Pečujte o svou imunitu

10. 10. 2020 · 12 minut čteníCo je to imunita a jak o ni pečovat?

Imunita je schopnost organismu rozeznat a ničit původce onemocnění, tzv. patogeny. Jako patogeny nejčastěji označujeme viry a bakterie, zařadit mezi ně můžeme ale i alergeny, jedovaté látky nebo nečistoty z ovzduší.

Pokud imunita funguje správně, kontakt s patogenem vyvolá reakci, při níž je vetřelec zneškodněn. Imunita se vyvíjí celý život -  máme jednak imunitu vrozenou, která působí jako všeobecná obrana těla, a dále imunitu získanou, která využívá tzv. imunologickou paměť. Do ní se v průběhu celého života ukládají kontakty s patogeny a na základě tohoto „tréninku“ pak organismus dokáže patogen při opětovném setkání zničit.


Dr.Max produkty na podporu imunity


100 tablet
Komplexní doplněk stravy pro dospělé starší 50 let. S vitamíny C a D pro pro správnou funkci imunitního systému.
30 tablet
Obsahuje kombinaci vitaminu C a směsi přírodních extraktů. Vitamin C přispívá ke správné funkci imunity.
30 kapslí
Kapsle s obsahem vitaminu D3, který je potřebný pro normální růst a vývoj kostí Vašich dětí a pro zdravou imunitu.
20 šumivých tablet
Vitamin D ve formě šumivých tablet s příchutí citrónů a limetek pro správné fungování imunitního systému a zdravé kosti.


Za sídlo imunitního systému jsou považována střeva, kde najdeme až 80 % jeho buněk. Mezi ně patří i bakterie, které střevní sliznici osidlují (tzv. střevní mikrobiota). Udržování vyvážené střevní mikrobioty je proto pro imunitní systém velmi důležité. Pokud je imunita oslabená, zvyšuje se náchylnost k infekcím, průběh onemocnění bývá závažnější a rekonvalescence trvá déle. Naštěstí existuje několik osvědčených doporučení, jak imunitu podpořit. Základem je vyvážená strava, omezení stresu, pohyb a kvalitní odpočinek. S podporou imunitního systému pomůže i lékárna, kde pořídíte např. multivitaminy, bylinné přípravky nebo přípravky s houbovými extrakty.
Imunita u dětí

Každodenní kontakt s vrstevníky v jeslích, školkách a školách a mnohá dětská dobrodružství jsou pro imunitou pořádnou zatěžkávací zkouškou. Pro správně fungující dětskou imunitu je důležité naučit děti umývat si ruce, dále se doporučuje otužování, pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, dostatek spánku a samozřejmě strava bohatá na vitaminy C, B a zejména D (ovoce, zelenina, maso, mléčné výrobky, ryby).

Vitaminy můžete doplňovat i pomocí doplňků stravy – pro děti od 1 jednoho roku je vhodný např. sirup s vitaminem C a betaglukany, od 3 let pak žvýkací nebo želatinové multivitaminy. A co imunita a miminka? Nejlepším prostředkem pro podporu imunity těch nejmenších je kojení. Kromě toho můžete miminku podávat např. kapičky s vitaminem D nebo probiotické kapky s vitaminem D.Doplňky stravy pro podporu imunity dětí


kapky 30 ml
Vitamin C v tekuté formě, která usnadňuje jeho dávkování dětem. Vitamin C podporuje imunitní systém.
sirup 100 ml
Přírodní sirup, který obsahuje hlívu ústřičnou a rakytník řešetlákový pro podporu imunity.
120 tablet
Podpořte imunitu Vašich dětí oblíbenými cucavými tabletami. Obohacené vitaminem C a D3 pro zdravou imunitu.
10 ml
Podpořte imunitu a správný růst kostí Vašich dětí vitaminem D, který napomáhá zdravé imunitě.


Imunita v dospělosti

Imunita v dospělosti je ovlivňována celou řadou faktorů. Jednak je to životní styl, dále prodělaná onemocnění, užívání antibiotik, ale také dědičnost a věk - u starších lidí totiž dochází přirozeně k oslabování imunitního systému. Pro většinu z nás dospělost obnáší snížení fyzické aktivity a naopak zvýšení stresu. Také zásady zdravého stravování jdou mnohdy v našich nabitých denních programech stranou.

To vše jsou věci, které mají negativní vliv na imunitu a celkové zdraví. Podpořte svoji imunitu dodržováním zásad zdravé životosprávy, dopřejte si pravidelný pohyb i relaxaci, dbejte na kvalitní jídelníček. Vitaminy a minerály důležité pro imunitu můžete doplnit i formou doplňků stravy. Užívat můžete také probiotika pro podporu střevní mikrobioty.
Doplňky stravy pro dospělé

120 tobolek + Betaglukan FORTE+ 30 tobolek
Přírodní betaglukany doplněné vitaminy C a D pro zdravou imunitu v dárkovém balení.
60 kapslí
Podpořte svoji imunitu komplexem vitaminů a rostlinných extraktů. Echinacea podporuje přirozenou obranyschopnost.
60 kapslí
Reishi podporuje přirozenou obranyschopnost organizmu.
120 tablet
Podpořte svoji imunitu oblíbenými cucavými tabletami s vitamíny C a D3 pro zdravou imunitu.


Pro zdravou imunitu celé rodiny