8. týden těhotenství – příznaky, ultrazvuk a velikost
Právě jste v posledním týdnu druhého měsíce těhotenství. Plod je zatím velký asi jako malina a má vytvořené základy všech orgánů. Největší pokrok je patrný ve vývoji končetin, které už přestávají vypadat jako ploutvičky, objevuje se budoucí prstíky. Co dalšího se v tomto týdnu těhotenství děje, zjistíte v následujícím článku.
Obsah článku
Co se dozvíte o 8. týdnu těhotenství?
Vývoj miminka v 8. týdnu těhotenství
Embryo nyní měří zhruba 8–14 mm, velikostně odpovídá velké malině. Stále je velký nepoměr mezi velikostí hlavičky a zbytkem těla. Oči se nacházejí po stranách hlavy, nikoli ve středu obličeje, formuje se základ zevního zvukovodu, více patrná jsou ústa i nos.
Největší pokrok ve vývoji se odehrává v oblasti končetin, zejména těch horních. Tvoří se klouby, ruce a nohy již nejsou ploutvičkou. Je viditelné loketní ohnutí a čtyři podélné rýhy, které od sebe oddělují základy budoucích prstíků. Na dolní končetině lze rozlišit stehno, bérec a místo kolenního ohnutí.
Plod má již vytvořené základy všech orgánů. Pod kůží je patrná síť krevních cév. Srdíčko bije dvakrát rychleji než srdce maminky. Dostatek kyslíku pro miminko má na starosti placenta, která je propojena s matčiným krevním oběhem.
Naše tipy:
Související kategorie produktů:
Příznaky těhotenství v 8. týdnu
Typické těhotenské příznaky vám i nadále pravděpodobně znepříjemňují život. Nevolnosti, zvracení a napětí v břiše by se měly ale postupně zmírňovat. Prsa jsou stále citlivá a zvětšují se.
Ultrazvuk v 8. týdnu těhotenství
Pokud jste ještě neabsolvovala první prenatální vyšetření, tak už je nejvyšší čas. Lékař vám ukáže miminko na obrazovce ultrazvuku. Odpočívá v plodovém vaku, který ultrazvuk zobrazuje jako ohraničenou černou dutinu. S největší pravděpodobností uslyšíte i první srdeční činnost miminka.
Součástí této návštěvy je doplnění anamnestických údajů, rozhovor o subjektivních potížích matky, určení hmotnosti, měření krevního tlaku, chemická analýza moči, vaginální vyšetření, zralost děložního hrdla (cervix skóre) a zhodnocení růstu dělohy.
Vaše bříško a zdraví
Těhotenské bříško na konci druhého měsíce zatím není znatelné. Váhový přírůstek je nyní kolem jednoho kilogramu, pokud trpíte silnými nevolnostmi, může nastat dokonce váhový úbytek.
Jak se cítíte?
Nevolnosti
Pokud stále zvracíte a nemůžete udržet nic v žaludku, snažte se alespoň dostatečně pít. Pijte ovocné šťávy nebo cucejte ledové kostky. V lékárnách jsou k dostání speciální zázvorová lízátka a pastilky.
Krvácení
Skoro v každém těhotenství se objevuje nějaký vaginální výtok. Špinění se může objevit např. po pohlavním styku. Jestliže se ale objeví krvácení doprovázené bolestmi, je dobré se poradit s lékařem. Při podezření, že je něco v nepořádku, kontaktujte gynekologa.
Jídlo a cvičení v 8. týdnu těhotenství
Časté otázky v 8. týdnu těhotenství
Zdroje:
- https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/prenatal-care/art-20045302
- https://www.healthline.com/health/pregnancy/pregnancy-symptoms-week-8#your-babys-development
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/298515#baby-development
- https://health.clevelandclinic.org/dyeing-your-hair-while-pregnant/