíhající léčbě. Všechny změny nemusí nutně nastat okamžitě. Každý dílčí úspěch se počítá, tím víc, pokud je trvalý a máte z něj dobrý pocit. Zapojte ostatní členy domácnosti. Vysvětlete jim, v čem spočívá léčba diabetu a které životní návyky plánujete změnit. V některých činnostech vám mohou pravidelně pomáhat. Za žádných okolností se však nenechte připravit o radost ze života. Pokud budete ke své nemoci přistupovat zodpovědně, můžete vést stejně plnohodnotný a radostný život jako všichni ostatní.

Články k tématu Prevence komplikací diabetu

 • Novinky v léčbě diabetu

  Novinky v léčbě diabetu

  · 3 minuty čtení
  V posledních 100 letech prošla léčba diabetu dramatickým rozvojem.
 • Diabetes a sport

  Diabetes a sport

  · 3 minuty čtení
  Může se s diabetem sportovat? Odpověď zní jednoznačně: ANO. Pravidelná pohybová aktivita působí příznivě na pohybový aparát a zároveň ovlivňuje řadu metabolických dějů.
 • Diabetes – péče o pokožku a nohy

  Diabetes – péče o pokožku a nohy

  · 6 minut čtení
  Cukrovka a s ní spojená nadměrná hladina glukózy v krvi postihuje vedle cév i řadu dalších orgánů, mimo jiné kůži. Proč právě kůže vyžaduje při diabetu zvláštní pozornost a pravidelnou péči, co znamená syndrom diabetické nohy a jaké další komplikace může diabetes pro pokožku znamenat?
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora