27 měsíců

Těhotenství logo

Proč a proč a proč?

Jak pokračuje vývoj?

Děti, které už mluví, touto dobou zvládají říct až dvě věty za sebou, i když zatím jen velmi jednoduché. Také se přidává více trojslabičných slov. S ostatními dětmi už se domluví, ačkoliv řeč nemusí být primárním komunikačním prostředkem.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

Co se tento týden dozvíte?

Miminko

Mami a proč?

Mami a proč?

Nastává správný čas, aby se vaše dítě začalo učit dobrým mravům. Nejde jen o to, aby umělo říci děkuji a prosím, ale aby se začalo učit respektovat přání a pocity ostatních. Dítě s Vámi hodně komunikuje a často se ptá proč. Tyto otázky neignorujte, ale co nejvíce se na ně snažte odpovídat. Právě tím, že vysvětlujete proč, vysvětlujete také, že život se netočí jen kolem dítěte. Ano, chce to trpělivost, protože pocit frustrace, kdy dítě neustále řeší „proč“, může narůstat s každou další otázkou. Ale věřte, že i tato fáze přejde, a až vás ostatní budou chválit, jaké máte slušně vychované dítě, určitě si řeknete, že se to stálo za to.

Tipy a triky

Dovolená s dětmi

Dovolená s dětmi

Rozhodla jste se, že už je čas vyrazit si někam na pořádnou dovolenou? V tom případě se ale připravte na to, že už to nebude jako dříve, kdy jste jezdila sama s partnerem. Dítě má své nároky a na celodenní ležení na lehátku s knížkou můžete zatím zapomenout.

Pro plánování Vám dáme pár rad a triků:

 • Hledejte pouze místa, která jsou pro rodiny s dětmi zařízená a nabízejí hřiště, dětský bazén, zapůjčení dětské postýlky nebo židličky.
 • Apartmán s vybavenou kuchyňkou je lepší než hotel. Určitě oceníte, že v kteroukoli denní dobu můžete nasypat dítěti do misky křupky, nakrájet kousek ovoce, namazat rohlík nebo uvařit čaj.
 • Ideální je dovolená s dalšími kamarády, kteří mají podobně staré děti. Zkuste se s nimi domluvit a uvidíte, že vše bude snazší. Děti se zabaví a dospělí si dovolenou také více užijí.

Slovo odborníka

Co mít v lékárničce při cestách s dětmi

Mějte připravenou lékárničku

Ať už se vypravíte na cestu po Čechách, nebo do zahraničí, je nutné s sebou přibalit dobře vybavenou lékárničku. Dětské nemoci a úrazy totiž bohužel přicházejí často znenadání.

Vaše lékárnička by měla obsahovat léky na snížení horečky a zmírnění bolesti, léky proti průjmu, oční kapky, sirup na kašel, léky na alergii, dezinfekci, náplasti, hojivý krém, obinadlo a teploměr. Podle roční doby přibalte také opalovací krém, repelent, gel na štípance nebo naopak mastný krém do mrazivého počasí.

V případě, že se chystáte do exotické země, určitě se dostatečně dlouho předem poraďte s pediatrem o vhodném nepovinném očkování. V těchto případech by mělo být samozřejmostí minimálně očkování proti žloutence typu A.


Články k tématu

 • Velká podzimní soutěž

  Soutěžte o 3x poukázky Dr.Max v hodnotě 5 000 Kč nebo produktové balíčky. Buďte členem věrnostního programu Karta výhod Dr.Max, nakupte v minimální hodnotě 300 Kč produkty vlastní značky Dr.Max nebo značky BEBELO® a odpovězte na soutěžní otázku. Neváhejte a pojďte si s námi zasoutěžit.
  • Babyclub
  Velká podzimní soutěž
  • Babyclub
 • Kojení – šance, která se neopakuje

  Setkání s novorozencem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Jedním z klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení. V čem je tak jedinečné a jaké největší výhody přináší? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme pro vás připravili v přehledném článku.
  • Babyclub
  • Těhotenství a kojení
  Kojení – šance, která se neopakuje
  • Babyclub
  • Těhotenství a kojení
 • Kdy přichází období vzdoru a jak zvládat záchvaty vzteku

  Drobný konflikt odstartuje záchvat vzteku. Dítě se válí po zemí, kope nohama, křičí, odmlouvá a protestuje. Vy jako rozčilený rodič ztrácíte trpělivost. Jak s vaším potomkem v takové chvíli jednat a co v období vzdoru vaše dítě vlastně prožívá?
  • Babyclub
  Kdy přichází období vzdoru a jak zvládat záchvaty vzteku
  • Babyclub
 • Nepodceňujte pravidelné preventivní prohlídky

  Pro děti bychom udělali vše, ale někdy zanedbáváme péči o své vlastní zdraví. Proč jsou preventivní prohlídky důležité, jak vypadá harmonogram prohlídek u dětí a na jaké prohlídky byste neměli zapomínat vy sami, si přečtěte v novém článku Dr.Max BABY.
  • Babyclub
  Nepodceňujte pravidelné preventivní prohlídky
  • Babyclub