Přezubování: výměna mléčného chrupu za trvalý

2. 1. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 5 minut čtení
 • Vetclub

Proces, který se týká mnoha velkých savců, včetně člověka. V rané fázi života máme mléčný chrup a v průběhu dětství se přirozeně vymění za trvalý. Ovšem přezubení u pejsků má několik specifik, která by měl každý páníček vzít v potaz.Kdy a jak

Proces přezubení pejsků probíhá obdobně jako u člověka. Štěňátka se rodí s holými dásněmi a během prvních měsíců života jim naroste 28 mléčných zubů. Ty vydrží několik měsíců, pak se postupně začnou viklat a téměř bezbolestně vypadávají. Na jejich místě přirozeně vyrostou zuby trvalé, přesněji 42 zubů – z toho 12 řezáků, 4 špičáky, 16 třenových zubů a 10 stoliček. Ačkoliv trvalý chrup v principu nahrazuje ten mléčný, může se stát, typicky u špičáků, že po omezenou dobu bude mít pejsek v dásni zoubky oba, mléčný i trvalý.

Období přezubení se liší podle plemene. Obecně se střední a velká plemena přezubují dříve než malá a trpasličí. Jako hranice, kdy by měl být mléčný chrup pryč, se většinou bere 9. měsíc věku. Později už je na snadě zvážit odborné vytažení mléčných zubů, aby nedocházelo k poškození trvalého chrupu. Situace může vést až k vytvoření špatného skusu zvířete, což mívá za následek rapidní obrušování zubní skloviny a její brzkou kazivost.


Co ovlivňuje kazivost chrupu

Kvalita zubů je ovlivněna především výživou matky, neboť mléčný chrup se tvoří během období březosti feny. Během březosti je založen i chrup trvalý a dozrává v prvních zhruba čtyřech měsících života štěněte. Tehdy dochází k ukládání minerálů do zuboviny a skloviny. Pokud nemají březí fenka či novorozené štěně dostatečné množství pestré a kvalitní stravy, pak přirozeně může dojít k poruchám vývoje a růstu chrupu. Roli hrají například také zdravotní indispozice fenky-matky. V praxi je nejčastější příčinou poruchy formování chrupu infekce, ať už vznikne v důsledku zranění v ústní dutině, nebo kvůli zanedbané ústní hygieně štěněte.

Jaká jsou rizika při přezubování?

Největším strašákem je infekce, která se dostane do otevřených ranek po vypadnuvších zubech. Bohužel je jednou z možných infekcí tetanus. Pozná se podle specifických křečí a nepřirozeného propínání těla, projevy jsou velmi podobné jako u člověka. Očkování pejska proti tetanu je možné, doporučuje se však jen u těch, které veterinář vyhodnotí jako vysoce ohrožené rizikem infekce. I běžnější infekce než tetanus ovšem působí rozsáhlé zdravotní škody a vyžadují zdlouhavé a bolestivé hojení.

 

 

Jaká jsou rizika při přezubování?

Největším strašákem je infekce, která se dostane do otevřených ranek po vypadnuvších zubech. Bohužel je jednou z možných infekcí tetanus. Pozná se podle specifických křečí a nepřirozeného propínání těla, projevy jsou velmi podobné jako u člověka. Očkování pejska proti tetanu je možné, doporučuje se však jen u těch, které veterinář vyhodnotí jako vysoce ohrožené rizikem infekce. I běžnější infekce než tetanus ovšem působí rozsáhlé zdravotní škody a vyžadují zdlouhavé a bolestivé hojení.


Jak se připravit na přezubení?

Nejdříve si najděte, kdy se přezubuje vaše plemeno. V tomto období se obecně doporučuje několik opatření:

