Mgr. Judita Konečná

Mgr. Judita Konečná

7 článků
Působí jako psycholožka v rámci 3. Interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, na klinice endokrinologie a metabolismu a spolupracuje s Centrem kardiovaskulární péče Neuron Medical v Brně. V rámci své činnosti se zaměřuje na pacienty s diabetem a obezitou, v rámci doktorského studia na 1. LF UK se pak výzkumně zabývá problematikou diabetického distresu a psychologických aspektů diabetu.
  • Diabetes a stravování: Jak se zbavit stresu kolem jídla?

    V dnešní době je jídlo dostupnější než kdykoli jindy, navíc v nepřeberném množství. Někdy může být tato zdánlivá výhoda spíše komplikací, najít pro naše stravování správnou cestu není vždy jednoduché. Lidé s diabetem mají v tomto ohledu ještě o starost navíc – vhodné stravovací návyky jsou jedním z pilířů úspěšné léčby diabetu. Poradíme vám, jak si zdravý vztah k jídlu správně a dlouhodobě nastavit.
    Diabetes a stravování: Jak se zbavit stresu kolem jídla?
  • Technologie hýbou světem – anebo diabetem?

    Život s diabetem je s technologiemi většinou úzce spojený. S těmi na měření, kontinuální monitoraci anebo algoritmy v inzulinových pumpách. Využití technologií má vést k jedinému cíli: usnadnit život s diabetem a pomoci zlepšit kompenzaci. Přinášejí tyto inovace vždy jen samá pozitiva, na co si je třeba dávat při jejich používání pozor a jak se rozhodovat při jejich výběru, vám poradíme v našem...
    Technologie hýbou světem – anebo diabetem?
  • Nástrahy internetových diskusí a rad

    Internet je plný rad a tipů, ale jak poznat, které jsou spolehlivé? V dnešním světě plném dezinformací je důležité umět kriticky hodnotit informace, které na internetu a sociálních sítích najdete. V tomto článku vám poradíme, jak se vyhnout nástrahám internetových rad a jak s informacemi, s nimiž se na online platformách pravidelně setkáváme, naložit.
    Nástrahy internetových diskusí a rad
  • Diabetes a pohyb – jak si k němu najít cestu?

    Pohybová aktivita by měla být běžnou součástí zdravého životního stylu. V dnešní době se bohužel setkáváme s tím, že sport se z každodenního života vytrácí, a to už od útlého věku. V dospělosti pak lidé nemají na sportování čas a po náročném pracovním dni ani dostatek energie. Pokud ale do života přijde diabetes, měl by se stát pohyb pravidelnou součástí režimu a hlavním podpůrným pilířem léčby....
    Diabetes a pohyb – jak si k němu najít cestu?
  • Společnost a diabetes aneb jak tenká je hranice asertivity

    Komunikační strategie, asertivita nebo umění říkat „ne“ jsou běžně diskutovanými tématy napříč profesními, ale i ostatními mezilidskými vztahy. Nový rozměr však dostávají v momentě, kdy se člověk svými potřebami vymyká zvyklostem určitých sociálních skupin či situací. Ne vždy se setká s pochopením, takový je i případ pacientů s diabetem. Jaké komunikační techniky si stojí za to osvojit, aby váš život...
    Společnost a diabetes aneb jak tenká je hranice asertivity
  • Monitorace diabetu – pro někoho samozřejmost, pro jiného stres

    Měření, kontinuální monitorace, čísla. Život s diabetem se může zdát jako jedna nekončící matematická úloha. Ne pro každého je ale samozřejmostí všedního dne. Někdy je zdrojem úzkosti či stresu. Proč může být v mnoha případech dobrý sluha, ale zlý pán? Dozvíte se v našem článku.
    Monitorace diabetu – pro někoho samozřejmost, pro jiného stres
  • Diabetes jako nálepka, obezita jako stigma

    Cukrovka a obezita - časté spojení, které předurčuje nemocného k posměchu okolí a řadě zkreslených soudů. Jak může diabetik, který má současně kila navíc, čelit nepříjemným situacím, překonat stud a strach z odsouzení? Poradíme vám v našem článku.
    Diabetes jako nálepka, obezita jako stigma