30. týden těhotenství – vývoj miminka a 3. ultrazvukové vyšetření

13. 3. 2024 · 6 minut čtení

Nacházíte se ve třetím trimestru těhotenství. Miminko je velké jako hlávkové zelí. Ve slezině se ukončuje tvorba červených krvinek, tuto funkci přebírá kostní dřeň. Snižuje se množství plodové vody, postupně mizí první ochlupení. Vás čeká třetí ultrazvukové vyšetření. Co dalšího se v tomto týdnu těhotenství děje, prozradíme v následujícím článku.

PharmDr. Radka Procházková
PharmDr. Radka Procházková
30. týden těhotenství – vývoj miminka a 3. ultrazvukové vyšetření

Co se dozvíte o 30. týdnu těhotenství?

Vývoj miminka
Dozrávají plíce, sílí vlásky a dorůstají nehty. Děťátko je velmi aktivní, jeho pohyby už mají svalovou sílu.
Velikost miminka
Dítě měří 40 až 43 centimetrů, váží kolem 1,35 kilogramu a velikostně odpovídá hlávkovému zelí.
Jak se cítíte?
Připravte se na rostoucí únavu a větší nemotornost. Mohou se objevit i další obtíže jako problémy s trávením, bolesti, otoky a svědění kůže.
Často kladené dotazy
Jaký je 30. týden těhotenství měsíc a jak se mění váha v těhotenství? Na nejčastější dotazy si odpovíme v našem článku.

Vývoj miminka ve 30. týdnu těhotenství

Miminko měří 40 až 43 centimetrů, váží kolem 1,35 kilogramu a velikostně odpovídá hlávkovému zelí. Od této chvíle bude přibírat každý týden zhruba 220–230 gramů. Děťátko je velice aktivní. Jeho pohyby již mají velkou svalovou sílu, kterou intenzivně pociťujete. Dozrávají plíce, sílí vlásky a dorůstají nehty.

Pod kůží dítěte se tvoří nejen tuková vrstva, ale také rozvětvené cévy – kapiláry. Kůže je tak mírně růžová. První ochlupení (lanugo) začíná postupně mizet. Odpadává do plodové vody nebo se mění v bělavý mázek, kterým je dítě po porodu pokryté, než dojde k prvnímu omytí. Ve slezině se ukončuje tvorba červených krvinek, tuto funkci přebírá kostní dřeň. Krvinky se zde budou tvořit již po celý zbytek života.

Foto miminka ve 30. TT
Miminko měří 40 až 43 centimetrů, váží kolem 1,35 kilogramu a velikostně odpovídá hlávkovému zelí.

Vaše bříško a zdraví

Vrchol dělohy se nachází asi 10 centimetrů nad pupíkem. Množství plodové vody se začíná postupně snižovat. Její objem je asi 0,8 litru a s růstem miminka jí ještě ubyde. Zmenšuje se i volný prostor kolem děťátka, a tak se spousta miminek již v třicátém týdnu těhotenství nachází v poloze hlavičkou dolů. Tak může zůstat až do porodu, není to ale pravidlem.

Rostoucí děloha tlačí na bránici a vám se hůře dýchá. Třetí trimestr bývá spojován s rostoucí únavou a větší nemotorností. Mohou se objevit i další obtíže jako například pálení žáhy, problémy s trávením, nadýmání, zácpa, časté močení, otoky končetin, svědění končetin, bolesti v podbřišku nebo bolesti v tříslech.

Naše tipy:

Související kategorie produktů:

3. ultrazvukové vyšetření

V období mezi 30. a 32. týdnem těhotenství absolvujete třetí ultrazvukové vyšetření. Při něm lékař zkontroluje, zda miminko správně roste, provede biometrii plodu (vyšetření je podobné jako ve druhém trimestru), posoudí anatomii plodu, lokalizaci a morfologii placenty (vyloučí vcestné lůžko).

Dále se zaměří na funkční parametry (dopplerovská měření), množství plodové vody, správnou činnost orgánů (kontrola mozkových struktur a komor, orofaciální oblast, žaludek, gastrointestinální trakt, ledviny), hmotnost plodu a přítomnost pupečníku kolem krku. Podle rozměru hlavičky a délky stehenní kosti bude také upřesněn termín porodu.

Ve třetím trimestru může dojít až u 10 % těhotenství ke zpomalení růstu plodu. Buď se jedná o genetickou záležitost (miminka v rodině jsou menší), nebo selhává funkce placenty.

K odhalení příčiny je maminka odeslána lékařem na dopplerovské vyšetření, kde se zjišťuje funkce placenty i krevní oběh plodu. Nedostatečné parametry většinou vedou k předčasnému vyvolání porodu. Nedostatečný přenos živin a kyslíku k miminku by totiž mohl způsobit poškození jeho zdraví nebo ho dokonce ohrozit na životě.

Ultrazvuk ve 30. TT
Zmenšuje se volný prostor kolem děťátka, a tak se spousta miminek již v třicátém týdnu těhotenství nachází v poloze hlavičkou dolů.

Během třetího screeningového vyšetření může být zjištěno, že máte vcestné lůžko (placenta praevia). Je to stav, kdy se placenta nachází přímo nad děložní brankou, kterou svojí velikostí překrývá. V takovém případě je normální vaginální porod nemožný a žena musí podstoupit plánovaný císařský řez, obvykle ve 36. týdnu těhotenství. Pokud se navíc objeví i silné krvácení, je často nutné provést císařský řez dříve.

