Šelest na srdci – proč vzniká a jak se léčí?

22. 5. 2024 · 4 minuty čtení

Šelest na srdci si představme jako zvuky „navíc“ při srdeční činnosti. Šelest může být odrazem rychlého růstu při dospívání nebo zvýšeného momentálního zatížení. Stejně tak se může jednat o projev řady nemocí, přičemž na vině nemusejí být pouze poruchy srdce. Jak se šelest projevuje, proč vzniká a jak se léčí? Podrobnosti najdete v našem článku.

Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Šelest na srdci – proč vzniká a jak se léčí?

Co je to šelest?

Šelest srdce je při poslechu srdce vnímán jako vibrace, pískání, foukání nebo skřípání. Zvukové vjemy vznikají při víření krve, pokud některá část srdce, nejčastěji chlopně, nepracuje správně. Chlopně fungují jako ventily, které zajišťují jednosměrný průtok krve při složitém a vysoce synchronizovaném mechanismu srdečních stahů. Při správné funkci nedochází ke zpětnému proudění krve.

Co je a není šelest?
Přirozené zvukové vjemy související s činností srdce nejsou šelest, označujeme je jako srdeční ozvy nebo tóny.

Rozdělení

Nevinné srdeční šelesty
Patologické srdeční šelesty

Šelesty se klasifikují podle různých kritérií:

 • podle hlasitosti (od 1 (velmi slabé) až po 6 (velmi hlasité, slyšitelné bez fonendoskopu))
 • podle časování v průběhu srdečního cyklu (systolické, diastolické a kontinuální šelesty)
 • dále je možné šelesty dělit podle místa vzniku, místa šíření, nebo podle jejich průběhu při jednotlivých polohách těla nebo fázích dýchání
Jaké mohou být příčiny srdečního šelestu?
Šelest na srdci může být způsobena řadou faktorů, jako jsou vrozené srdeční a chlopňové vady, nadměrné zesílení srdečního svalu (hypertrofická kardiomyopatie), zánět osrdečníku (perikarditida), infekční zánět srdce (endokarditida), anémie, kalcifikace chlopní v důsledku stárnutí, nadměrná funkce štítné žlázy, lupus, revmatická horečka, nádorové onemocnění i některé syndromy (Turnerův, Marfanův aj.)

Příznaky šelestu

Některé srdeční šelesty nejsou doprovázeny žádnými příznaky a obvykle se na ně přijde v rámci preventivních lékařských prohlídek, při kterých si lékař poslechne srdce fonendoskopem. Šelest se také může projevovat přítomností těchto varujících příznaků:

 • přetrvávající kašel
 • promodralá kůže v okolí rtů nebo konečků prstů
 • bušení srdce (palpitace)
 • pocit sevření nebo bolest na hrudníku
 • dušnost
 • únava, slabost, poruchy vědomí
 • otoky břicha nebo dolních končetin
 • nadměrné pocení
 • zvětšené krční cévy

Pro malé děti jsou typické tyto příznaky:

 • obtížný příjem potravy
 • namodralá kůže při krmení nebo pohybové aktivitě
 • dýcací potíže
 • úzkost
Diagnóza srdečního šelestu
Diagnóza srdečního šelestu obvykle začíná poslechem srdcem. Ke zjištění příčiny se často následně využívá ultrazvukové vyšetření srdce, tzv. echokardiografie.

Jak se léčí šelest na srdci?

Nevinné šelesty zpravidla nevyžadují žádnou léčbu, pouze se nadále sledují. Pokud je příčinou srdečních šelestů onemocnění mimo srdečně-cévní systém jako např. horečka, nadměrná funkce štítné žlázy, horečka nebo anémie, zpravidla dojde k úpravě potíží po léčbě nemoci, která šelest vyvolala. V případě infekčních nemocí srdce je nutné nasadit antibiotika. Léčba srdečních šelestů, které jsou způsobeny srdečními vadami, patří do rukou kardiologa a závisí na řadě faktorů. Využívá se jak chirurgických zákroků, tak podávání léků. Obecně se kontroluje výše krevního tlaku a upravuje průtok krve srdcem, aby nedocházelo k dalšímu poškození srdeční tkáně. Nejčastěji se využívají antihypertenziva, antiarytmika a léky upravující srážlivost krve.

Šelest na srdci u dětí

Až u 80 % dětí ve věkovém rozmezí 2–14 let je zjištěn „akcidentální“ šelest (tzn. náhodný, nepodstatný), který se může objevovat po několik dalších let. Nejčastějším důvodem je rychlý srdeční rytmus a zároveň menší cévy, což vede ke vzniku turbulentního toku krve. Šelest nebývá v takových případech doprovázen porušením srdeční tkáně. Rodiče by měli zpozornět a vyhledat lékařskou konzultaci v případech, pokud u dítěte pozorují:

 • chladné končetiny
 • promodrávání nebo bělání konečků prstů nebo oblasti okolo úst
 • příliš rychlý nebo pomalý tep
 • dušnost
 • neobvyklé pocení
 • opožděný růst

Srdeční šelest je výsledkem nestandardního průtoku krve srdečním svalem. V některých případech představuje šelest vážné zdravotní riziko a vyžaduje adekvátní lékařský zásah, v dalších případech jde pouze o přechodný, nezávažný projev. Prevencí zdravotních komplikací je pravidelná návštěva preventivních lékařských prohlídek a konzultace s lékařem v případě výskytu výše uvedených varovných příznaků. Věnujte pozornost také zásadám správného životního stylu. Dbejte na pestrou a vyváženou stravu, hlídejte si tělesnou hmotnost, nekuřte a staňte se nejlepším trenérem svého srdce – pravidelným pohybem, který vás bude bavit.


Články k tématu Šelest na srdci – proč vzniká a jak se léčí?

 • Křečové žíly postihují ve věku nad 60 let dvě třetiny žen a třetinu mužů, často však „překvapí“ i výrazně mladší osoby. Jedná se zpravidla o hlavní příznak chronické žilní nedostatečnosti. Běžně se vyskytují také v těhotenství. Jaké jsou další časté projevy žilní nedostatečnosti? A jak správně křečové žíly léčit a lze jim předcházet?
 • Nízký krevní tlak neboli hypotenze může způsobovat nepříjemné obtíže, jako jsou bolesti hlavy, malátnost, závratě, mdloby nebo dokonce nebezpečné pády. Existuje však řada opatření, které na nízký tlak zabírají a pomohou k jeho zvýšení.
 • Co pomáhá na oteklé nohy?

  Co pomáhá na oteklé nohy?

  · 8 minut čtení
  Oteklé nohy překvapivě trápí zhruba polovinu dospělé populace. I když se tento problém objevuje hlavně v teplém létě, neznamená to, že jeho příčina musí nutně souviset s horkým počasím. Co s otoky nohou dělat, abyste se jich zbavili, poradíme v článku.
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora