Jak a kde pořídit pejska

6. 1. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 6 minut čtení
 • Vetclub

„Papírový“ pejsek za tisíce korun, štěně od sousedů, nalezenec z útulku nebo pejsek z inzerátu na internetu? Jak vybírat pejska, jak nenaletět a jak poznat tzv. množírny, si můžete přečíst v novém článku na Dr.Max VET.Správný výběr pejska

Pejska nebo kočičku samozřejmě každý z nás vybírá srdcem. Musí tam být to pověstné „něco“, když zvířátko poprvé pohladíte, když se mu podíváte do očí a když se za vámi přijde pomazlit. A nezáleží na tom, zda je váš nový mazlíček s rodokmenem či nikoli. 

V dnešní době je ale potřeba obezřetně vybírat adresu, ze které zvířátko budete mít. Bohužel je tu totiž stále hodně nepoctivých chovatelů, kteří chtějí jen zbohatnout na množení pejsků a podvést vás. I pejsek „s papíry" nemusí být zárukou bezproblémové koupě. Přečtěte si, jak se nenechat napálit a na co si dát při koupi zvířete pozor.

Nalezení vhodného štěněte se určitě vyplatí věnovat dostatek času. Dá se říci, že si člověk vybírá společníka, mazlíčka a  kamaráda na 10-15 let. A to už je pořádný kus života.

I v případě, že už jste se pro konkrétního chovatele rozhodli, nespěchejte a udělejte si čas na výběr konkrétního štěněte z daného vrhu. Pozorování při hře i v rámci chování mezi jeho sourozenci vám mnohdy napoví o jeho budoucí povaze.


Mazlíček „s papíry“ (aneb původ CHS)

Ty papíry, to je doklad o původu pejska, něco jako rodný list, obvykle výpis z plemenné knihy, takže na tomto dokladu jsou jména předků vašeho zvířete a další náležitosti jako zdravotní potvrzení o očkování atd.

Takový pejsek nebo kočička se obvykle narodí v chovatelské stanici, která je registrovaná v oficiální organizaci, v případě pejsků u Českomoravské kynologické unie, Mezinárodní kynologické federace (FCI) a United Kennel Clubs International (UKC), v případě kočiček například u mezinárodních organizací, jako je FIFe, CFA, TICA či WCF.

Nejdříve je dobré vyhledat si na internetu stránky klubu daného plemene, kde najdete jednotlivé chovatelské stanice a další informace o nich. Z nich si potom vyberete stanici, kam se pojedete podívat na štěňátka nebo koťátka.

Stanici si můžete také vybrat podle záměrů vlastního chovu. Chcete s pejskem sportovat? Pak se zaměřte na stanice, kde mají pejsci celou řadu osvědčení z tréninků a soutěží. Raději byste dobrého společníka (třeba k dětem)? Pak zvolte stanici, kde se specializují třeba na canisterapii.

Bohužel i mezi oficiálně zaregistrovanými chovatelskými stanicemi můžete narazit na nepoctivé chovatele. Jak je poznat?

 • Na jejich seznamu vrhů se už poněkolikáté opakuje abeceda.
 • Netestují zvířata na nemoci, které jsou pro dané plemeno typické.
 • Zaznamenáte více negativních ohlasů z různých zdrojů.

TIP: Poptejte se (více) sousedů v okolí chovatelské stanice. Obvykle se jedná o poměrně spolehlivý zdroj informací, jestli mají dobrou, či špatnou pověst.


Pejsek nebo kočička od sousedů

Takový byl v dřívějších dobách jediný způsob, jak se chovala a získávala zvířátka. Když se pro tuto variantu rozhodnete, dejte si pozor zda sousedé či známí splňují následující podmínky:

 • Svá zvířátka pravidelně odčervují a poskytují jim antiparazitickou ochranu.
 • Víte, jak to u nich doma vypadá – je tam čisto, příjemně a kočičky či pejskové mají svůj vymezený prostor dostatečně velký, čistý a všeobecně zdravý.
 • Za zvířátko nic nechtějí, nanejvýš zaplatit již podaná očkování, antiparazitika a odčervovací přípravky.
 • Osobně se znáte nebo máte společné přátele, kteří jsou důvěryhodní.

Tento způsob je obvyklejší u kočiček, hodně také napoví, zda má kočička koťátka každý rok, nebo pouze jednou před kastrací.

TIP: Vědomě se snažte být nedůvěřiví, na všechno se ptejte a bedlivě pozorujte a sledujte životní prostředí zvířátek v původním domově. Dejte na svůj instinkt.


Zvířátko z útulku

Dát živé bytosti nový domov je ušlechtilé, naplňující a krásné. Vždy ale mějte na paměti, že si berete zvířátko, které už má něco za sebou a jeho zážitky nejspíš nejsou zrovna pozitivní. Opatrně například v rodinách s malými dětmi, které mohou být ke zvířátku nešetrné či necitlivé.

V žádném případě vás ale nechceme odrazovat od přijetí nalezence z útulku, někdy to bývají ti nejvděčnější, nejlaskavější a nejvěrnější společníci. Jen obvykle potřebují více péče na začátku.

