Připravte si vlastní lékárničku pro psa

9. 1. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 6 minut čtení
 • Vetclub

Kéž by nebyla nikdy potřeba a léta na ni sedal prach. Jenže ani člověk, ani pejsek nejsou dokonale chráněni před úrazy a infekcemi a ve chvíli, kdy dojde k nějakému akutnímu stavu, budete rádi za dobře vybavenou lékárničku pro první pomoc.Nestačí ta lidská?

Lidé a psi mají mnoho společného a rozhodně je lepší mít po ruce lidskou lékárničku než žádnou, ale ta pro pejsky je přece jenom specifická. Připravte si ji, ve chvíli nouze bude potřeba.

Všechen zdravotnický materiál kupte a neberte jej z lidské lékárničky. Pak by zase chyběl tam. V okamžiku, kdy řešíte ošklivé zranění (ať už svoje, nebo zvířete), potřebujete každou minutu drahocenného času na první pomoc. Nekomplikujte si to.

Domácí i cestovní lékárnička je ideál

Poskládejte si ideálně domácí i cestovní verzi. Obsahem si budou prakticky totožné, vše se vejde do malé tašky a vydrží dlouhé roky. Neuškodí doplnit kapsičku ani v první pomoci, kterou vozíme v autě. 

Pokud nemáte čas si jednotlivé věci dát do kupy sami, můžete si je rovnou objednat i s jejich výbavou. Řada z nich byla vytvořena po konzultaci s veterináři a na základě letitých zkušeností psích majitelů, takže v nich najdete opravdu kompletní obsah.


Obsah lékárničky pro pejska

Níže najdete základní výčet. Trpasličí či obří plemena psů mají jiné specifické potřeby, stejně jako pejskové s různými typy srsti, například „dredatý“ pes nebo různí naháči. Do lékárničky si tak klidně přidejte další adekvátní položky.

Obvazy

 • Samolepicí fixační obinadlo pomůže zastavit i silnější krvácení. Na ránu nejdříve patří sterilní gáza (o řádek níže), na ni přiložíte samolepicí fixační obinadlo, ovinete a odtrhnete jej od role. Neocenitelná první pomoc.
 • Sterilní gáza přijde přímo na ránu po ošetření dezinfekcí. Vždy kupujte sterilní gázu balenou jednotlivě, můžete tak zabránit infekci a komplikacím při hojení a citelně zkrátit celou dobu rekonvalescence. Mějte v lékárničce alespoň pět kusů sterilní gázy ve velikosti úměrné plemenu, například dvě větší a tři menší.
  Škrticí obinadlo pomůže zastavit tepenné krvácení a tím pejskovi může zachránit život. Končetina se vždy zaškrcuje nad ránou směrem k srdci.
 • Elastické fixační obinadlo je vhodné pro zpevnění při potížích spíše ortopedického rázu, případně při různých bolestech svalů, kloubů, ale třeba i po bodnutí hmyzem či drobných chirurgických zákrocích, kdy chráníme ránu před druhotnou infekcí. Velikost volte podle velikosti vašeho plemene.
 • Hladká náplast v roli je široce univerzální. Může sloužit k připevnění sterilní gázy, obinadla, v podstatě jakéhokoliv druhu obvazu. Pokud není obtočená kolem např. končetiny, je potřeba místo ostříhat či oholit, aby dobře držela.
 • Elastické náplasti s polštářky se hodí na drobné oděrky, bodnutí hmyzem, obvykle je však nutné místo ranky ostříhat či oholit.
 • Alkoholové tampony jsou také ve sterilním balení a už jsou napuštěny základní alkoholovou dezinfekcí. Rychlé a praktické řešení menších poranění.

Pomůcky na odstranění klíšťat


Dezinfekce rány je určitě naprosto nutnou položkou, na výběr je ale poměrně široká řada přípravků. Každý chovatel může mít trošku jiné preference, nabízíme proto více možností. Účinky jsou srovnatelné. Dezinfekci je možné využít podobnou jako najdete v lékárničce pro lidi, ale je vhodné se nejprve poradit s veterinárním lékařem.

 • Univerzální peroxid vodíku je skvělý na povrchové rány, ale obvykle štípe.
 • Jodisol je také velmi oblíbený, jeho velkou výhodou je více variant aplikace – pero nebo sprej.
 • Betadine je dezinfekce, která by neměla tolik štípat. Výhodou je verze v masti, která ve vyšší vrstvě drží na ráně.

Savá podložka – klidně může být přebalovací podložka, kterou znají rodiče s malými dětmi. Jde o to, aby první pomoc proběhla na pokud možno čistém povrchu.

