16 měsíců

Těhotenství logo

Prý mám první pubertu…

Jak pokračuje vývoj?

Dítě dál piluje chůzi, postupně ubývá kolébavého pohybu. Fascinující je ale rychlost vývoje psychického. Kolem 16. měsíce začíná napodobovat. Chce být ve všem jako Vy, a i když zatím není manuálně zručné, můžete pozorovat první pokusy o učení nápodobou.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

Co se tento týden dozvíte?

Miminko

Jsem to ale neposeda!

Jsem to ale neposeda!

Vaše dítě běhá a šplhá, kde se dá. V nestřežené chvíli třeba vyklidí všechny hrnce z kuchyně. Raději pro jistotu znovu zkontrolujte, jak máte domácnost zabezpečenou proti zbytečným úrazům. Dítě si dále trénuje motoriku kreslením, stavěním z kostek nebo kopáním do míče.
V tomto věku již také bude dávat přednost jedné ruce, do které bude brát lžičku nebo tužku.

Také stolování může být v tomto období docela náročný proces. Jeden den jí krásně a druhý den nic nechce, prská a plive vše, co mu nabídnete. Zkuste dítě i s vysokou židličkou posadit k velkému stolu, aby jedlo ve stejný čas jako Vy. Tento návyk později velmi oceníte.

Tipy a triky

První vzdor

První vzdor

Možná právě zažíváte období, kdy se z Vašeho roztomilého děťátka stal malý rebel. Možná jste už zažila situaci, kdy se Vám dítě vzpírá, když ho chcete posadit do kočárku, ječí, když chcete jít domů z hřiště, nebo udělá příšernou scénu přímo uprostřed supermarketu.

Co s tím? Tuto vývojovou fázi musíte prostě přežít. Je to fáze, která se vyhne jen málokterému dítěti. Pohoršené pohledy okolí prostě ignorujte. Kdo má děti, ten ví, kdo nemá, ten to nikdy nepochopí.

Slovo odborníka

Šestá nemoc

Šestá nemoc

Jedná se o poměrně běžné infekční onemocnění, které postihuje děti ve věku od 6 měsíců do 3 let. Šestá nemoc je virového původu, dítě mívá obvykle 3 dny vysokou horečku, která ale není doprovázena žádnými dalšími příznaky (jako kašel nebo rýma). Následně se objeví vyrážka, většinou na trupu nebo obličeji, která během dalších 2 dnů mizí. Na tuto nemoc není žádný speciální lék – podávají se pouze běžné léky na snížení teploty. Nezbytné je hodně pít a odpočívat.

 • Velká podzimní soutěž

  Soutěžte o 3x poukázky Dr.Max v hodnotě 5 000 Kč nebo produktové balíčky. Buďte členem věrnostního programu Karta výhod Dr.Max, nakupte v minimální hodnotě 300 Kč produkty vlastní značky Dr.Max nebo značky BEBELO® a odpovězte na soutěžní otázku. Neváhejte a pojďte si s námi zasoutěžit.
  • Babyclub
  Velká podzimní soutěž
  • Babyclub
 • Kojení – šance, která se neopakuje

  Setkání s novorozencem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Jedním z klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení. V čem je tak jedinečné a jaké největší výhody přináší? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme pro vás připravili v přehledném článku.
  • Babyclub
  • Těhotenství a kojení
  Kojení – šance, která se neopakuje
  • Babyclub
  • Těhotenství a kojení
 • Kdy přichází období vzdoru a jak zvládat záchvaty vzteku

  Drobný konflikt odstartuje záchvat vzteku. Dítě se válí po zemí, kope nohama, křičí, odmlouvá a protestuje. Vy jako rozčilený rodič ztrácíte trpělivost. Jak s vaším potomkem v takové chvíli jednat a co v období vzdoru vaše dítě vlastně prožívá?
  • Babyclub
  Kdy přichází období vzdoru a jak zvládat záchvaty vzteku
  • Babyclub
 • Nepodceňujte pravidelné preventivní prohlídky

  Pro děti bychom udělali vše, ale někdy zanedbáváme péči o své vlastní zdraví. Proč jsou preventivní prohlídky důležité, jak vypadá harmonogram prohlídek u dětí a na jaké prohlídky byste neměli zapomínat vy sami, si přečtěte v novém článku Dr.Max BABY.
  • Babyclub
  Nepodceňujte pravidelné preventivní prohlídky
  • Babyclub