36. týden těhotenství – příprava na porod a taška do porodnice
Nacházíte se ve třetím trimestru těhotenství. Miminko měří již téměř 50 centimetrů. Mizí mu primární ochlupení. Vás čeká test na přítomnost streptokoka skupiny B v pochvě. Co je obrat miminka zevními hmaty, co by měla obsahovat taška do porodnice, a mnoho dalšího prozradíme v následujícím článku.
Obsah článku
Co se dozvíte o 36. týdnu těhotenství?
Vývoj miminka ve 36. týdnu těhotenství
Miminko měří okolo 47 centimetrů, váží přibližně 2,7 kilogramů a velikostně odpovídá hlávce bílého zelí. Poloha plodu je již většinou ustálená hlavou dolů. Mimické svaly děťátka jsou plně funkční, a tak můžeme pozorovat i výraznou mimiku tváře – špulí pusinku, zvedá obočí, mrká, nebo dokonce vyplazuje jazyk. Miminko se postupně zbavuje jemného primárního ochlupení (lanugo), naopak posiluje sekundární ochlupení (vlásky, obočí a řasy), které houstne a roste do délky.
Ve střevech se stále hromadí smolka (mekonium), což je první stolice plodu. Je zelenočerná a konzistencí připomíná dehet. Na jejím vzniku se ještě nepodílí jídlo, ale vzniká z látek polknutých miminkem v děloze (epitelová tkáň, lanugo, hlen, plodová voda…). Běžně smolka neopouští střeva dítěte před narozením. Pokud se ale stane, že je vyloučena už před porodem nebo během něj, jedná se o zdravotní riziko.
Naše tipy:
Související kategorie produktů:
Vaše bříško a zdraví
Mnohem častěji můžete pociťovat bolest v podbřišku, která je v tomto období přirozená. Je způsobena častějšími a silnějšími děložními kontrakcemi. Otoky končetin, hemoroidy, křečové žíly a únava jsou na denním pořádku. Plusem v tento okamžik může být konec kopání do žeber a ústup pálení žáhy. To vše díky poklesu miminka níže k pánvi.
V 36. týdnu těhotenství vás čeká vyšetření na tzv. GBS pozitivitu. Jedná se o test na přítomnost streptokoka skupiny B v pochvě. Test se provádí stěrem z porodních cest. Streptokok se běžně vyskytuje v trávicím ústrojí a asi u 20 % žen je také součástí poševní mikroflóry, aniž by způsoboval nějaké problémy. Nebezpečí však vzniká během porodu.
Pokud by se miminko streptokokem nakazilo, mohou se u něho rozvinout vážné infekce jako zápal plic anebo zánět mozkových blan. Jestliže je přítomnost streptokoka potvrzena, bude vám při porodu aplikována infuze s antibiotiky, a tak bude miminko při postupu porodními cestami před nákazou chráněno.
Obrat miminka zevními hmaty
V tuto dobu by mělo být miminko přetočené již hlavičkou dolů v tzv. poloze podélné hlavičkou, která je nejlepší pro samotný porod. Jestliže tomu tak není, může vám lékař doporučit obrat miminka zevními hmaty.
Tato metoda mívá zhruba 50% úspěšnost a dojde k otočení miminka do správné polohy. Obrat zevními hmaty se provádí mezi 35. až 38. týdnem těhotenství, kdy miminko není tak veliké a v děložní dutině je dostatek plodové vody. Děloha musí být měkká, prohmatná a nesmí být přítomny děložní stahy.
Při zákroku je ženě podána látka k utlumení děložní činnosti a miminku je v průběhu monitorována srdeční činnost. Obrat provádí lékař tak, že jednu ruku umístí na záhlaví miminka a druhou položí na jeho zadeček. Jemným tlakem směruje hlavičku k pánevnímu vchodu, zatímco zadeček přesouvá k matčině hrudníku. Celý proces se průběžně kontroluje ultrazvukem. Po ukončení výkonu je stav matky i miminka opět zkontrolován ultrazvukem a následně se pořídí kardiotokografický záznam srdeční akce plodu a děložní činnosti. Zákrok není nikterak bolestivý ani pro ženu, ani pro dítě.
Další možností jsou určité cviky, kterými se sama snažíte přesvědčit miminko k přirozenému obratu.
Taška do porodnice
Tašku do porodnice si připravte ve 35. až 37. týdnu těhotenství, možná i dříve, pokud váš zdravotní stav může naznačovat předčasný porod. Co všechno zabalit s sebou, aby nic nechybělo?
První, co bude při příjmu v porodnici potřebovat, jsou doklady. Jedná se o těhotenskou průkazku, kartičku pojištěnce, občanský průkaz, oddací list či notářsky ověřený souhlas s otcovstvím (pokud nejste manželé), prohlášení o jménu miminka a porodní plán.