Izotermická fólie zabrání prochladnutí při zranění. Pokud to zdravotní stav zvířete dovolí, klidně ho můžete zabalit i do jeho oblíbené deky, což přinese také nesmírně důležitou emoční podporu a uklidnění. Stejně tak pokud to zdravotní stav dovolí, pejskovi vždy pomůže, když ho budete chovat a utěšovat.


Ochranné gumové botičky by v žádném případě neměly chybět v žádné psí lékárničce, poranění tlapek je totiž jedním z nejčastějších běžných zranění psů. Často stačí jen střepy na chodníku. Ošetřenou nožku je potom nutné chránit před případnou infekcí právě gumovou botkou. Do lékárničky pořiďte alespoň dvě gumové botičky ve velikosti odpovídající vašemu plemenu. Pokud bydlíte ve městě, můžete je také pořídit na zimu, aby časté působení posypové soli nenaleptalo kůži na tlapkách, ale hodit se budou i v létě, kdy v parných dnech může rozpálený asfalt kůži na tlapkách popálit.

Rukavice jsou pro chovatele a vyplatí se je použít jednak při zranění pejska, aby lidské ruce nekontaminovaly ránu, ale případně také při akutních stavech průjmu či zvracení, aby naopak pejsek nenakazil páníčka.

Nouzová píšťalka je maličkost, ale může vám hodně pomoci. Od pejska se nemůžete hnout, možná by za vámi zkusil běžet a   mohl by si ještě více ublížit. Nouzová píšťalka vám pomůže přivolat kolemjdoucí. Hodí se to hlavně ve volné krajině. Vždy u sebe také mějte mobilní telefon, abyste si mohli zavolat pomoc.

Nůžky s kulatou špičkou mějte v lékárničce vždy, abyste nemuseli obinadla či náplasti pracně trhat či jinak škubat. Kulatá špička vůbec není zbytečná, protože někdy pejsek neleží klidně a ostrým hrotem nůžek byste jej dokonce mohli ještě druhotně poranit.

Stříkačka se hodí na vpravení léku do tlamy pejska, když to není možné jinak.

Zvýšená teplota či horečka je vždy příznakem, že se v organismu něco děje. Teplota u psa se měří v konečníku. Vždy je lepší teplotu měřit ve dvou lidech. Teploměr se zavádí do konečníku cca 1-2 cm hluboko, je ideální ho namazat vazelínou nebo olejem, aby to pro pejska bylo, co nejméně nepříjemné.

Lék proti průjmu a rehydratační roztok se určitě hodí mít v záloze, než je ale do lékárničky vložíte, poraďte se s ošetřujícím veterinářem zvířete o dávkování. Liší se totiž nejenom podle plemene, ale také podle váhy, stáří a dalších parametrů.

Antihistaminikum čili lék na alergii se hodí mít v lékárničce zejména pro případ bodnutí hmyzem. Pokud chcete podávat i kapky, platí totéž co o bod výše – dávkování vždy musí určit veterinář. Zavolejte mu ohledně preventivní konzultace odpovídajících dávek.

Oční kapky, případně fyziologický roztok oceníte při prvních známkách jakékoliv oční infekce, jež je také u některých plemen velmi častým zdravotním problémem. Pokud však vykapání těmito běžně dostupnými prostředky nepřinese zlepšení, vždy navštivte ošetřujícího veterináře zvířete.

Do lékárničky si rovněž poznamenejte telefon na ošetřujícího veterináře, a pokud někam jedete, dopředu si na internetu zjistěte číslo na nejbližší veterinární ambulanci pro případ potřeby. Ušetří vám to důležitý čas během první pomoci.

 

Články k tématu Připravte si vlastní lékárničku pro psa

 • Jak rozpoznat a řešit kožní infekce u pejska

  Jak rozpoznat a řešit kožní infekce u pejska

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Usilovné škrábání je společným příznakem většiny kožních infekcí u pejska. Přečtěte si, jaká další onemocnění mohou vyvolat kožní problémy, kdy vyrazit k veterináři a jak kožním infekčním onemocněním efektivně předcházet, v novém článku na Dr.Max VET.
 • Konejšivé signály: Naučte se komunikovat s pejskem

  Konejšivé signály: Naučte se komunikovat s pejskem

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Konejšivé signály jsou takové signály psa, kterými dává najevo, že se mu něco líbí či nelíbí nebo vám naznačit strach či nervozitu. Psi k těmto signálům používají všechny části těla, od očí, uší, tlamy až po ocas. Naučte se rozumět komunikaci vašeho pejska.
 • Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

  Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Proč je nepřipoutané zvíře v kabině vozu nebezpečné pro sebe i pro lidskou posádku a jaké metody jsou při cestování s pejskem (či kočičkou) v autě doopravdy bezpečné a zároveň pohodlné pro zvíře, si můžete přečíst v novém článku na Dr.Max VET.