21 měsíců

Těhotenství logo

S kamarády si zatím moc nehraju

Jak pokračuje vývoj?

V tomto období se dále rozvíjí řeč dítěte, už může zkoušet skládat dvě slova k sobě. I ve hře s kostičkami dochází k pokrokům, děti mají tendenci stavět komíny nebo hady. V knize už jsou schopné ukázat známé objekty, jako je auto, pejsek, dům nebo strom. U některých zvířátek zvládají jejich pojmenování zvukem: „bú“, „bé“, „íhahá“.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

Co se tento týden dozvíte?

Miminko

Hrajeme si vedle sebe

Hrajeme si vedle sebe

Až budete příště s dítětem na hřišti, zkuste ho chvíli pozorovat. Bude zřejmě pěkně sedět vedle ostatních dětí, stavět si bábovičky a sypat písek do kyblíku, ale interakce s ostatními nebude v podstatě žádná. Nebojte se, Vaše dítě není asociální, je to prostě jen způsob, jak si v tomto období hraje – nehraje si s ostatními, hraje si paralelně vedle nich. To ale v žádném případě neznamená, že není rádo mezi ostatními dětmi.  

A když už jsme u hřiště, určitě jste si všimla, že jistota v pohybech i rovnováze je stále větší. Dítě umí kopat do míče nebo vylézt na klouzačku. A pokud máte hřiště poměrně blízko domova, vystačíte si už jen s odrážedlem a kočárek můžete nechat doma.

Tipy a triky

Odpolední spánek

Odpolední spánek

Vaše dítě se dostává do věku, kdy přestává mít potřebu odpoledního spánku, a to především proto, že se kolem něj pořád děje něco nového a ono nechce o nic přijít. Přesto odpolední odpočinek stále ještě potřebuje. Pokud nechcete, aby Vám začalo usínat pozdě odpoledne, je důležité odpolední klid dodržovat. Dejte dítě do postýlky, přečtěte mu pohádku nebo zazpívejte. Je stále velká šance, že usne. Pokud ale vidíte, že je vše marné, dobrý trik, který znají snad všechny mámy, je posadit dítě do auta a objet s ním pár bloků. Dítě v autě většinou velmi rychle usne, a i pokud si zdřímne třeba jen 15 minut, je to lepší než nic.

Slovo odborníka

Pitný režim

Pitný režim

Snažíte se, aby Vaše dítě pilo, ale vlastně si nejste jistá, jaké množství je to správné? Obecně lze říci, že dítě v tomto věku by mělo vypít přibližně 100 ml na každý kilogram hmotnosti, v horkých dnech nebo při onemocnění ještě více. Nejlepší je samozřejmě čistá voda, vhodné jsou i neslazené ovocné a bylinné čaje. S bylinami ale raději ze začátku opatrně, abyste zavčas zachytila případnou alergickou reakci. Slazené nápoje vhodné nejsou, jejich pití zvyšuje riziko vzniku zubního kazu. Pozor i na džusy, a to i v případě, že dítěti džus ředíte vodou. Pokud dítě tekutiny odmítá, vyzkoušejte více druhů hrnečků nebo třeba sportovní láhev, případně láhev s brčkem.


Články k tématu

 • Velká podzimní soutěž

  Soutěžte o 3x poukázky Dr. Max v hodnotě 5 000 Kč nebo produktové balíčky. Buďte členem věrnostního programu Karta výhod Dr. Max, nakupte v minimální hodnotě 300 Kč produkty vlastní značky Dr. Max nebo značky BEBELO® a odpovězte na soutěžní otázku. Neváhejte a pojďte si s námi zasoutěžit.
  Velká podzimní soutěž
 • Kojení

  Setkání s novorozencem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Jedním z klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení. V čem je tak jedinečné a jaké největší výhody přináší? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme pro vás připravili v přehledném článku.
  Kojení
 • Kdy přichází období vzdoru a jak zvládat záchvaty vzteku

  Drobný konflikt odstartuje záchvat vzteku. Dítě se válí po zemí, kope nohama, křičí, odmlouvá a protestuje. Vy jako rozčilený rodič ztrácíte trpělivost. Jak s vaším potomkem v takové chvíli jednat a co v období vzdoru vaše dítě vlastně prožívá?
  Kdy přichází období vzdoru a jak zvládat záchvaty vzteku
 • Nepodceňujte pravidelné preventivní prohlídky

  Pro děti bychom udělali vše, ale někdy zanedbáváme péči o své vlastní zdraví. Proč jsou preventivní prohlídky důležité, jak vypadá harmonogram prohlídek u dětí a na jaké prohlídky byste neměli zapomínat vy sami, si přečtěte v novém článku Dr. Max BABY.
  Nepodceňujte pravidelné preventivní prohlídky