Syndrom neklidných nohou

Syndrom neklidných nohou (Restless Legs Syndrome - RLS) patří mezi neurologické poruchy. Charakteristickým příznakem jsou nepříjemné pocity v dolních končetinách, které jsou často doprovázeny neodolatelným nutkáním pohybovat nohama. Tyto pocity se obvykle zhoršují v klidu, zejména večer a v noci. Tímto syndromem trpí asi 20 % těhotných žen. Objevuje se převážně ve třetím trimestru a po porodu obvykle vymizí.

Migrény

Bolest hlavy či přímo migréna jsou u žen v produktivním věku velmi časté. Těhotenství a s ním spojená změna hormonálního prostředí dokáže ale bolest ovlivnit. Klinické studie a praxe potvrzují, že v70 % případů se migréna bez aury zlepší, hlavně během druhého a třetího trimestru.

Ženy s migrénou, kde je přítomna i aura, mají častější záchvaty i v graviditě. Když se první záchvat migrény objeví během těhotenství, jedná se většinou o migrénu s aurou. Užívání léků v požehnaném stavu je vždy balancováním mezi užitkem a rizikem, proto by mělo probíhat pod dohledem lékaře.

Jak se cítíte?

Bolest a tvrdnutí břicha

Mírné bolesti břicha jsou běžnou součástí těhotenství. Většinou se nejedná o nic vážného, ale vždy je lepší mít jistotu a zkonzultovat tyto pocity s gynekologem. Nejčastější příčinou je nadýmání, zažívací obtíže, rozpínání dělohy nebo pohyby miminka.

Tvrdnutí se projevuje jako nepříjemný pocit v podbřišku spojený s pocitem nafouknutí. Příčinou je napínání svalů dělohy kvůli růstu dítěte. Tvrdnutí vnímáte zhruba od 18. týdne těhotenství, a to ve frekvenci až 20krát za den. Od 34. týdne dokonce i 30krát den. Objevuje se hlavně při zvýšené námaze či v souvislosti se sexem.

Zvýšená chuť k jídlu

Zvýšenou chuť k jídlu zvládne ukočírovat vlastní vůlí jen málo maminek. Konzumujte proto takové potraviny, které uspokojí touhu po jídle, ale přitom nebudou kalorickou bombou.

Zdravá strava je klíčová pro správný vývoj miminka. Bazální metabolismus se během těhotenství zvyšuje o 25 %, kalorický příjem by se tak měl zvýšit jen o cca 200 až 300 kalorií denně. Rozhodně neplatí tvrzení, že během těhotenství je dobré „jíst za dva“. Průměrně byste během druhého trimestru neměla nabrat více než 8 kilogramů.

Strie a svědění kůže

Strie neboli pajizévky vznikají jako přirozená reakce na náhlou změnu objemu lidského těla. Zpočátku jsou červené až fialové a časem zblednou. Samy od sebe už nikdy nezmizí, proto myslete na prevenci. Důkladně promazávejte problémové partie mastnými krémy, oleji či másly.

Svědění kůže nejčastěji souvisí s tvorbou strií, doprovází těhotenskou dermatózu (nezánětlivé kožní onemocnění), nebo může signalizovat poruchu funkce jater a žlučníku (těhotenská cholestáza neboli těhotenská žloutenka). Během těhotenství potrápí asi 20 % nastávajících maminek. Po porodu většinou vymizí.

Nadýmání a plynatost

Rychlou úlevu od nadýmání poskytnou přípravky obsahující simetikon. Tato látka snižuje povrchové napětí plynů v trávícím traktu, a tak umožňuje jejich jednodušší vstřebávání a vylučování. Simetikon se nevstřebává, působí přímo ve střevě. Proto je vhodný i k dlouhodobému užívání.

Ve většině případů je nadýmání a plynatost běžnou součástí těhotenství. Pokud se ke střevním potížím přidají také bolesti, křeče, objeví se krev ve stolici či silný průjem nebo zácpa, kontaktujte lékaře.


Časté otázky ve 30. týdnu těhotenství

30. týden těhotenství – jaký je to měsíc?
Jak se mění váha během těhotenství?
O autorovi
PharmDr. Radka Procházková
PharmDr. Radka Procházková
V praxi se pohybuji od roku 2015, kdy jsem zakončila studium a nastoupila do lékárny. Během práce jsem absolvovala garantovaný kurz České lékárnické komory „Odvykání kouření v lékárnách“. Konzultacím v oblasti odvykání kouření se aktivně věnuji na své kmenové lékárně ve Vysokém Mýtě, kam za mnou pacienti dochází. Od roku 2018 jsem rozšířila svoji činnost o poradenství v on-line poradně Dr. Max. Zde se věnuji jak tématice odvykání kouření, tak všeobecnému poradenství. Jsem též zdravotníkem zotavovacích akcí RESYS, věnuji se i problematice veterinární farmacie. V roce 2020 jsem úspěšně složila atestační zkoušku z všeobecného lékárenství. Jelikož mým životem není jen práce, hlavu si provětrávám na své motorce Kawasaki Ninja ZX-6R, na procházkách s mojí jorkšírkou Enny, plaváním a běháním.
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Radka Procházková
PharmDr. Radka Procházková
V praxi se pohybuji od roku 2015, kdy jsem zakončila studium a nastoupila do lékárny. Během práce jsem absolvovala garantovaný kurz České lékárnické komory „Odvykání kouření v lékárnách“. Konzultacím v...
Číst více od autora