15 měsíců

Těhotenství logo

Ne nebo nechci – moje oblíbená slova

Jak pokračuje vývoj?

Velmi důležitým komunikačním momentem je začátek jednoduchého znakování, chcete-li, ukazování prstem. Dítě zatím neumí mluvit, používá pár slovíček, ale umí už ukázat na předmět svého zájmu. Když budete citlivě vnímat jeho gesta, mnohé se dozvíte.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

Co se tento týden dozvíte?

Miminko

Dovedu si obracet stránky

Dovedu si obracet stránky

Vaše dítě už pravděpodobně umí pít z kojeneckého hrnečku a zdokonaluje se v samostatném stolování s miskou a lžící. V dětské knížce už si dovede obracet stránky, a když ho požádáte, aby Vám něco přineslo, dokáže to pochopit a danou věc přinese. Jeho slovní zásoba bude kolem 5 až 20 slov.

V tomto věku asi hodně uslyšíte slovo „ne“ a budete se setkávat s tím, že do Vás dítě strká a tahá Vás, kam chce. Snažte se s ním mluvit, zeptejte se ho, kam chce, abyste šla. Moc nečekejte, že dostanete verbální odpověď, ale kdyby náhodou ano, můžete si gratulovat. Pokuste se nicméně reagovat i na tu neverbální.

Tipy a triky

Chce to trpělivost

Chce to trpělivost

Máte někdy pocit, že už máte všeho dost, a Váš malý človíček se zrovna rozhodne, že bude dále testovat Vaši trpělivost a na všechno říkat „ne“? Nebo neustále něco požaduje, a když to nedostane, ztropí scénu? Nebojte se, nejste sama. Většina maminek zažije pocit frustrace a občas ten pohár trpělivosti prostě přeteče.

Co tedy s tím? Nabízíme pár rad, které Vám mohou pomoci:

 1. Vyberte si bitvy, které chcete vyhrát. Nastavte dítěti jasné hranice, za které nejste ochotna zajít a které je potřeba respektovat. Těchto mezí se pak důsledně držte. Dítě brzy pochopí, že odpověď na vše není „ne“, ale že jsou jisté hranice, které nesmí překročit.
 2. Naordinujte si chvilku odpočinku. Pokud cítíte, že brzy vybuchnete, zajistěte, aby bylo dítě v bezpečném prostředí, a pak si sedněte a chvilku se vydýchejte. Uvařte si čaj nebo kávu a přemýšlejte o něčem jiném než o dítěti.
 3. Zkuste odvést pozornost. Pokud si dítě trvá na svém a Vy také, zkuste zaměřit pozornost obou někam jinam, ideálně k něčemu, co Vás oba pobaví a rozesměje.
 4. Zavolejte kamarádce. Nejlepší způsob, jak se vyrovnat s frustrací z každodenní péče o dítě, je promluvit si s kamarádkou, která má dítě podobného věku. Zjistíte, že v tom rozhodně nejste sama.

Slovo odborníka

Učíme dítě chodit na nočník

Učíme dítě chodit na nočník

Pomalu nastává u mnoha dětí správná doba pro trénink chození na nočník. Jak na to?

Pro začátek nechte plenky na noc a soustřeďte se jen na denní dobu. Začněte pomalu, nejprve dítě s nočníkem seznamte. Dvakrát nebo třikrát za den ho zkuste na nočník posadit a říci mu, co po něm chcete. Můžete to zkusit po spaní, pokud zjistíte, že má suchou plenku. Když se mu povede do nočníku vyčůrat, moc ho pochvalte. Někdy není od věci dítě na nočníku zabavit knížkou, ale jen po krátký, nezbytně nutný čas.

Až dospějete k rozhodnutí, že se plen opravdu zbavíte, vyčleňte 2–3 dny, kdy zůstanete doma a budete se tomu skutečně věnovat. Dítě se asi párkrát stihne počůrat do spodního prádla, ale průběžným tréninkem začne rozpoznávat, kdy se mu chce čůrat, a časem to
i stihne na nočník. Buďte trpělivá.


Články k tématu

 • Velká podzimní soutěž

  Soutěžte o 3x poukázky Dr.Max v hodnotě 5 000 Kč nebo produktové balíčky. Buďte členem věrnostního programu Karta výhod Dr.Max, nakupte v minimální hodnotě 300 Kč produkty vlastní značky Dr.Max nebo značky BEBELO® a odpovězte na soutěžní otázku. Neváhejte a pojďte si s námi zasoutěžit.
  • Babyclub
  Velká podzimní soutěž
  • Babyclub
 • Kojení – šance, která se neopakuje

  Setkání s novorozencem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Jedním z klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení. V čem je tak jedinečné a jaké největší výhody přináší? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme pro vás připravili v přehledném článku.
  • Babyclub
  • Těhotenství a kojení
  Kojení – šance, která se neopakuje
  • Babyclub
  • Těhotenství a kojení
 • Kdy přichází období vzdoru a jak zvládat záchvaty vzteku

  Drobný konflikt odstartuje záchvat vzteku. Dítě se válí po zemí, kope nohama, křičí, odmlouvá a protestuje. Vy jako rozčilený rodič ztrácíte trpělivost. Jak s vaším potomkem v takové chvíli jednat a co v období vzdoru vaše dítě vlastně prožívá?
  • Babyclub
  Kdy přichází období vzdoru a jak zvládat záchvaty vzteku
  • Babyclub
 • Nepodceňujte pravidelné preventivní prohlídky

  Pro děti bychom udělali vše, ale někdy zanedbáváme péči o své vlastní zdraví. Proč jsou preventivní prohlídky důležité, jak vypadá harmonogram prohlídek u dětí a na jaké prohlídky byste neměli zapomínat vy sami, si přečtěte v novém článku Dr.Max BABY.
  • Babyclub
  Nepodceňujte pravidelné preventivní prohlídky
  • Babyclub