Horečka v těhotenství a při kojení

25. 6. 2022 · Mgr. Radka Grec · 7 minut čtení

Ačkoli horečka není typicky nebezpečná, když se objeví během těhotenství, nastoupí u každé nastávající maminky obavy, zda nemůže negativně ovlivnit vyvíjející se plod. Kdy je potřeba horečku začít srážet léky a v jakém případě zavolat raději lékaře? A je horečka důvod k přerušení kojení po porodu? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme připravili v našem článku. 


Co na teplotu a horečku v těhotenství?
U většiny nastávajících maminek vzbuzuje horečka obavy o zdraví miminka.

Vadí v těhotenství teplota a horečka?

Horečka a zvýšená teplota jsou příznakem, který často doprovází chřipku a nachlazení, ale také jiná onemocnění (např. záněty močových cest). Zvýšení tělesné teploty je obranným nástrojem našeho těla, který brání množení a růstu mikroorganismů vyvolávajících infekci. Proto není třeba mírně zvýšenou teplotu v průběhu těhotenství (do 38 °C) snižovat pomocí léků.

Ovšem příliš vysoká tělesná teplota (nad 38 °C a více) může mít na naše tělo negativní dopad (křeče, poruchy vědomí) a významně se při ní zvyšují ztráty tekutin. Horečka v těhotenství může mít dokonce škodlivé účinky na plod (zvyšuje se riziko potratu a vrozených vývojových vad), proto je nezbytné teplotu nad 38 °C vždy efektivně tlumit. Pokud se Vám to nedaří, nebo horečka trvá déle než 24 hodin, provází ji křeče, zvracení, či průjem, obraťte se ihned na lékaře.

Normální tělesná teplota se pohybuje okolo 35,5-36,9 °C. V těhotenství je obvykle o něco vyšší, je to dáno vyššími hladinami hormonu progesteronu. Proto je běžná zvýšená teplota na začátku těhotenství (obvykle celý první trimestr) a ani naměřená hodnota 37,3 °C není důvodem k obavám.


Co na teplotu v těhotenství

Při teplotě do 38 °C není třeba nasazovat žádné léky. Již v této fázi je ale třeba výrazně navýšit příjem tekutin a doplnit vitaminy a minerály důležité pro správnou funkci imunitního systému. Léky nasazujeme při horečce, tj. teplotě nad 38 °C, protože tělesná teplota v těhotenství nad 38 °C může být již nebezpečná. Po celou dobu těhotenství je možné sáhnout po lécích obsahujících paracetamol. Nicméně se doporučuje podávat co nejnižší možnou dávku po co nejkratší dobu. Kombinované přípravky na chřipku (tablety i horké nápoje) nejsou v těhotenství vhodné, protože mohou zvyšovat krevní tlak.

Pokud samotný paracetamol na horečku nestačí, dalším způsobem, jak srazit teplotu v těhotenství, je použití studených zábalů na čelo, ruce, či nohy, případně vlažná sprcha. Zvýšené ztráty tekutin při horečce rychle doplní rehydratační roztok, energii Vám zase dodá hroznový cukr.


Horečka při kojení

Stejně jako v případě těhotenství, ani v během kojení není třeba mírně zvýšenou teplotu při kojení (do 38 °C) snižovat pomocí léků. Ovšem příliš vysoká tělesná teplota (nad 38 °C a více, tj. horečka) může mít na naše tělo negativní dopady (křeče, poruchy vědomí) a významně se při ní zvyšují ztráty tekutin. Tekutin v  kojení potřebujete mnohem více pro Vás i pro výživu Vašeho miminka. Proto je horečka při kojení nebezpečná pro Vás oba a je nezbytné ji řešit hned v počátku. Pokud se Vám to nedaří, nebo horečka trvá déle než 24 hodin, provází ji křeče, zvracení, či průjem, obraťte se ihned na lékaře.


Horečka při kojení
Při horečce kojení nepřerušujte, vaše miminko dostává z mléka protilátky, které ho chrání před případným onemocněním.