 • Nepřetahujte se s pejskem
  Štěňátka milují divoké přetahování, žvýkání a kousání doslova všeho možného. Během přezubení buďte nanejvýš opatrní. Zoubky by měly vypadnout až tehdy, kdy jsou připraveny nové. Tím se předchází vzniku hlubších ranek v dásni, které jsou živnou půdou pro infekce.
 • Poskytněte pejskovi měkké kousací hračky
  Stejně jako malé děti, když se jim prořezávají mléčné zoubky, mají i pejsci potřebu žvýkat a kousat. Masírují si tak dásně, ulevují si od bolesti a napomáhají prořezávání zubů. Nevhodné jsou v tuto chvíli tvrdé materiály, jako je například dřevo, absolutně nevhodné pak například parůžky lesní zvěře pro přílišnou tvrdost. Ideální jsou gumové hračky; většinou je základ úspěchu, když zároveň pískají.
 • Čistěte zuby, ale opatrně
  Rozhodně během přezubování nerezignujte na ústní hygienu pejska, držte se dvou zásad:
  1. Vyhýbejte se místům, kde již mléčný zub vypadl, ale ostatní zuby čistěte, včetně nových trvalých.
  2. Kontrolujte během čištění ranky po mléčných zubech, v případě jakéhokoliv podezření raději kontaktujte ošetřujícího veterináře zvířete.
 • Kontrolujte barvu zubů
  Mléčné zuby vypadávají bílé. Jakmile začne mléčný zub černat, nespoléhejte na to, že vypadne a tím se problém vyřeší. Černající zub znamená problém a ten je nutné řešit. Infekce z mléčného zubu zpravidla přechází do dásně a může nenávratně poškodit jak dásně, tak nastupující trvalý chrup.
 • Kontrolujte směr růstu nových zubů
  Jakmile zpozorujete něco netypického, raději kontaktujte ošetřujícího veterináře zvířete. V lepším případě to bude planý poplach, ale jednou špatně narostlý zub trvalého (ale i mléčného) chrupu může pejskovi hodně (a zbytečně) komplikovat život.
 • Všímejte si zápachu z tlamy
  Obecně bude pejskovi během přezubování více páchnout z tlamy, což způsobuje rozpadající se krev z ranek po mléčných zubech. Má však jít o pouze mírné zintenzivnění zápachu. Při silném zápachu je bohužel téměř jisté, že pejsek má zdravotní problém, a v každém případě vyrazte k ošetřujícímu veterináři zvířete. Pokud se neodhalí žádná potíž přímo v ústní dutině, výrazný zápach z tlamy může prozrazovat vnitřní onemocnění zvířete a je nezbytné čtyřnohého kamaráda komplexně vyšetřit, najít příčinu a dále ji řešit. 

  Základem úspěšného přezubení pejska je vždy pečlivý dohled chovatele a poctivá dentální péče o celou ústní dutinu zvířete. I tak se může stát, že se přihodí nějaká komplikace. Vždyť to se stává i nám, lidem. Nemějte obavy, veterinární stomatologie umí tyto potíže řešit. Chcete se dozvědět o příčinách zápachu z tlamy? Podívejte se na článek zde.

Články k tématu Přezubování: výměna mléčného chrupu za trvalý

 • Potravinové alergie u zvířat

  Potravinové alergie u zvířat

  · 3 minuty čtení
  • Vetclub

  Stejně jako roste výskyt potravinových alergií u lidí, tak i domácí mazlíčci se bohužel ve stále větší míře potýkají s alergickými reakcemi na různé složky potravy. Co alergie způsobuje, jak je poznat a jak je řešit?

 • Jak poznat a účinně řešit kožní plíseň u psa?

  Jak poznat a účinně řešit kožní plíseň u psa?

  · 2 minuty čtení
  • Vetclub

  Kožní plíseň je časté infekční onemocnění u pejsků, jež má zpočátku plíživé příznaky, a bohužel se také může přenést na člověka. V praxi se tak často děje u dětí, které mívají s pejsky intenzivnější kontakt. Léčba kožní plísně u zvířete, ale nakonec i u člověka je bohužel běh na dlouhou trať.

 • Blechy: prevence a léčba

  Blechy: prevence a léčba

  · 5 minut čtení
  • Vetclub

  Jestliže se váš pejsek začne nápadně často drbat, rychle ho prohlédněte, zda nemá blechy. Chytit blechy není nic složitého – váš mazlíček je snadno pořídí na procházce od svých psích kamarádů. Bleší kousnutí je velmi nepříjemné. Vyvolává silné svědění a u mnoha psů následuje výrazná alergická reakce. To ale není zdaleka všechno. Blechy přenášejí celou řadu onemocnění a navíc dokáží zamořit celou...