Doporučujeme nachystat tašky dvě. Jednu menší přímo k porodu a druhou na pokoj pro vás a miminko. Předem si zjistěte, jakou výbavu zabezpečuje vámi zvolená porodnice. Na základě toho by měl vypadat i obsah vašich tašek.
Taška k porodu
V tašce k porodu by neměly chybět tyto položky: poporodní vložky a jednorázová přebalovací podložka (zajistí cestu do porodnice v suchu, zabrání znečištění vozidla), klystýr – výplach těsně před porodem (klysma salinické), tekutiny a hroznový cukr (dodání energie), telefon s nabíječkou, přezůvky, košili k porodu (obvykle ji ale dostanete v porodnici), teplé ponožky, župan, relaxační hudba.
Taška po porodu
- Pro maminku: po porodu důkladně pečujte o intimní partie, pro lepší hojení poporodních zranění si nezapomeňte zabalit speciální mýdlo pro intimní hygienu, alespoň 5 jednorázových kalhotek (síťované kalhotky), 2 až 3 balení porodnických vložek, jemný, vícevrstvý toaletní papír či vlhčené ubrousky pro intimní hygienu, mastičku na hemoroidy (pokud vás trápí), 2 ručníky, 2 kojicí podprsenky, prsní vložky, hygienické a kosmetické potřeby (zubní kartáček, hřeben, sprchový gel, šampon apod.). Dále si do tašky přibalte cokoliv, co vám zajistí komfort a pohodlí.
- Pro miminko: oblečení – v nemocnici můžete využít místní oblečení pro novorozence anebo si donést vlastní (dupačky, bavlněnou čepičku, ponožky, bavlněné rukavičky, které ochrání miminko před poškrábáním), plenky pro novorozence, vlhčené ubrousky, jednorázové přebalovací podložky, vatové tamponky a dětský olejíček.
Odjezd z porodnice
Některé věci stačí mít nachystané doma a váš doprovod je přiveze v den odjezdu z porodnice. Jedná se především o oblečení pro vás, pro miminko a autosedačku. Důležité je se řídit aktuálním ročním obdobím. V zimě volte pro miminko více vrstev oblečení (a fusak), v létě stačí méně.
Jak se cítíte?
Braxton-Hicksovy kontrakce
Braxton-Hicksovy kontrakce neboli poslíčci obvykle začínají ve třetím trimestru těhotenství. Jedná se o několikavteřinové nepravidelné stahy děložního svalstva. Ženy je popisují jako tuhnutí či pnutí bříška, někdy spojené s mírnou bolestí v podbřišku. Ta ale na rozdíl od porodních kontrakcí nepřichází od zad.
Pokud vám poslíčci způsobují obtíže, zkuste si ulevit například pitím dostatečného množství tekutin, procházkami a pohybem. Při zvýšené aktivitě naopak odpočinkem, relaxací ve vaně, poslechem hudby nebo vhodnou masáží. Vyzkoušet můžete také pobyt v teplé vodě (vana, sprcha). Pokud jde o porod, stahy obvykle zesílí, poslíčci naopak ustanou.
Hemoroidy
Hemoroidy se projevují nepříjemným pálením a svěděním, bolestivostí až krvácením, pocitem tlaku či drobnými výklenky v okolí konečníku. Tím často narušují normální vyprazdňování. A naopak, obtížné vyprazdňování při zácpě může být příčinou a zhoršujícím faktorem hemoroidů.
V těhotenství se ale s hemoroidy setkáváme častěji v důsledku snížení pevnosti a pružnosti cévní stěny a změn na cévním řečišti způsobených zvětšující se dělohou. Používejte rektální masti a čípky. Masti lze použít na okolí konečníku i zavést do konečníku. Tyto přípravky pomáhají mírnit zánět a otok, posilují žilní stěnu a urychlují hojení.
Zácpa
Po celé těhotenství můžete užívat sirup obsahující laktulózu. Jedná se o látku, která pomáhá do střeva přitahovat vodu, změkčuje stolici a příznivě ovlivňuje složení střevní mikroflóry. Její plný účinek nastoupí během 2 - 3 dnů. Pro rychlou úlevu je možné použít glycerinové čípky. Glycerinové čípky v těhotenství jsou bezpečným a spolehlivým prostředkem, jehož účinek se dostaví již během několika minut. Vhodné je samozřejmě doplňovat probiotika, které dodají do střeva prospěšné kmeny bakterií.
Častější močení
Ženy obecně během těhotenství pociťují zvýšenou potřebu močení. Může za to tlak rostoucí dělohy na močový měchýř a také hormonální změny. Ke konci těhotenství tato potřeba ještě roste, neboť miminko sestupuje do děložního kanálu, to zvyšuje tlak na močový měchýř. Následkem může být i únik moči. Během šestinedělí se zvýšená frekvence močení upraví (po porodu se tělo ještě zbavuje přebytečných tekutin z těhotenství).