Co na horečku při kojení

Normální tělesná teplota se pohybuje okolo 35,5-36,9 °C. Na zvýšenou teplotu, tj. teplotu 37 – 38 °C není třeba nasazovat žádné léky. Již v této fázi je třeba výrazně zvýšit příjem tekutin a doplnit vitaminy a minerály důležité pro správnou funkci imunitního systému. Léky na snížení teploty nasazujeme až při horečce, tj. teplotě nad 38 °C. Po celou dobu kojení je možné užívat léky na horečku s paracetamolem. Nicméně se doporučuje podávat co nejnižší dávku po co nejkratší dobu. Kombinované přípravky na chřipku, tj. tablety i horké nápoje, nejsou při kojení vhodné, protože mohou pronikat do mateřského mléka.

Dalším způsobem, jak srazit horečku, je použití studených zábalů na čelo, ruce, či nohy, případně vlažná sprcha. Zvýšené ztráty tekutin při horečce rychle doplní rehydratační roztok, energii Vám dodá hroznový cukr.

Častou příčinou zimnice a horečky při kojení je zánět prsní žlázy neboli mastitida, proto vyhledejte lékaře i pokud máte bolavá, začervenalá či oteklá prsa. Kojení při horečce nepřerušujte, nemusíte se bát, že byste miminko jakkoliv ohrozila. Naopak. V mateřském mléce mu předáte protilátky proti infekci, kterou aktuálně máte a ono je tak díky tomu více chráněné.


Režimová a preventivní opatření

Při zvýšené teplotě i horečce buďte v klidu a odpočívejte, jak to jen jde. V případě propocení se ihned převlečte do suchého oblečení. Vybírejte si lehce stravitelná jídla a jezte raději častěji po menších porcích. Vhodné je také větrat, čistit a zvlhčovat vzduch v místnostech.

Ještě několik dní poté, co horečka odezní, dodržujte klidový režim. Dostatečně spěte, odpočívejte, choďte na krátké procházky a raději se vyhýbejte se místům, kde se pohybuje větší množství lidí. Také podpořte imunitu stravou bohatou na ovoce a zeleninu.Články k tématu Horečka v těhotenství a při kojení

 • Toxoplazmóza - projevy a léčba

  Toxoplazmóza - projevy a léčba

  · 8 minut čtení
  Toxoplazmóza je infekce, kterou můžete získat konzumací nedostatečně tepelně upraveného masa nebo dotykem kočičích výkalů. U většiny nemocných proběhne nepozorovaně a bez příznaků, závažné následky však může mít především pro těhotné ženy, u nichž může dojít k poškození plodu.
 • Inkontinence v těhotenství

  Inkontinence v těhotenství

  · 4 minuty čtení
  Inkontinence moči je nepříjemný stav, při němž dochází k nekontrolovatelnému úniku moči. Přestože se o inkontinenci moc nemluví, týká se až 20 % populace a až 50 % těhotných žen! Co při úniku moči v těhotenství dělat a jak po porodu dostat pánevní dno zpět do formy?
 • Únava v těhotenství

  Únava v těhotenství

  · 8 minut čtení
  Jste těhotná a máte pocit, že byste mohla celé dny prospat? Těhotenství je pro ženský organismu velkou zátěží, takže zvýšená únavnost je běžným příznakem, který jej provází. Jak únavu během těhotenství zvládnout a je možné proti ní něco udělat?
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou ráda pracovala, jsem věděla již na základní škole a nikdy jsem této volby nelitovala. Jasně, že to není vždy snadné, některé dny jsou opravdu náročné. Přesto vidím v práci v lékárně smysl, my lékárníci jsme takoví snadno dostupní zdravotní rádci. A protože ne vždy můžete mít nějakého lékárníka po ruce, jsem moc ráda, že můžu tvořit texty do naší on-line poradny. Jsem maminkou dvou malých sportovců, a i já ve svém volném čase ráda sportuji. Proto jsou mi nejbližší témata dětských nemocí, úrazů, pohybové medicíny a jako ženě i péče o pleť a dermokosmetika.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou...
Číst více od autora