15. týden těhotenství – vývoj miminka
Nacházíte se ve druhém trimestru těhotenství. Plod je velký jako pomeranč. Drobné kůstky ve středním uchu kostnatí a miminko začíná slyšet. Vy pociťujete návaly pozitivní nálady a zvyšující se libido. Co dalšího se v tomto týdnu těhotenství děje, prozradíme v následujícím článku.

Obsah článku
Co se dozvíte o 15. týdnu těhotenství?
Vývoj miminka v 15. týdnu těhotenství
Plod nyní měří 11 centimetrů, váží 85 gramů a velikostně odpovídá pomeranči. Kosti se pomalu zpevňují, i když stále mají chrupavčitý charakter. Pod průhlednou kůží opatřenou chloupky pokračuje vývoj svalů. Začínají růst vlásky, které obvykle po narození změní barvu i strukturu. Roste také obočí. Miminko již zvládne měnit výraz obličeje.

Téměř všechny orgány fungují, například plíce vdechují a vydechují plodovou vodu. Vyvíjí se potní žlázy. Drobné kůstky ve středním uchu kostnatí, miminko začíná slyšet. V mozku ale ještě nejsou vyvinuta centra sluchu, a tak nedokáže zvuky rozeznat.
Naše tipy:
Související kategorie produktů:
Vaše bříško a zdraví
Těhotenské nevolnosti a zvracení vás již pravděpodobně netrápí. Tělo se přizpůsobilo „jinému stavu“ a nyní si můžete plně užívat krásy těhotenství. Druhý trimestr je obecně považován za nejkrásnější období. Můžete pociťovat zlepšení nálady a zvýšení libida.

Vrchol dělohy se nachází 10 centimetrů nad stydkou kostí, zvyšuje se množství plodové vody. Těhotenské bříško se zakulacuje, pro všímavější okolí je možná pozorovatelné. Od teď se bude vaše váha zvyšovat rychleji, než tomu bylo doposud.
Pokožka může být sušší a svědit. Některé maminky řeší v těhotenství akné, stejně jako strie na napínajícím se bříšku, stehnech a prsou. Zde je vhodné promazávat problémové partie krémem.
Jak se cítíte?
Ucpaný nos
Zvýšený objem krve v těle má na svědomí otok cév a pocit ucpaného nosu. Pomoci může podložení hlavy polštářem před ulehnutím, případně použití nosních kapek nebo spreje, které nejprve schválí lékař. Opatrně při smrkání, aby nepopraskaly cévky v nose, a nedošlo tak ke krvácení.
Otoky nohou
V průběhu těhotenství se celkový objem vody může zvýšit až o 8 litrů. Krev má problém odtékat z dolních končetin, díky dolní duté žíle, která je stlačena zvětšující se dělohou. Když se otoky objeví náhle a jsou doprovázeny prudkým zvýšením krevního tlaku, může se jednat o vážný zdravotní stav zvaný preeklampsie.
Dásně a krvácení
Část budoucích maminek pociťuje otok a zvýšenou citlivost dásní, která je doprovázená krvácením. Jedná se o poměrně běžný jev, který po porodu vymizí. Těhotenství často odhalí dosud nepoznané nebo neošetřené kazy.
Ke vzniku nových kazů přispívá zhoršená hygiena ústní dutiny způsobená pocity na zvracení při čištění zubů, dále zvracení, neboť žaludeční šťávy narušují zubní sklovinu. Někdy ale stačí jen častý reflux. Říhnutí doprovázené žaludečními šťávami, které se dostanou až do úst, záněty dásní (dásně mají větší sklon ke krvácení kvůli zvýšenému objemu krve v těle ženy), změna chutí spojená s častějším vyhledáváním sladkého nebo kyselého.
Co s otoky nohou a ústním zdravím? Myslete na prevenci
Jak předejít otokům nohou? Vyhněte se dlouhodobému stání či sezení. Pravidelně se protahujte, nekřižte nohy. Odpočívejte s nohama nahoře, ponořte chodidla do studené vody. Noste kompresní punčochy. Přijímejte dostatek tekutin, omezte příjem soli. Spěte na levém boku.
Důležitá je prevence a pravidelné čistění zubů dvakrát až třikrát denně, ideálně kartáčkem s měkkými štětinami a zubní pastou chránící před zvýšenou krvácivostí dásní. Večer doplňte péči použitím mezizubních kartáčků. Během těhotenství absolvujte dvě preventivní stomatologické prohlídky.
Časté otázky v 15. týdnu těhotenství
Zdroje:
- https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/fetal-development/art-20046151
- https://www.healthline.com/health/pregnancy/15-weeks-pregnant#symptoms
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/300465
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22484-pregnancy-gingivitis
- https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/expert-answers/swelling-during-pregnancy/faq-20058467