Trápí vás studené nohy?

30. 11. 2024 · 4 minuty čtení

Je normální a běžné mít čas od času studené nohy. Zatímco zbytek těla je teplý, nohy zůstávají studené, což vyvolává nepříjemný pocit. Tento stav je nejčastěji způsoben chladnějším vnějším prostředím, někdy ale bohužel může upozornit i na zdravotní problém. Přečtěte si o studených nohou více.

PharmDr. Radka Procházková
PharmDr. Radka Procházková
Trápí vás studené nohy?

Kdy jsou studené nohy problém?

Pokud se nacházíte delší dobu v chladu, můžete si všimnout, že se nohy a ruce ochlazují jako první. Vzhledem k tomu, že jsou nohy nejdále od srdce, trvá delší dobu, než se cirkulující krev dostane až ke končetinám. U většiny lidí se objevuje na podzim a v zimě, kdy je pocit studených nohou je normální. Chlad v dolních končetinách se ale často vyskytuje i bez ohledu na teplotu okolí, a může být doprovázen příznaky, jako je znecitlivění, brnění, mravenčení nebo bolesti nohou. Pokud se jedná o opakující se chronický problém, naznačuje zdravotní komplikace, které vyžadují pozornost.

Související kategorie produktů:

Příčiny studených nohou

Příčin studených nohou existuje celá řada. Například pokud žijete v chladném klimatu, můžete mít tento pocit mnohem častěji. Další příčiny jsou:

Zhoršená cirkulace krve
Diabetes
Štítná žláza
Raynaudova choroba
Chudokrevnost
Vysoký cholesterol
Stres
Bederní páteř
pocit studených nohou
Pocit studených nohou může být způsoben poruchami krevního oběhu, nervů nebo reakcí na chlad.

Diagnostika

Vzhledem k tomu, že příznaky studených nohou mohou souviset s různými onemocněními, je vhodné konzultovat tento problém s ošetřujícím lékařem. Lékař posoudí všechny příznaky, provede fyzikální vyšetření a udělá krevní testy k potvrzení nebo vyloučení zdravotních problémů souvisejících s metabolismem či hormonální rovnováhou (například hypotyreóza). Součástí diagnostiky jsou i zobrazovací metody, jako ultrazvukové vyšetření cév, aby se vyloučila přítomnost arteriosklerózy nebo jiných cévních problémů.

Cévní oběh zhoršuje nikotin
Obloukem se vyhýbejte kouření! Nikotin způsobuje zúžení cév, což vede k horšímu oběhu a zvýšenému riziku studených nohou.

Léčba

K léčbě studených nohou pomůže zlepšení krevního oběhu. Pravidelná fyzická aktivita a cvičení by mělo být součástí každého dne. Za zmínku jistě stojí masáže nohou a nošení kompresních punčoch, které pomáhají stimulovat průtok krve. Dodržujte dostatečný pitný režim a konzumujte vyváženou stravu bohatou na železo, vitamin B12 a omega-3 mastné kyseliny.

Pacienti s diagnostikovaným onemocněním (diabetes, anemie, hypotyreóza…) by měli pravidelně hlídat svůj zdravotní stav (udržovat hladinu cukru v optimálních hodnotách, při anémii přijímat dostatek železa, u hypotyreózy dodržovat medikaci doporučenou lékařem apod.).

Základním opatřením je udržování nohou v teple. K tomu slouží teplé ponožky a vhodná obuv. Vyzkoušet můžete i ty na každý prst. Látka mezi prsty zvyšuje tření a stimuluje kožní receptory (ty ale nejsou vhodné pro diabetiky). O rychlé prohřátí se postará elektrická vyhřívací deka, termofor nebo gelové polštářky, které se nahřejí v horké vodě nebo mikrovlnce.

Prevence

Riziko vzniku studených nohou můžete snížit, pokud se budete vyhýbat kofeinu a kouření. Pravidelně cvičte, vyhněte se celodennímu sezení, nechoďte naboso a oblečte si pár teplých ponožek.

Studené nohy u dětí

Novorozenci, miminka a malé děti mívají běžně chladnější nohy i ruce. Vhodným indikátorem k měření toho, zda je dítěti zima, je jeho zátylek. Pokud je teplý, zima mu pravděpodobně není. Nožičky dětí je dobré zahřívat ve chvíli, kdy je okolní teplota nižší než běžná pokojová teplota. Doma dětem nasazujte pouze ponožky, ideálně s protiskluzovou úpravou, nožičky i prstíky tak mají možnost se přirozeně vytvarovat, vyvíjet a přirozeně prokrvovat.


O autorovi
PharmDr. Radka Procházková
PharmDr. Radka Procházková
V praxi se pohybuji od roku 2015, kdy jsem zakončila studium na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy. Během práce jsem absolvovala garantovaný kurz České lékárnické komory „Odvykání kouření v lékárnách“. Konzultacím v oblasti odvykání kouření se aktivně věnuji na své kmenové lékárně, kam za mnou pacienti dochází. Od roku 2018 jsem rozšířila svoji činnost o poradenství v on-line poradně Dr. Max. Zde se věnuji jak tématice odvykání kouření, tak všeobecnému poradenství. Nedílnou součástí mých zájmů jsou také dětská témata a veterinární farmacie. Jsem též zdravotníkem zotavovacích akcí RESYS. V roce 2020 jsem úspěšně složila atestační zkoušku z veřejného lékárenství. Jelikož mým životem není jen práce, hlavu si provětrávám na své motorce Kawasaki Ninja ZX-6R, relaxuji u pečení dortů a při procházkách do přírody.
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Radka Procházková
PharmDr. Radka Procházková
V praxi se pohybuji od roku 2015, kdy jsem zakončila studium na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy. Během práce jsem absolvovala garantovaný kurz České lékárnické komory „Odvykání kouření v lékárnách“. Konzultacím...
Číst více od autora

Upozornění