Quinoa

  (5)
Seřadit podle
 • Má vysoký obsah vlákniny, vitamínů a minerálů a jemnou máslovou chuť.
 • Bezlepková lehce stravitelná obilovina s oříškovou chutí.
 • 5.0
  (1)
  Vyniká vysokým obsahem bílkovin a vlákniny, a je lehce stravitelná a bezlepková.
 • Ideální jako příloha k hlavním pokrmům nebo na slané i sladké zapékání.
 • Přirozeně bezlepková potravina s jemnou máslovou chutí.
  Quinoa

  Quinoa

  Co je to quinoa?

  Quinoa, botanicky správně merlík čilský (latinsky Chenopodium quinoa), je rostlina z čeledi laskavcovitých (Amaranthaceae). Pochází z Jižní Ameriky, kde se až ve výškách dosahujících 3500 metrů nad mořem pěstuje jakoobilovina. Jelikož v botanické taxonomii nepatří přímo mezi obilní traviny, řadíme ji mezi pseudoobiloviny podobně jako amarant, proso nebo laskavec. Přestože druhové jméno zní čilský, pěstuje se především v Peru a Bolívii. Oblibu si od 90. let 20. století postupně získala už po celém světě, a to nejen díky svým nutričním hodnotám, ale také lehké stravitelnosti (nenadýmá) a jemné chuti. Chcete se dozvědět více? Přečtěte si náš článek věnovaný této lahodné bezlepkové superpotravině.

  Co obsahuje quinoa?

  Quinoa má mnohem více bílkovin než jiné obiloviny v literatuře se uvádí obsah 14-20 %. Obsahuje všech 9 esenciálních aminokyselin (těch, které si tělo nedokáže samo vytvořit), bohatá je zejména na lysin, methionin a hystidin.

  Quinoa je dále kvalitním zdrojem vitaminů, najdeme v ní vitaminy ze skupiny B (B1, B2, B3, kyselinu listovou), beta-karoten (provitamin A), vitamin E nebo vitamin C. Tuk obsažený v quinoi má vysoký podíl nenasycených mastných kyselin, hlavně kyseliny linolové. Z minerálních látek obsahuje ve větším množství vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík a zinek. Nezanedbatelný je také obsah antioxidantů, v quinoi najdeme např. kvercetin, keampferol a skvalen. Z výživového  hlediska je pozitivní také vysoký obsah vlákniny (asi 7 %).

  Quinoa a její druhy

  Semena merlíku čilského jsou relativně malá, nejvíce mají 2,6 mm v průměru, jsou oblého tvaru a mají pryskyřičný povlak s hořkými saponiny (proto se quinoa před vařením proplachuje vroucí vodou). Tento povlak má různé barvy   quinoa může být červená, hnědá, fialová, žlutá nebo zcela světlá.

  Je quinoa bezlepková?

  Ano, quinoa je bezlepková a vhodná při bezlepkové dietě.

  Quinoa v e-shopu Dr. Max

  V nabídce našeho e-shopu najdete bílou i červenou quinou v 250g a 500g baleních. Quinoa bývá součástí i dětských příkrmů od ukončeného 8. měsíce věku. Seznámit s touto superpotravinou tak můžete i své miminko, otestovat quinou můžete například v příkrmech Gerber Organic, Babybio nebo Salvest.