20 měsíců

Těhotenství logo

Není pod postýlkou bubák?

Jak pokračuje vývoj?

Používání jednoduchých nástrojů, jako je lžíce nebo hrnek s pitím, je pro děti velkou výzvou. Ještě se nezvládnou samy najíst příborem, ale většinou mají velkou snahu to zkoušet. Dítě navíc už umí i zdatně běhat, takže při venkovních procházkách se naběháte i vy. V tomto období už dítě zvládne bez větších potíží i jízdu na malém, lehkém odrážedle.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

Co se tento týden dozvíte?

Miminko

Mami, já se bojím!

Mami, já se bojím!

Vaše dítě je ve věku, kdy si může začít uvědomovat strach. Co byl ten divný zvuk odvedle? Proč se na mě ten pes tak divně dívá? A co teprve ten doktor v bílém plášti?! Čím je dítě větší a chytřejší, tím více dokáže popustit uzdu představivosti a řešit, co všechno se může stát.

Kromě řešení strachu z „bubáků“ se asi také začnete potýkat s emocemi. Děti se se svými pocity vyrovnávají různě. Může přijít období mlčení, lehké agresivity v podobě kousání a tahání za vlasy nebo prudkých výkyvů nálady doprovázených záchvaty hněvu. Je těžké reagovat správně a univerzální recept neexistuje. Vždy ale pomůže uzpůsobit denní program tak, aby dítě co nejvíce své energie vybilo běháním na hřišti, v tělocvičně nebo jakýmikoli dalšími aktivitami.   

Tipy a triky

Jak vyzrát na „vybíravce“

Jak vyzrát na „vybíravce“

Vybíravost v jídle je běžná a je to součást psychického vývoje dítěte, proto se tím příliš netrapte, pokud je Vaše dítě právě takové. Je to zcela normální.

Tipy pro maminky malých mlsounů:

 • Nechte děti jíst jejich vlastním tempem a nenuťte je, aby vše dojedly.
 • Pokud Vaše batole nějaké jídlo zcela odmítá, nevzdávejte to. Počkejte pár dní a pak mu ho podejte znovu.
 • Zkuste stejné jídlo servírovat v jiném prostředí, u přátel, u babičky nebo na výletě.
 • Dbejte na stolovací rituály. Stejný čas, žádná televize nebo jiné rušivé elementy, všichni členové rodiny sedí a jedí.
 • Averze vůči zelenině je u malých dětí jednou z nejčastějších, bývá to však spíše jen k některému druhu zeleniny. Najděte způsob, jak zeleninu zakomponovat do jídelníčku, vymýšlejte a berte jídlo jako hru, ne jako boj.

Nejdůležitější je však trpělivost. Někdy se může zdát, že se chutě Vašeho dítěte mění den ode dne, ale hlavní je vytrvat a zajistit, aby dítě jedlo zdravou, vyváženou a energeticky vydatnou stravu.

Slovo odborníka

Plavání s dětmi

Plavání s dětmi

Dětské plavání je velmi populární a ze zdravotního hlediska jistě přínosné. Dítě se v bazénu nejen otužuje, což je dobrá prevence před onemocněním, ale současně je díky přiměřené námaze pozitivně ovlivňován srdečněcévní systém, zlepšuje se kapacita plic a rozpínavost hrudního koše. Pobyt ve vodě dále příznivě působí na celkový pohybový vývoj dítěte a má pozitivní vliv na správné držení těla. Navíc návštěvou kurzů dochází u dětí k navazování sociálních kontaktů se stejně starými vrstevníky. Plaveckých kurzů pro malé děti je mnoho, stačí se tedy rozhlédnout ve svém nejbližším okolí a zjistit, který by Vám nejvíce vyhovoval.


Články k tématu

 • Velká podzimní soutěž

  Soutěžte o 3x poukázky Dr.Max v hodnotě 5 000 Kč nebo produktové balíčky. Buďte členem věrnostního programu Karta výhod Dr.Max, nakupte v minimální hodnotě 300 Kč produkty vlastní značky Dr.Max nebo značky BEBELO® a odpovězte na soutěžní otázku. Neváhejte a pojďte si s námi zasoutěžit.
  • Babyclub
  Velká podzimní soutěž
  • Babyclub
 • Kojení – šance, která se neopakuje

  Setkání s novorozencem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Jedním z klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení. V čem je tak jedinečné a jaké největší výhody přináší? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme pro vás připravili v přehledném článku.
  • Babyclub
  • Těhotenství a kojení
  Kojení – šance, která se neopakuje
  • Babyclub
  • Těhotenství a kojení
 • Kdy přichází období vzdoru a jak zvládat záchvaty vzteku

  Drobný konflikt odstartuje záchvat vzteku. Dítě se válí po zemí, kope nohama, křičí, odmlouvá a protestuje. Vy jako rozčilený rodič ztrácíte trpělivost. Jak s vaším potomkem v takové chvíli jednat a co v období vzdoru vaše dítě vlastně prožívá?
  • Babyclub
  Kdy přichází období vzdoru a jak zvládat záchvaty vzteku
  • Babyclub
 • Nepodceňujte pravidelné preventivní prohlídky

  Pro děti bychom udělali vše, ale někdy zanedbáváme péči o své vlastní zdraví. Proč jsou preventivní prohlídky důležité, jak vypadá harmonogram prohlídek u dětí a na jaké prohlídky byste neměli zapomínat vy sami, si přečtěte v novém článku Dr.Max BABY.
  • Babyclub
  Nepodceňujte pravidelné preventivní prohlídky
  • Babyclub