První pomoc diabetikovi

9. 4. 2021 · Mgr. Lukáš Novotný · 2 minuty čtení
 • DIA

Mezi akutní komplikace u diabetu řadíme hyperglykemický a hypoglykemický šok. V obou případech může vzniknout stav, při kterém si diabetik již nepomůže sám, ale potřebuje pomoci od druhé osoby.Hyperglykémie

Hyperglykémie je stav, při kterém je hladina cukru v těle příliš vysoká. Mezi příznaky lze zařadit žízeň, časté močení, únavu, bolesti břicha, zhoršené vidění a další.

Pokud je hyperglykémie dlouhodobého charakteru, může nastat tzv. hyperosmolární hyperglykemické kóma. Nastává v případě, kdy je hyperglykémie dlouhodobější a je vyšší než 36 mmol/l. Je charakterizováno dehydratací organismu. V tomto případě je potřeba volat RZS, tedy 155 nebo 112.

Hypoglykémie

Oproti tomu hypoglykémie je stav, kdy je hladina cukru v těle příliš nízká.
Při hypoglykémii je nezbytné jednat rychle. Diabetik by si měl vzít jednoduché sacharidy, jako jsou sladké nápoje nebo třeba hroznový cukr.

Pokud již není schopen podat si rychlé sacharidy sám, je potřeba, aby mu je dal někdo druhý. Ovšem pozor! Tekutiny by se neměly podávat člověku, který z nějakého důvodu nespolupracuje, aby je nevdechl a neudusil se. 


V závažnějších situacích se diabetik může nacházet ve stavu, kdy není schopen přijímat sacharidy v tekuté ani tuhé podobě. Tehdy je třeba mu aplikovat Glucagen, má-li jej diabetik od lékaře pro tyto situace k dispozici. Jedná se o injekci v oranžové krabičce. Aplikovat se může kamkoli. Jde především o čas – na základě těžké hypoglykémie může dojít k poškození mozku. Je důležité neprodleně přivolat RZS na čísle 155 nebo 112. Pokud se diabetikovi stále nevrací vědomí, je třeba se zachovat, jako by se jednalo o bezvědomí, a začít resuscitovat.

Pozn.: Tato injekce ovšem není účinná, pokud je diabetik v hypoglykemickém kómatu ve stavu opilosti. Játra totiž prioritně odbourávají alkohol a rozkládání zásobního cukru by byla až druhořadá činnost.

Kóma v prvním nebo druhém případě může být těžké od sebe rozeznat, proto se doporučuje podat cukr, pokud si nejsme jistí. V prvním případě nijak zásadně neuškodí, v druhém případě může diabetikovi zachránit život.

Hypoglykémie může nastat při vynechání jídla, vyšší fyzické zátěži, stresu, vyšší konzumaci alkoholu nebo zvýšení dávek inzulinu či antidiabetik v tabletách. Důležitou prevencí diabetu je proto pravidelnost ve stravování, dostatek vlákniny a tekutin. Při pravidelném příjmu stravy zajistíte organizmu nejen pravidelný přísun živin, ale také přiměřeného množství sacharidů. Po podání krátce působícího inzulinu nebo některých starších léků by mělo následovat jídlo. Pokud příjem potravy vynecháme, nebo dokonce máme místo něj tělesnou zátěž, děláme chybu. Také alkohol může správnou hladinu cukru v krvi vychylovat a představuje pro diabetika nebezpečí.

Články k tématu První pomoc diabetikovi

 • Nutella z tvarohu

  Nutella z tvarohu

  · 1 minuta čtení
  • DIA
  Pravé lískooříškové čokoládové krémy jsou pro diabetika něco jako jízdenka na hyperglykemii. Když si ale dáte tu práci a trošku recept „poladíte“, klidně si jednou za čas můžete k snídani dopřát celozrnné pečivo s „nutellou“.
 • Dýňovo-ořechové kuličky

  Dýňovo-ořechové kuličky

  · 2 minuty čtení
  • DIA
  Dýně je až překvapivě univerzální zelenina. Víte, že je skvělá i pro sladké dobroty? Dnes jsme pro vás připravili dýňovo-ořechové kuličky, které si s chutí dáte třeba ke kávě.
 • Cizrnovozelné kari

  Cizrnovozelné kari

  · 1 minuta čtení
  • DIA
  Lehký a zdravý oběd, který provoní byt, hraje barvami a „šetří“ vaši cukrovku.