I o útulku si raději dopředu zjistěte informace, zejména zda odčervuje a očkuje své svěřence. Dobré útulky navíc požadují několik návštěv, než si zvířátko skutečně adoptujete a odvezete.


Pejsek nebo kočička z inzerátu

Tato cesta je rozhodně tou nejrizikovější a máte nejvyšší pravděpodobnost, že narazíte na hanebné lidi, kteří svá zvířata prachsprostě množí, nevěnují jim žádnou péči, kříží je mezi sebou a prodávají je za velké peníze, ze kterých navíc neodvádějí žádné daně.

Ano, někdy mohou mít inzerát i lidé, jejichž domácímu mazlíčkovi se neplánovaně narodilo potomstvo a zrovna nikdo v okolí nemá zájem, ale tyto dvě skupiny lidí jen z inzerátu těžko odlišíte.

Varovné signály „množírny“

 • Nejsou oficiálně registrováni jako chovatelská stanice.
 • V inzerátu stojí něco jako „čistokrevný bez papírů“.
 • Mlhavé poskytnutí kontaktních údajů – pouze facebook nestačí, vždy trvejte na adrese
  a telefonním čísle.
 • Předání pejska pod nějakou záminkou směřují na veřejná místa, jako je nádraží, náměstí nebo restaurace.
 • Při osobním setkání trvejte na předložení občanského průkazu. Pokud se chovatel nemá za co stydět, nebude mít problém vám občanku ukázat, a ještě vás pochválí, že to berete vážněa zodpovědně.
 • Zákon omezuje počet vrhů za poslední 3 roky na celkem 3 vrhy a ukončených 7 týdnů jako minimální dobu pro odběr štěňat. Pokud počty nesedí, nikdy takové štěňátko nekupujte. Přetěžované fenky nemohou rodit zdravá mláďátka. Dejte si pozor i na deklarované stáří štěňátka, podvodníci z množíren vydávají i čtyřtýdenní štěňata za sedmitýdenní. Najděte si na internetu, jak velký je jedinec vašeho plemene v 7 týdnech věku.

TIP: Příliš mladá štěňátka poznáte podle toho, že MAJÍ sací reflex a začnou vám cucat prst, NEMAJÍ mléčné zuby vůbec nebo jenom dva.

 • Orientovat se podle ceny nemá smysl, některé množírny ji mají vysokou, jako by šlo
  o papírové pejsky, neboť tvrdí, že papíroví jsou, jiné zase mají cenu nápadně nízkou. V podstatě důkazem o množírně ale je, pokud stejná štěňata najdete ve dvou různých inzerátech s dvojí cenou. Prostě to zkoušejí, kde se dá.
 • Fotografie vám může mnohé napovědět. Pokud se totiž stále opakuje jedna a tatáž, je téměř jisté, že se jedná o množírnu. Jak to zjistíte? Klepněte na obrázek pravým tlačítkem myši a vyberte možnost „Vyhledat obrázek pomocí vyhledávače“.
 • Zabraňují vám vidět prostředí, ve kterém zvířátko vyrůstalo, a jeho rodiče, případně sourozence.
 • Před schůzkou opakovaně požadují potvrzení, že si zvíře vezmete.

Pokud se vůbec v komunikaci objevuje smlouva, pak ji vždy důkladně pročtěte a nebojte se ji odmítnout, pokud se vám nezdá. Vždy si také na internetu proklepněte protistranu, která je ve smlouvě navržena. Nikdy nepodepisujte smlouvu, kterou jste předtím nedostali domů k prostudování, což ostatně platí snad u každé smlouvy.

Máte podezření, že komunikujete s množírnou? Nahlaste vše na Krajskou veterinární správu (KVS) vašeho kraje nebo kraje, ve kterém se množírna nachází. Seznam KVS najdete zde: https://www.statnisprava.cz/rstsp/ciselniky.nsf/i/d0135.

Články k tématu Jak a kde pořídit pejska

 • Konejšivé signály: Naučte se komunikovat s pejskem

  Konejšivé signály: Naučte se komunikovat s pejskem

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Konejšivé signály jsou takové signály psa, kterými dává najevo, že se mu něco líbí či nelíbí nebo vám naznačit strach či nervozitu. Psi k těmto signálům používají všechny části těla, od očí, uší, tlamy až po ocas. Naučte se rozumět komunikaci vašeho pejska.
 • Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

  Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Proč je nepřipoutané zvíře v kabině vozu nebezpečné pro sebe i pro lidskou posádku a jaké metody jsou při cestování s pejskem (či kočičkou) v autě doopravdy bezpečné a zároveň pohodlné pro zvíře, si můžete přečíst v novém článku na Dr.Max VET.
 • Kočičí ledviny nejsou přehnaně náchylné, jenom nejsou tolik přizpůsobeny kočičímu soužití s lidmi. Jaké jsou skutečné příčiny onemocnění ledvin u koček, jak je páníček může poznat a řešit a také jak jim účinně předcházet, si můžete přečíst na Dr.Max.